banner207

BAKAN MÜJDELİ GELDİ AMA!

VAN'IN EĞİTİMİ DÜZELECEK Mİ?

BAKAN MÜJDELİ GELDİ AMA!

Dün sabah saatlerinde ‘İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na ve bir dizi programa katılmak üzere Van’a gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, güne Van kahvaltısı yaparak başladı.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Van kahvaltısı yaptıktan sonra Van Valiliğini ziyaret etti. Burada Vali Murat Zorluoğlu ile bir görüşme gerçekleştiren Bakan Yılmaz, daha sonra Valilik Ali Paşa Toplantı Salonunda düzenlenen ‘İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

 

“YARINI DAHA İYİ YAPMAK EĞİTİMİN KALİTESİNDEN GEÇER”
Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere bir değerlendirmede bulunan Bakan Yılmaz, Van’ın yarınını daha iyi yapmanın eğitimin kalitesinden geçtiğini söyledi. Bakan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti; “Bunun için olmazsa olmaz unsurlardan birisi, evlatlarımızın sağlıklı bir okulda, sağlıklı bir çevrede eğitim almasını sağlamaktır. Bunun için hâlihazırda Van’da 53 projemiz devam ediyor. Allah nasip ederse bunu en kısa zamanda tamamlayacağız. Bir başka husus; ikili eğitim var, yaklaşık öğrencilerimizin yarıya yakını ikili eğitim almakta. Bu da eğitimin kalitesini düşürüyor. Ancak gerek okul yapacağımız arazileri, gerekse hangi projeyi uygulayacağımızı belirledik. Önümüzdeki dönemde 2019 yılının sonuna kadar büyük bir gayretle bunları tamamlayıp Van’da tekli eğitime geçmek istiyoruz ki büyük şehirlerden herhalde ilk önce geçecek illerden birisi Van olacaktır diye düşünüyorum. Şuana kadar Türkiye’de toplam 60 milyarın üzerinde bir eğitim yatırımı yaptık. Ama Van’a yaptığımız yatırım da 2 milyara yakın. Dolayısıyla Türkiye’nin tamamına yapmış olduğumuz yatırımın 30’da birini Van’a gerçekleştirdik. Bundan dolayı da Van’da 2002 yılında ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 52 iken, bugün 28’e düştü. Ortaöğretimde yani liselerde derslik başına düşen öğrenci sayısı 39 iken, bugün 26’ya düştü.”

 

“25 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK”
25 bin öğretmen atamasının yapılacağını kaydeden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bir başka kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltmak. Bunu azaltmak için de daha çok öğretmen görevlendirmek gerekiyor. Son 2 yılda yaklaşık 3 binin üzerinde bir öğretmen görevlendirilmesi yapıldı. Bilindiği gibi sözleşmeli öğretmen uygulamasını başlattık. 25 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz. Bu öğretmenlerden en az bin öğretmeni de Van’a gönderme konusunda mutabakata vardık. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da 2002'de 35 iken, şimdi ilkokullarda 20’ye düştü. Sayısını da verirsem 2002'de 6 bin 136 öğretmen varken, şimdi ise 16 bin 329 öğretmenimiz var. Yani yaklaşık 3 kata yaklaştık. 3 bin 800 dersliğimiz varken, şimdi 11 bin 796 dersliğimiz var. Şu anda Van’da ilköğretimde 331 bin öğrencimiz, üniversitemizde de 33 bine yakın öğrencimiz var. İnşallah okul öncesi eğitimden başlayarak yükseköğretimin sonuna kadar bu bölgedeki insanlarımızın istediği eğitim hizmetini yerinde alabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Allah nasip ederse bu devam eden yatırımlar tamamlandıktan sonra bu sefer eğitimin daha çok kalitesini arttırmak için de hep beraber çalışacağız.” şeklinde konuştu.
Yaptığı açıklamadan sonra Valilikten ayrılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, buradan AK Parti Van İl Başkanlığına geçti. İl binasında partililerle bir araya gelen Yılmaz partililere seslendi.
2002 yılından beri AK Parti hükümetlerinin eğitim, sağlık ve ulaşımda yapmış oldukları yatırımlardan bahseden Bakan Yılmaz, eğitim konusunda şu ifadeleri kullandı; “Eğitimde Avrupa’dan her alanda ileriyiz ama okul öncesi eğitimde geriyiz. Biz geldiğimizde okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerin oranı 5 yaş için her 100 öğrenciden 10 idi. Şimdi geçen yıl 5 yaş için brüt okullaşma oranı yüzde 74 brüte yükseldik. Hakkâri’de okul öncesi eğitimde yüzde 90, Diyarbakır’da okul öncesi eğitim yüzde 95, Erzincan’da ise yüzde 99’a ulaştık. Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde inşallah Avrupa’dan tek eksik olduğumuz alan okul öncesi eğitimi de tamamladığımızda eğitimde çok daha iyi bir noktaya geleceğiz. Bütün bilimsel araştırmalar göstermiştir ki okul öncesi eğitim alan çocuk, almayana göre daha başarılıdır. Allah nasip ederse biz 5 yaşı inşallah Milli Eğitim Bakanlığı strateji planında da var, 2019'da yüzde 90’a çıkartacağız. 5 yaşı çıkardıktan sonra da 4-5 yaşı da alacağız ondan sonra da 3 yaşa geçeceğiz. Bu eksikliğimizi de giderdikten sonra da bizim diğer ülkelerden geri kalan hiçbir alanımız olmaz.”  

 

BAKAN YILMAZ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti İl Başkanlığı ziyareti sonrası Van Büyükşehir Belediyesi’nin Sürekli Eğitim Merkezini ziyaret etti.
Bakan Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bulunan ‘Sürekli Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. Etüt merkezi ziyaretinde Bakan Yılmaz’a AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Mehmet Yaşar, Salih Allahverdi, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Muzaffer Aktuğ ve kurum müdürleri eşlik etti.
Sürekli Eğitim Merkezi hakkında Vali Murat Zorluoğlu’ndan bilgi alan Bakan Yılmaz, sınıfları tek tek dolaşarak öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan ve taleplerini dinleyen Bakan Yılmaz, bu tür merkezleri gelecek yıllarda daha iyi hale getirerek sayılarını çoğaltmak istediklerini söyledi.
Buradaki temel amacın öğrencileri üniversitelere hazırlamak olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Öncelikle Vali Beye böyle bir merkezi Van’a kazandırdığı için teşekkür ediyorum. İl Milli Eğitim Müdürümüz ve öğretmenlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Nihai amacımız sizleri üniversiteye hazırlamaktır. Ne kadar başarı yakalarsak amacımıza o kadar çok ulaşmış oluruz. Burada 18 kişiden 9 kişi kazanırsa biz amacımıza yüzde 50 ulaşmışız demektir. Hepsi kazanırsa bu kurs yüzde 100 amacına ulaştı demektir. Ben bu konuda umutluyum. Biliyorsunuz artık dershaneler kalmadı çok şükür. Ama böyle bir ihtiyaç var. Kimler için? Liseyi bitirip de istediği bölümü tercih edemeyenler için böyle bir ihtiyaç var. Bir yıllık bekleme süresi için bu ihtiyaçtır. İnşallah yerel yönetimlerle işbirliği yapıp bunu sürekli hale getirirsek çok daha iyi olur. Bu sayede öğrencilerimiz hem ailelerine yük olmamış olur hem de evlatlarımızın bu ilave ders ihtiyacını karşılamış oluruz. İnşallah bu hizmeti gelecek yıllarda daha da iyi hale getirip devam ettireceğiz. Hepinizi gözlerinizden öpüyorum. Allah yolunuzu, bahtınızı ve ufkunuzu açık eylesin” dedi.
Bakan Yılmaz ayrıca sınıf öğretmeninden öğrencilerin üniversite sınav sonuçlarını kendisine ulaştırmasını istedi.
Buradan ayrılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz kentten ayrılmak üzere Hava Limanına hareket etti. 
Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner248

banner141

banner140

banner247

banner203