banner279

Barzani'den Irak'ın kararı hakkında ilk yorum

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) eski başkanı Mesut Barzani, Irak Federal Mahkemesi'nin gayrimeşru referandumu iptal kararının 'siyasi ve tek taraflı' olduğunu söyledi.

Barzani'den Irak'ın kararı hakkında ilk yorum
 Barzani, Irak Federal Mahkemesi'nin "referandumun anayasaya uygun olmadığı ve sonuçlarının iptal edilmesi" yönündeki kararına karşı yazılı açıklama yaptı.
 
 
Söz konusu mahkemenin Irak anayasası yazılmadan önce kurulduğunu belirten Barzani, 2005'te onaylanan anayasayla birlikte bu mahkemenin lağvedilip yeniden yasalara göre oluşturulması gerektiğini, mahkemenin siyasallaştığını ve kararlarının tarafsız olmadığını ileri sürdü.
 
Mesut Barzani, Federal Mahkeme'nin gayrimeşru referandum kararına ilişkin, "Mahkeme tek taraflı ve siyasi bir karar aldı." ifadesini kullandı.
 
İBADİ KARARDAN MEMNUN
 
Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, kararı memnuniyetle karşıladığı belirtildi.
 
Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan İbadi, mahkemenin kararından memnuniyet duyuyor. Bu karar hükümetin anayasaya dayalı federal yönetim otoritesini sağlama ve referandumu tanımama tutumunu güçlendiriyor." denildi.
 
Irak Federal Mahkemesi'nin bugün, IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirdiği referandumun anayasal olmadığı ve sonuçlarının iptal edilmesi yönünde karar aldığı bildirilmişti. 
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241