banner315

‘Ayanıs Kalesi, turizmin kalesi olabilir’

Eski adı Ayanıs şimdiki adıyla Ağartı mahallesi yakınlarında kurulan ve daha çok dini figürleriyle öne çıkan Urartu dönemi yapılarından Ayanıs Kalesi, dünya ölçeğinde turizm değerlerini bağrında taşıyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Işıklı, “Tam olarak ortaya çıktığında Ayanıs Kalesi turizmin kalesi olabilir” dedi.

‘Ayanıs Kalesi, turizmin kalesi olabilir’

Ayanıs Kalesi, Van il merkezinden Alaköy ve Mollakasım yönüne doğru giderken Ağartı mahallesi yakınlarında, Van Gölü’ne tepeden bakan bir bölgede kurulmuş, Urartu döneminden kalan bir kale. Kalenin en büyük özelliği, o dönemin din ve inanç sistemi ile ilgili değerleri bağrında taşıyor olması. 

Van’da buna benzer 5 kalenin olduğu ancak Ayanıs Kalesi’nin inanç ile ilgili daha çok motif taşıdığı, bunun da inanç turizmi açısından önemli bir etken olacağı belirtiliyor.

HAYVANCILIK GEÇİM KAYNAĞI

Kale civarında yaşayan insanların şu anda en büyük geçim kaynağını hayvancılık oluşturuyor. 

Bir kesimi balıkçılık da yapan vatandaşlar boş alanları meyve ağaçları dikerek ve bostan ekerek değerlendiriyor. 

Mahalle halkının bir diğer beklentisi ise kale sayesinde turizm gelirlerine de erişmeleri.

KALE, ÇEVRESİNDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇAR

Belgelerde ve yazıtlarda Ayanıs Kalesi yönetim yeri olarak, seçkinlerin ve din bilginlerinin kaldığı bir yer olarak kurgulanırken, etrafındaki geniş alanda da günlük yaşamlarını sürdüren insanların, kölelerin ve tutsakların barındığı ve bunlar için depreme dayanıklı yapılar yapıldığı ifade ediliyor.

Kalenin etrafında şu anda ise, hem kale arkasında hem de kale ile göl arasında ikiye bölünmüş bir mahalle var; Ağartı.

Ağartı mahallesi sakinleri, kalenin turizme açılması durumunda arazinin daha çok değer kazanacağını ve mahallenin daha çok gelişeceğini söylüyor.

Bir mahalle sakini, “Eğer hakkıyla yerli ve yabancı turizme açılırsa burası, biz ilerde burada turistik tesisler de açarız” dedi.

“TURİZMİN KALESİ OLABİLİR”

Kalede kazı yapan ekibin başkanı Prof. Dr. Mehmet Işıklı da, inanç turizmi açısından Ayanıs Kalesi’nin önemine dikkat çekti.

“Dünyanın en özel yapı grubu burada karşımıza çıktı. Turizme büyük bir ivme kazandırabilecek bir potansiyeli var. Nedir bu; Urartu kültürünü, Urartu dinini, inanç sistemini yansıtabilecek bütün veri gruplarına burada sahipsiniz. Kazı işlemleri tamamlandığında burası turizmin kalesi olmaya en büyük aday yerlerden biri, yani bölge için Ayanıs Kalesi turizmin kalesi olabilir” diye konuştu.

Özel Haber: Adil HARMANCI

(Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner317

banner319