banner279

Başbakan'dan Karadenizli vekillere nota

Bu kez Karadenizli vekiller ve AK Parti yöneticileriyle bir araya gelen Başbakan Erdoğan, İmralı sürecinin sabote edilmemesini talep etti.

Başbakan'dan Karadenizli vekillere nota

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partilileri, PKK lideri Abdullah Öcalan ile devam eden sürece zarar verecek açıklamalardan uzak durmaları yönünde uyardı. Daha önce partisinin Güneydoğulu ve Doğulu vekillerle istişare toplantısı yapan Erdoğan, dün de Doğu Karadeniz Bölgesi milletvekilleriyle bir araya geldi. Terörle mücadele, demokratik açılım ve seçim konularının ele alındığı toplantıya 97 kişi katıldı. Batı Karadeniz bölgesindeki 5 vilayetin katılımıyla da daha sonra bir toplantı yapılacak. Toplantıda bölge milletvekilleri, AK Parti il, ilçe, gençlik ve kadın kolları başkanlarının yanı sıra açılımdan sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da hazır bulundu.

‘Süreci iyi anlatın’

Edinilen bilgiye göre toplantıda partililere hitap eden Erdoğan, İmralı sürecini “yasal çerçevede kalarak” yürüttüklerinin altını çizdi. Milletvekillerine ‘söylem birliği’ uyarısı yapan Erdoğan, “Süreci sabote edebilecek açıklamalardan uzak durun. Bu konuda sizlerden hassasiyet bekliyorum. Biz, Kürt vatandaşlarımız ile PKK sorununun her zaman farklı olduğunu vurguladık. Çözüm yolunda ilerliyoruz. Milli Birlik ve Kardeşlik Projemize devam ediyoruz. Muhalefet, iftiralarla, yalanlarla bu süreci sabote etmeye çalışıyor. Sizden beklentim, bu süreci halka iyi anlatmanız” dedi. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Barosu’nda yaptığı konuşma muhalefet tarafından eleştirilmiş, parti içinde de rahatsızlığa neden olmuştu. Cuma İçten şunları söylemişti:

“Burada yapılan katliamlar var. 393 tane, 2008’e kadar yapılan katliamlar. Ölen sivil vatandaş sayısı 5 bin 500, bunların yüzde 90’ı Kürt. Öldürdükleri kamu görevlisi sayısı 8 bin insan; onun dışında kaç tane çocuklarımız ölmüş biliyor musunuz? Hani birileri terörist diyor, birileri PKK diyor, birileri gerilla diyor ben hepsine insan diyorum. İşte aramızdaki çizgi farkı bu; diğer vekillerle siyasilerle aramızdaki çizgi farkı. 22 bin tane PKK’li öldürüldü yani 22 bin tane çocuğum öldürüldü. Hepsi benim çocuğum. Yarın Kürt hakları bile verilse 22 bin toplamda 37 bin insanın katledildiği bir olayda ben Zazaca konuşmak istemiyorum. Bir insanın ölümüyle bana Zazaca konuşma hakkı veriliyorsa ben orda yokum.”

Erdoğan, Trabzon’daki yetiştirme yurdunda kalan ve bisiklet almak için biriktirdiği paranın 61 lirasını Van’daki depremzedelere gönderen 15 yaşındaki Muhammet Demirci’yi de örnek gösterdi. Erdoğan, “Türkiye işte budur. Bu tür örnekler arttıkça geleceğe yönelik umudumuz da artıyor” diye konuştu. Milletvekillerinin de sürece destek verdiği ifade edildi. Partililerin, “İzlenen politikalar, bölgemizde terör sorununun çözümü için umut yarattı” dediği belirtildi. Partililer, Karadeniz illeri ile Doğu ve Güney Doğu illeri arasında ‘kardeş il bağlantısı’ kurulmasını da önerdiler.

‘Ev ev dolaşın’

Üç seçimin yaklaştığını, yerel seçimlere bir yıl kaldığını belirten Erdoğan, “Bu süreçte yüz yüze temas çok önemli. Ev ev gezin. Bugüne kadar attığımız adımları, yürüttüğümüz projeleri tek tek anlatın” deidi.

Radikal

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2013, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140