banner279

Balık tezgahları renklenecek

Denizlerde 15 Nisan'da başlayan av yasağının ardından balıkçılar 'Vira Bismillah' dedi. Sezonun verimli geçeceğinin işaretlerini aldıklarını söyleyen balıkçılar, en çok da palamut ve istavritten yana umutlu. Denize kıyısı olan kentlerde balıklar raflardaki yerini almaya başlarken, diğer illere de, kolilenen balıklar gönderilmeye başlandı. Yeni sezonda avlanan balıklar, Van'a ise henüz ulaşmadı. Bahçıvan Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde balıkçılık yapan Bülent Demir, birkaç güne kadar yeni sezon balıklarının tezgahlardaki yerini alacağını söyledi.

Balık tezgahları renklenecek

15 nisan 2020 tarihinde denizlerde başlayan av yasağı 01 Eylül 2020 tarihinde sona erdi. Balıkçılar, denize açıldı ve ağlarını serdi. İlk hasıla da özellikle palamut ve istavritte yüzleri güldürdü. Balıkçılar, ilk bulgulara göre, verimli bir sezon geçireceklerini tahmin ediyor.
Avlanan balıklar, denize kıyısı olan illerde tezgahlardaki yerini aldı. Balığa hasret kalan vatandaşlar da kimi yerlerde taze balık alabilmek için kuyruklar oluşturdu. Sezonun yeni başlamasından dolayı fiyatların biraz yüksek olduğu belirtilirken, önümüzdeki hafta içinde fiyatların aşağı düşmesinin beklendiği kaydedildi.

BİRKAÇ GÜN SONRA VAN'DA DA BALIKLAR ÇEŞİTLENECEK

Denizlerde avlanan balıkların bir kaç gün içinde Van'da da balıkçı tezgahlardaki yerini alacağı belirtildi. Şuanda tezgahta daha çok Van balığı bulunduran balıkçılar, yeni sezon balıklarının Van'a ulaşması ile birlikte tezgahların da renkleneceğini söyledi.
Bahçıvan Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde balıkçılık yapan Bülent Demir, şimdi Van balığı başta olmak üzere alabalık, çupra ve levrek sattıklarını, ancak bir kaç gün içinde tezgahların balık çeşitleriyle renkleneceğini söyledi.
Sezon başı olduğu için fiyatların biraz yüksek olacağını tahmin ettiğini belirten Demir, havalar soğudukça fiyatların da aşağı yönlü hareket edeceğini ifade etti.

Van Gölü Balıkçılık Sahibi Bülent Demir, vatandaşlara bolca balık tüketmelerini tavsiye ederken, sezonun başlaması ile birlikte istihdama da katkı sunacağını ve ilerleyen günlerde artacak olan balık talebini karşılamak üzere yeni eleman alımı yapacağını sözlerine ekledi.

İSTEYENE PİŞİRME VE TEMİZLEME HİZMETİ

Van Gölü Balıkçılık Sahibi Demir, bazı vatandaşların balık kokusundan rahatsız olduğu için evinde pişirmek istemediğini, bazı vatandaşların da balığın temizliği ile uğraşmak istemediğini söyledi. Bu tür vatandaşları düşünerek balık pişirme ve temizleme hizmeti de sunduklarını kaydeden Demir; “İsteyen vatandaşlarımız için balıkları burada temizleyip verebiliyoruz. Yine isteğe bağlı olarak balık pişirme hizmeti de sunuyoruz. Dileyen vatandaşlarımız için yağda balık, dileyen vatandaşlarımız için de fırında balık yapabiliyoruz. Vatandaşlarımız memnun olsun, balık yesinler diye bu hizmetleri de sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.
Haber: Umut TARHAN

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140