banner279

AVUKATLAR DURUŞMAYI TERKETTİ

SANIKLAR MAHKEME HEYETİNE SIRT DÖNDÜP KÜRTÇE CEVAP VERDİ

AVUKATLAR DURUŞMAYI TERKETTİ

Van'da BDP'Lİ BAŞKANLARIN YARGILANDIĞI KCK DAVASI (2)

AVUKATLAR DURUŞMAYI TERKETTİ

Van'da aralarında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu 8'i tutuklu 13 sanıklı KCK duruşması saat 09.30'da başladı. Duruşmada sanık avukatları ile mahkeme heyeti arasında gergin anlar yaşandı. Geçen duruşmada sanık avukatlarının, iddia makamının gizli tanığının dinlenmesi talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edilirken, duruşma salonunun buna uygun olmadığı gerekçe gösterilerek gizli tanık bugünkü duruşmaya getirilmedi.

Bunun üzerine müdahil avukatlar güvenlik güçlerinin tanık koruma kanununun gereğini yerine getirmediklerini belirterek, suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Sanık avukatlarının gizli tanık ifadelerinin de dosyadan çıkarılma talebi mahkeme heyeti tarafından reddedilince, avukatlar adil bir yargılama olmadığını belirterek duruşma salonunu terketti.

SANIKLAR MAHKEME HEYETİNE SIRT DÖNDÜP KÜRTÇE CEVAP VERDİ

Zaman zaman sanıkların Kürtçe konuştuğu duruşma salonundan avukatların çıkmasının ardından, sanıklar da sandalyelerini ters çevirip sırtları mahkeme heyetine dönük şekilde oturmaya başladı. Mahkeme heyeti bir süre bekledikten sonra sanıklara bir şey söyleyip söylemeyeceklerini sordu. Sanıklar tek tek mahkeme heyetine dönüp Kürtçe "Söyleyecek bir şeyimiz yok. Duruşmayı terk etmek istiyoruz" dediler.

Bu sırada duruşma salonunda bulunan izleyiciler de sanıkların bu protestosunu alkışladı. Mahkeme heyeti sanıkların sorulara Kürtçe cevap verdiğini ve anlaşılmadığını zabıtlara geçirdi. Mahkeme heyeti sanıkları dinledikten sonra tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, duruşmanın da 29 Mart 2013'te görülmesine karar verdi.

DEĞERLENDİRMELER

 PKK'nın şehir yapılanması olan KCK'ya yönelik düzenlenen operasyon kapsamında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 13 sanığın yargılandığı davanın duruşmasında avukatlar salonu terk ederken, tutuklular da kararı sırtlarını heyete çevirerek dinledi.

KCK'ya yönelik 7 Haziran 2012 tarihinde düzenlenen operasyonun ardından "terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla tutuklanan Van Belediye Başkanı Kaya ile BDP'li bazı ilçe belediye başkanları ve il yöneticilerinin yargılandığı davanın ikinci duruşması, adliye binası olarak kullanılan Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nde oluşturulan salonda saat 10.00'da başladı. Sanıklardan tutuksuz yargılanan BDP İl Eşbaşkanı Mihriban Şah'ın katılmadığı duruşmada diğer sanıklar hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Kerim Küçük, birinci duruşmanın ardından mahkemeye sunulan belgeleri okuyarak sanıklara söyleyecekleri bir şey olup olmadığını sordu. Bunun üzerine tek tek ayağa kalkan sanıklar, Kürtçe, "Söyleyecek bir şeyimiz yoktur" dedi.

Birinci duruşmada sanık avukatlarının gizli tanık Ahmet Su kod adlı şahsın duruşmada hazır bulunması talebi, gizli tanığın kimliğinin ortaya çıkacağı gerekçesiyle kabul edilmezken, gönderdiği dilekçenin okunmasının ardından sanık avukatlarından Murat Timur söz aldı. Gizli tanığın ifadelerinin dosyadan çıkarılmasını talep eden Timur, 'Tanık Koruma Kanunu'na aykırı davranıldığı gerekçesiyle emniyet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmasını talep etti. Bunun üzerine iddia makamı Savcı Recep Bakırcı, gizli tanık ifadelerinin dosyadan çıkarılmasının reddine karar verdi.

Tekrar söz alan sanık avukatlarından Murat Timur, adil yargılanma yapılamadığını söyleyerek, beraberindeki meslektaşlarıyla birlikte duruşma salonunu terk etti. Avukatlar dışarı çıkarken, sanıklar da sırtını dönerek mahkeme heyetini protesto etti.

Mahkeme Başkanı Küçük'ün tekrar bir şey söyleyip söylemeyeceklerini sorması üzerine sanıklar Kürtçe bir şey söylemeyeceklerini belirtti.

İddia makamı sanıklarının tutukluluk hallerinin devamını isterken, mahkeme heyeti de tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 29 Mart 2013 gününe erteledi.

Salonu terk ettikten sonra meslektaşlarıyla birlikte adliye binası önünde bir açıklama yapan Van Baro Başkanı Murat Timur, adil yargılanmanın olmadığını öne sürerek buna tepki olarak salonu terk ettiklerini söyledi. - VanGüncelleme Tarihi: 22 Şubat 2013, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140