banner279

Bakan Yardımcısı Çiftci, pazarcı esnafını kabul etti

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca ve beraberindeki heyeti kabul ederek, taleplerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 Bakan Yardımcısı Çiftci, pazarcı esnafını kabul etti
 
Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün, İstanbul Anadolu Yakası Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar, Eskişehir Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Çiçek, Bursa Pazarcılar Odası Başkanı Bülent Gür ve Antalya Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz’den oluşan heyet, yeni pazar yerleri yönetmeliği ile ilgili görüşmelerde bulunmak için Gümrük Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi ile bir araya geldi.


İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın´ında bulunduğu görüşmede, Hal Kanunu olarak ta bilinen 5957 sayılı Sebze Ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve bu kanunun Pazar yerleri ile ilgili yönetmeliği, pazar yerleri ile ilgili talepler ve pazarcı esnafının sorunları ve çözüm önerileri gibi konularda yapılmış ve yapılacak çalışmalar hakkında istişarelerde bulunuldu.

Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Bakanlık olarak her zaman reel ekonominin en önemli aktörlerinden olan pazarcı esnafının yanında olacaklarını, birlikte Türkiye’nin her sektöründe olduğu gibi pazarcılık sektöründe de devlet-vatandaş-esnaf işbirliğini sürdürmeye devam edeceklerini ifade etti. 

Bakanlık olarak pazar yeri imkanları ve pazar kültürü ile ilgili bir çok çalışmalarda bulunduklarına değinen Çiftci, “Bu konuda belediyelerimiz daha gayretli olmalı. Sizler de, belediyelerimizi bu konuda teşvik etmeli, birlikte çaba göstermelisiniz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ın da ifade ettiği gibi sizin milletimizle bir gönül bağınız var. Pazar kültürünün önemine samimiyetle inanan ve bu kültürün mutlaka devam etmesini isteyen birisi olarak söylüyorum, Bakanlık olarak esnafımız, vatandaşımız lehine ne gerekiyorsa onun peşindeyiz. Bu konuda gerekli çalışmaları yapıyoruz.” dedi.

Yeni hazırlanan pazar yeri yönetmeliğindeki değişikliklerin yapılmasına ilişkin hazırladığı rapor taslağını Gümrük Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftci’ye sunan Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, yeni yapılacak değişikliklerin tamamen pazarcı esnafının lehine olduğunu dile getirdi.

Karaca, “Şunu anlamamız gerekiyor ki, pazarcı esnafımız hiç bir hükümet döneminde önemsenmediği kadar önemseniyor ve ticaretin gelişmesi için aralıksız adımlar atılıyor. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım, her zaman desteğini hissettiğimiz ve pazarcı esnafının yanında olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve yine bakanlığımızın her zaman pazarcı esnaflarına destek veren Bakan Yardımcımız Fatih Çiftci’ye sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Hazırladığımız rapor üzerinde uzun istişarelerde bulunduk. Gümrük ve Ticaret Bakanımız ve Bakan Yardımcımız başta olmak üzere tüm bürokratik ve idari kadrolar bize büyük destekler veriyor.
Ekonominin can damarı olan esnaf ve sanatkârın hayatını devam ettirmesi, ekonomik gücünü geliştirmesi ve yaşadığı bürokratik sorunların ortadan kalkması adına hükümetimiz ve bakanlığımız çok ciddi çaba harcayarak önemli çalışmalara imza atıyor. Bu anlamda pazarcı esnafı olarak bizler özellikle son 10 yıl içinde yapılan değişiklerden dolayı son derece memnunuz. Hazırlanan Haller ve Pazar Yeri Yönetmeliği de pazarcı esnafımızın üzerinden pek çok yükü kaldıracak” diyerek görüşlerini ifade etti.


Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241