banner279

Bak hele bak gitti kahvaltı kültürü bitti!

Van'ın tanıtımında büyük katkıları olan ve kahvaltısı ile meşhur Van'ın dünya çapında üne kavuşturan Yusuf Konak'ın depremden sonra Ankara'ya gitmesi ile birlikte Van'ın kahvaltı kültürü de yok olmaya yüz tuttu.

Bak hele bak gitti kahvaltı kültürü bitti!

Van'ın tanıtımında büyük katkıları olan ve kahvaltısı ile meşhur Van'ın dünya çapında üne kavuşturan Yusuf Konak'ın depremden sonra Ankara'ya gitmesi ile birlikte Van'ın kahvaltı kültürü de yok olmaya yüz tuttu. Van Belediyesi ekipleri, daha önce çığırtkanlık yaptıkları, müşterileri rahatsız ettikleri, tüketici haklarına saygı göstermedikleri ve defalarca kez uyardıkları halde aynı hatalarına devam eden Sütçü Fevzi ve Sütçü Kenan adlı iki kahvaltı salonunu mühürledi. 

 

Van'a gelen herkesin ilk olarak görmek istediği Van kahvaltısı, Bak Hele Bak Yusuf Konak'ın gitmesi ile birlikte bitme noktasına geldi. Yıllarca sunduğu kusursuz hizmet ve güleryüzü ile Türkiye ve dünyanın dört bir yanından insanı Van'a getirmeye teşvik eden ve van kahvaltısı ile büyük bir tanıtım atağı başlatan Yusuf Konak'tan sonra Van'daki diğer kahvaltıcıların tutumu büyük rahatsızlığa yol açtı. Van'ın iki köklü kahvaltıcısı Sütçe Fevzi ve Sütçü Kenan çalışanlarının vatandaşları rahatsız edici hareketleri defalarca uyarılmalarına rağmen devam etti. 

 

DAHA ÖNCE UYARILMIŞTILAR!

Van Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kentin genelinde yaptığı denetimlerini sürdürüyor. Yasal gerekliliği yerine getirmeyen işyerlerine yönelik şikayetleri de dikkate alan Zabıta ekipleri, bu kez de iki kahvaltı salonunu iki günlüğüne mühürledi. Kahvaltıcılar Salonunda faaliyet gösteren iki kahvaltı salonuna daha önce çığırtkanlık yaptıkları, yol kaldırım işgali yaptıkları için defalarca kez para cezası verilen ancak kurallara yine uymayan iki kahvaltına salonuna bu sabah belediye ekipleri bir kez giderek denetim yaptı. Sabah yapılan denetimlerde aynı manzaralarla karşılaşan belediye ekipleri Sütçü Kenan ve Sütçü Fevzi adlı kahvaltı salonlarını iki günlüğüne mühürledi. Van’da genellikle yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği kahvaltıcılar sokağında bulunan işyerlerinin, müşterileri çekmek için etrafı rahatsız edecek şekilde çığırtkanlık yaptıkları, belediyeye yüzlerce kez şikâyet edildikleri ve onlarca kez ikaz edildikleri belirtildi. Yine bu kahvaltı salonlarına kabahatler kanunu, ve encümen kararıyla da birçok kez ceza verilmişti. Zabıta ekip amiri Halis Barut, “Bu işyerlerine defalarca yapılan uyarıları dikkate almadığı ve encümen kararıyla birçok defa binlerce lira para cezasıyla cezalandırılmasına rağmen bir sonuca ulaşmadıkları için bugün bu kararı uygulamaya aldık. Vatandaşların “153 Alo Zabıta” hattına yapmış oldukları şikayetleri de göz önünde bulundurarak iki kahvaltı salonuna iki günlük kapatma cezası verdik. Esnafımızın tüketici haklarını da dikkate alarak, daha duyarlı davranması gerekir. Yol ve kaldırım işgallerine son vermelidir. Bununla ilgili kesintisiz denetimlerimiz sürecek. Halkın sağlığı ve en iyi hizmet için gereken tedbirlerin alınması için bundan sonra da bunların takipçisi olacağız” dedi. 

 

VATANDAŞLAR CADDEDEN GEÇEMİYORDU

 

Daha önce de çeşitli şikayetler üzerine gazetemize konu olan kahvaltıcılar, belediye tarafından uyarılmıştı. Sokaktan geçen insanlara sözlü hatta fiziksel olarak zorla içeriye davet etmeye çalışan ve büyük tepki alan kahvaltıcıların davranışları bu uyarıdan sonra bir süreliğine de olsun düzelmiş, fakat bir süre sonra aynı şey yaşanmaya devam etmişti.

 

ŞİKAYETLER ÜZERİNE KAPATILDILAR

 

Öte yandan Van Belediye Başkanlığı Basın Sorumlusu Adnan Bilen bu sabah attığı twitlerde bu iki köklü kahvaltı salonunun iki gün süre ile kapatıldığını duyurdu. Gelen şikayetler üzerine belediye ekipleri iki kahvaltıcının kapısına da kilit vurdu. 


Ömer Aytaç Aykaç

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2012, 12:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
vanlı 65
vanlı 65 - 9 yıl Önce

belediye gerçekten yerinde bir karar almış..ama bana göre haksızlık var çünkü bu iki kahvaltı salonu ile beraber yan tarafta bulunan kahvaltı salonuda aynı sütçü fevzi ve sütçü kenan gibi masa ve sandalye atarak cadde ve sokakta yaya yürüyüşünü engelliyordu..bence bdp ye yakın olduğu için bu kahvaltı salonu es geçildi..işte ayırımın kralı..keşke adalet herkese uygulansa..

VAN65
VAN65 - 7 yıl Önce

bence yapilan bi̇r haksizliktir. sonuçta müşteri̇ kapasi̇tesi̇ çok olan bi̇r yere bunu yapamazlar. sokak zaten dar bi̇r sokak. ayrica o sokağin bu şeki̇lde yoğun olmasi ayri bi̇r güzelli̇k katiyor.

SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140