banner279

Asansörlerde büyük tehlike!

Van Merkez Tuşba İlçe Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü Ekipleri ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Muayene ve Gözetim Merkezi uzmanları tarafından Tuşba sınırları içerisinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile çok katlı binalarda yapılan asansör denetimlerinde ürkütücü bir tablo ortaya çıktı. Denetlenen asansörlerin çoğunun TSE standartlarına uymadığı veya eksiklerinin olduğu görüldü. Bunun üzerine gerekli uyarılar yapılırken, 50 asansörün de mühürlendiği açıklandı. Denetimlerin devam edeceği vurgulandı.

Asansörlerde büyük tehlike!
 Tuşba Belediyesinin TSE Van Temsilciliği ile düzenlediği ve halkın can güvenliğini esas alan denetimler neticesinde Tuşba İlçe sınırları içinde tüm binalarda uzman personeller tarafından asansörlerin bir bir kontrol edileceği belirtildi.

Tuşba Belediyesi, TSE Muayene ve Gözetim Merkezi ile ilçe sınırları içerisinde yer alan apartman ve site asansörlerinin bakım ve kontrolünü yapmak üzere 'Asansör ve Muayene İşbirliği Protokolünü' 2014 Eylül ayında imzalamıştı. Yaşanan asansör kazalarının sıfıra indirilmesini amaçlayan protokol gereği Tuşba sınırları içerisinde bulunan apartman ve site asansörlerinin bakım ve kontrolü TSE uzmanları tarafından yapılıyor. Özellikle son günlerde yaşanan asansör kazalarının benzerinin Tuşba ilçesi sınırları içerisinde yaşanmaması için şimdiden tedbir aldığını açıklayan Tuşba Belediyesi, imzaladığı protokolle insana yönelik güvenlik gerektiren bir iş yapıldığının bilinciyle bakım ve onarım işini TSE uzmanlarına yaptırdığını bildirdi.

İnsanlarının can güvenliğinin bina içerisindeki asansörlerden başladığını belirten Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, asansör güvenliğinin son derece önemli bir konu olduğunu, bakım ve kontrolünün de titizlikle takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Özgökçe, "Bu noktadan bakınca TSE tarafından, Türkak onaylı A Tipi akreditasyon işleminin yapılması güven vermektedir. Bundan böyle bölgemizdeki asansör bakım ve kontrolü TSE tarafından yapılacaktır" dedi.

KORKUTAN RAKAMLAR!
Tuşba Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü denetiminde Tuşba ilçesinde TSE tarafından yapılan kontrollerde kırmızı etiketle işaretlenen ve eksikleri giderilmeyen asansörler kullanıma kapatılıyor. Tuşba Belediyesi ve TSE tarafından yapılan kontroller sonrasında 276 adet asansöre etiketleme ve asansör kimlik numarası verildiği belirtildi. Tuşba Belediyesi sınırları içerisinde 82 adet yeşil etiket (uygun), 57 adet mavi etiket (hafif kusurlu), 4 adet sarı etiket (kusurlu), 133 adet kırmızı etiket (güvensiz) asansör olduğunun tespit edildiği ve etiketleme işlemlerinin alanında uzman personel ve Belediye Zabıta Ekipleri tarafından yapıldığı kaydedildi. 
Asansör denetimlerinin Tuşba Belediyesi ve TSE tarafından düzenli şekilde sıkı bir takip sonucundayapılmaya devam edileceği, gerekli müdahaleler ve yasal işlemlerin de yapılacağı kaydedildi.

Vatandaşın güvenliği esaslı yapılan denetimler sonucunda eskiye oranla Tuşba ilçe sınırları içerisinde asansör uygunluk oranının arttığı ve birçok asansörün eksiklerinin tamamlandığı bildirildi.

50 ASANSÖR MÜHÜRLENDİ
Yapılan denetimler kapsamında 50 adet asansörün Tuşba Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen süre zarfında kullanıma uygun hale getirilmediği için mühürlendiği ve kullanım dışı bırakıldığı da açıklandı. Eksikleri giderilen asansörlerin ise yeniden hizmete açılmaları için gerekli yasal işlemlerini tamamlamaları gerektiği konusunda uyarıldıkları ifade edildi.

Bina ve kurum yöneticilerinin asansör denetimlerinde gerekli hassasiyeti göstermeleri ve muayenesi yapılmayan asansörlerin muayenelerinin TSE standartlarına uygun bir şekilde yaptırılmaları istenirken, Tuşba Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne gerekli başvuruların yapılması gerektiği de hatırlatıldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tuşba Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Esma Gölgül Özdemir; "Tuşba Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün ilçemizde TSE standartlarını baz alan denetimlerde kırmızı etiketle işaretlenen ve eksikleri giderilmeyen asansörleri halkımızın can güvenliğini korumak amacıyla birer birer denetleyerek kullanıma kapattık. Günümüz insanları asansör kullanımına çok alıştı. Hatta bir kat dahi inerken veya çıkarken asansör kullanan bir devirde yaşıyoruz. Bakım ve onarım çalışmalarının da zamanında yapılması çok büyük bir önem teşkil ediyor. Bunun için vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla belediyemiz bu konuda alanında uzman personelleriyle önlemlerini almıştır. Etiketleme sistemleri ile asansör güvenlikleri hakkında vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Daha iyi ve daha güvenli bir süreç için bu denetimlerin çok büyük bir önem teşkil ettiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bizler Tuşba Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ve TSE Van Temsilciliği olarak bu konuda çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241