banner279

Bakan Yardımcısı Çiftci, Kütüphane Sohbetlerine katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci; “Yakalamalarla 2 buçuk milyar vergi kaybını ortadan kaldırdık” dedi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın faaliyetlerini anlattı.

Bakan Yardımcısı Çiftci, Kütüphane Sohbetlerine katıldı
 

Bakan Yardımcısı Çiftci, AK Parti ARGE Başkanlığı tarafından AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Kütüphane Sohbetleri’ne katıldı.
Hızlı ve Kolay Ticaretin Güven Kapısı olma hedefiyle çalışmalar yürüttüklerini aktaran Bakan Yardımcısı Çiftci, şöyle konuştu:
“Kaçakçılıkla mücadele konusunda ciddi çalışmalara imza attık. 2017 yılında 2 buçuk milyarlık kaçak ürün yakalamamız oldu. 2017- 2018 yıllarında önceki yıllara göre yakalamalarımızda 8 kat artış gözleniyor. Arkadaşlarımızın özverili çalışmaları neticesinde ciddi başarılar elde ettik. Bütün sınır kapılarımızda, limanlarımızın bütün giriş noktalarında, her türlü teknik donanıma sahip, bilgi istihbarat sistemleri kurarak önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Geçen yılki yakalamalarla 2 buçuk milyarlık vergi kaybını ortadan kaldırdık. Yakalanan ürünlerin tasfiyesi de ekonomimize kazandırmamız noktasında çok önemlidir. Bakanlığımız bu bağlamda geçen yıl 179 milyon TL’lik bir satış gerçekleştirdi. Tasfiye konusunda çok şeffaf bir yapı oluşturuldu. E- ihale sistemi kuruldu. Yakalanan ürünler e-ihale ile satıldı.”

 

“İŞLEMLERE HIZ KAZANDIRDIK”
Bakan Yardımcısı Çiftci, gümrük kapılarında yapılan yeniliklerle işlem sürelerinin hızlandığına dikkat çekerek; “Gümrükler açısından bakıldığında devrim gibi görülen değişimle iş ve işlem sürelerinde ciddi oranda azalmalar oldu. Gümrük işlemlerimizde birkaç haftalık, on beş- yirmi günlük süreleri iki saatlere kadar düşürdük. Birçok gümrük işlemi artık birkaç dakika yada en fazla iki saat içerisinde tamamlanıyor” dedi.

 

“TİCARETTE GÜÇLÜ ADIMLAR ATTIK”
Bakan Yardımcısı Çiftci, Bakanlık olarak yaptıkları en önemli çalışmalardan birisinin Karekodlu Çek Uygulaması ve Taşınır Rehni Kanunu olduğunu ifade etti.
Taşınır Rehni Kanunu ile finansmana erişimde çok ciddi bir şekilde rahatlama sağlandığına işaret eden Bakan Yardımcısı Çiftci, şöyle devam etti: “Lisanslı depoculuk noktasında da çok ciddi bir çalışma yaptık, 2015 yılında dört ton olan kapasitemiz 2017 yılı itibariyle 1 milyon 774 bine ulaştı. Hükümetimiz çok ciddi teşvikler verdi, nakliye, kira bedellerinin oradan aldığınız senedin banka faizlerinin çok önemli kısmını devletimiz karşılıyor. Bundan sonraki süreçten tamamına yakını iyi teşvikleri getiriyor. Çünkü gıda çok önemli ve enflasyon paketi içerisinde çok önemli bir yeri var. Yaş sebze ve meyve değerinin yüzde 25’i yaklaşık 100 milyarlık bir kısmı zayi olmaktadır. Bazı ürünler yüzde 40’a kadar da çıkabilmektedir. Bunlar tabi ki çok ciddi sıkıntı ve sorunlar oluşuyor.”
Bakan Yardımcısı Çiftci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin çağrısıyla yeni projeler üretmek amacıyla 50 uzmandan oluşan bir ARGE grubu oluşturulduğunu hatırlattı. Bu proje grubu ile 24 projeyi hayata geçirme çalışmaları olduğunun altını çizen Çiftci, Bakan Tüfenkci’nin çağrısıyla artık Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatından proje yağdığını belirtti.
Çiftci, 113’ü merkezden, 124’ü taşradan olmak üzere önerilen son proje sayısını 237 olarak açıkladı ve konuşmasını şöyle tamamladı: “Bakanlığımız içerisinde büyük bir sinerji oluşturan bu projeler ile devletimize, milletimize ve ülkemize katkılar sağlayarak, 2023 hedeflerimize ulaşmak için durmadan çalışacağız.” / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner141

banner140

banner280