banner279

Başkan Türkmenoğlu’ndan esnaflara müjde…

Ak Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve il yönetimiyle beraber geçtiğimiz gün işyerlerinde yangın çıkan esnafları ve semt pazarı esnafını ziyaret etti. Türkmenoğlu, borcu biriken ve borcunu ödeyemeyen bin 500'e yakın esnafın borçlarının ertelendiği müjdesini de verdi.

Başkan Türkmenoğlu’ndan esnaflara müjde…
 Türkmenoğlu ve yönetimi, ilk olarak geçtiğimiz gün çıkan yangın sonucu dükkanları yanan esnafı ziyaret ederek, hem geçmiş olsun dileklerinde bulundu, hem de Vali Zorluoğlu’nun önceki gün verdiği müjdeyi de anımsatarak hükümet ve devlet olarak esnafın zararını karşılanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

    Başkan Türkmenoğlu 2014 yılında teröristler tarafından 5 katlı iş yerinin yakıldığını hatırlatarak, “Allah’tan tüm pazara yayılmadan yangın kısa sürede söndürüldü. Eğer erken söndürülmeseydi Van’ın ekonomisi büyük zarar görecekti. Burada o kadar insan var. Onun için Rabbim bizi korumuş, sizleri de korumuş. Elhamdülillah. Devlete inanın, hükümete güvenin. Burayı sanki kendi yerimiz gibi değerlendiriyoruz. Ben de esnafım, benim de binamı yaktılar. Dua ediyoruz ki can kaybı yaşanmadı. Esnaflarımıza geçmiş olsun temennilerinde bulunuyoruz.” dedi.

   Kayhan Türkmenoğlu ve beraberindeki partililer daha sonra Abdurrahmangazi mahallesinde bulunan semt pazarını da ziyaret ederek esnafların sıkıntılarını dinledi.

 

  TÜRKMENOĞLU’NDAN SEMT PAZAR ESNAFINA MÜJDE

   Tüm pazarı dolaşan il başkanı Türkmenoğlu Pazar esnafıyla parkta bir araya gelip sorunları hakkında hasbıhal etti.

   Türkmenoğlu Pazar esnafının borçlarıyla alakalı müjdeli haberi vererek, “Kahve köşelerinde, gerek bisiklet üzerinde, üç tekerlekli arabalarla seyyar satıcılar mantar gibi patlamıştı. 2004 yılında bizim Ak Parti belediyeciliğiyle tanışan Van Belediyesi, Burhan Yenigün döneminde, bir proje geliştirdi seyyar satıcılık kimliğini, semt pazarları kimliğine dönüştürmeye çalıştı. O günkü şartlar altında sosyal yardımlaşma vakfı genel müdürlüğü vakıf başkanlığımızın size destekleri oldu. Ve iki dilim halinde sizlere bu destekler sağlandı. Ama bunlar, size ileride haliniz, vaktiniz yerinde olduktan sonra geri ödemek şartıyla bir destek söz konusu oldu. O günden bu güne kadar, yani sizler tezgahlarınızı büyütme, kendi tezgahlarınızı geliştirme, daha da ileriye taşımak için yapmış olduğunuz mücadeleler sonucunda, imkanlarınızın el vermediğine inandığım için, yani sizler de öyle inandığınız için, bu borçlar zamanla büyüdü çığ gibi önünüze bir müddet sonra baktık ki icra mekanizmaları, mahkemeye doğru yol almaya başladı. Van’da bin 500’e yakın ki bunun 800’ü Pazar esnafıdır. Bu esnafımızın borçları ertelendi. Yani iki yıl boyunca ödemeyeceksiniz. Bu üzerine gelen faizlerin hepsi tamamen kaldırıldı. Faiz yok. Anaparanızı da, iki yıldan sonra da beş yıl içerisinde bu parayı beş eşit tekstile ödeyeceksiniz. Yani bu gün sizi huzursuz eden, ticaretinizi çıkmaza sokan o mali borcunuzu, rahatlatma adına, devletimiz, hükümetimiz böyle bir yönetiminde karar çıkardı. Ben de bunu bu gün sizlere takdim ediyorum. Bundan dolayı da ben hükümetime teşekkür ediyorum. Pazar esnafımızın ticaretteki problemleri, sıkıntıları bitmez. Ama şuna inanın bu semt pazarlarını oluşturan, bu semt pazarına destek veren, ve bu semt pazarındaki, borçları erteleyen devlet ve hükümet, Ak Parti hükümeti sizin bütün sorunlarınızı çözmeye de yasal çerçevede muktedirdir” ifadelerini kullandı.

baskan-turkmenoglu’ndan-esnaf-ziyaretleri

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140