banner279

BABAM, PKK’YA KARŞI OLDUĞU İÇİN KATLEDİLDİ

PKK’nin, 6-8 Ekim olaylarını ve sonraki süreci fırsat bilerek bölgedeki birçok İslamî şahsiyetle birlikte babası M. Latif Şener’i de katlettiğini belirten Müslüm Şener, örgütün zulmüne karşı Müslüman halkın asla boyun eğmeyeceğini vurguladı.

BABAM, PKK’YA KARŞI OLDUĞU İÇİN KATLEDİLDİ

Van’da, 17 Ekim 2014 yılında  akşam saatlerinde evine gittiği sırada arkasından yaklaşan PKK’lılar tarafından ensesine sıkılan kurşunla katledilen M. Latif Şener, vefatının ikinci yıldönümünde ailesi ve sevenleri tarafından rahmet ve minnetle yad ediliyor.

Merhum babasının, ömrünü daima hizmete adadığını söyleyen  Müslüm Şener, bunu hazmedemeyen PKK’nın, 6-8 Ekim sürecini fırsat bilerek babasını katlettiğine dikkat çekti.

İLKHA’ya konuşan Müslüm Şener, babası M. Latif Şener’in, PKK’nın tehditlerine daima maruz kaldığını, ancak hiçbir zaman onlara taviz vermediğini anlattı.
Babasının dindar bir şahsiyete sahip olduğunu ve ibadetlerine ciddiyetle sarıldığı gibi çevresini de buna teşvik ettiğini belirten Şener, “Babam maneviyata çok önem veren bir insandı. Yaşantısıyla, sosyal hayatıyla İslam’ı önemseyen bir yapıya sahip şahsiyetti.

Teveccüh namazı kılardı ve ondan sonra sabah namazını beklerdi. Van’daki depremin ardından herkes gibi o da çadır kentte kaldı. Çadırlarda olan diğer amcalarımın da yanına gider onları tek tek sabah namazlarına kaldırırdı.  Onları kaldırmadan önce de abdest sularını hazırlardı. Bu konularda çok hassas bir insandı.” dedi.

“BABAMI KATLEDEN ÇETELERİN AMACI PSİKOLOJİK BASKIYDI”

PKK’nın, kendisi gibi düşünmeyenlere hayat hakkı tanımadığını, baskı ve şiddetle sindirmeye çalıştığını ifade eden Şener, “Çetelerin amacı Müslümanları düşüncelerinden soğutup, kendilerini tedirgin edip bu gibi şahsiyetleri bu bölgeden sürgün etmekti.

Cirit atacak şekilde bir ortam hazırlama peşindeydiler. Çünkü bu bölgede onlara karşı tek mücadele eden Müslüman kesimlerdir. Müslümanların dışında tüm gruplar PKK çetelerinden korkuyordu. Sadece Müslümanların kendilerinden çekinmediğini onlar da çok iyi biliyordu. Babam, İslam’ı savunan bir yapıya sahip olduğu için ortamlarda, taziyelerde her zaman onların yanlış yolunu eleştirirdi. Bu yüzden de kendisini kara listeye aldılar.” diye konuştu.

“SİZ BATININ UŞAKLARISINIZ, GERÇEK KÜRTLER BİZLERİZ”

PKK’nın, babasını sürekli tehdit ettiğini hatırlatan Şener, 6-8 Ekim olayları ve sonraki süreci fırsat bilen PKK’nın kendisine muhalif insanları katlettiğine dikkat çekti.
Şener, “PKK’lılar, birkaç defa babamdan haraç istemişlerdi. Babam da İslamî bir vakara sahip olduğu için çok ciddi bir şekilde bunları dükkândan kovmuştu. Gıda dükkânı vardı, onu işletiyordu. 2-3 kez o şekilde dükkâna gelmişler, hatta bir kez de arabaya almışlar ‘Sen bizim düşüncemize, Kürt oluşumuna çok zarar veriyorsun’ şeklinde babamı uyarmışlar.

Biri orada şahit olmuş, babam onların tehditlerine karşı ‘Siz batının uşaklarısınız, gerçek Kürtler bizleriz, bu ülkeyi de savunanlar bizleriz. Siz sadece kaos getiriyorsunuz ve halka zarar veriyorsunuz’ demiş. 6-8 Ekim olayları da onlar için bir fırsat oldu ve o gün her şeyi o şekilde yapacaklarını sandılar. Buradaki insanları da korkuyla, kanla sindireceklerini zannettiler ama döktükleri kanda boğulacaklarını fark etmediler.” şeklinde konuştu.

Cinayetin ardından PKK’nın, babası için IŞİD’çi olduğu yönünde iftiralar attığını hatırlatan Şener, aslında buna kendilerinin de inanmadığını, tepki çekmemek için böyle bir yola başvurduklarını ifade etti.


“BABAM MÜSLÜMANIM DİYEN HERKESİ KUCAKLAYAN BİR ŞAHSİYETTİ”

Babasının, tüm Müslümanları kucaklaya ümmetçi bir anlayışa sahip olduğunu söyleyen Şener,  “Babam A grubu, B grubu, C grubu diye ayrım yapmazdı. Bu yönde evrensel bir İslamî şahsiyete sahipti. Bu anlamda, Müslümanım diyen herkesi kucaklayan bir yapıya sahip şahsiyetti. Mazlum ve garibanlar için bir oluşum varsa insanları oraya teşvik ederdi. Her zaman kendince öz eleştiri yapan bir kişiliğe sahipti. Şehit olduktan sonra kendisine olmadık iftiralar atıldı.”  

 BABAM, PKK’YE KARŞI OLDUĞU İÇİN KATLEDİLDİ

 

  Yılmaz Sönmez/Vanolay

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140