banner279

Ali Bulaç'tan Çarpıcı Açıklamalar

Zaman Gazetesi yazarlarından Ali Bulaç, CNN Türk'te Enver Aysever'in sunduğu Aykırı Sorular programına konuk oldu. Cemaat hakkında itiraflarda bulundu, düşüncelerini aktardı.

Ali Bulaç'tan Çarpıcı Açıklamalar

17 Aralık darbe girişimini ve 30 Mart seçimlerini yorumlayan Bulaç, Cemaat hakkında ilginç itiraflarda bulundu.

Enver Aysever'in "ananas" sorusuna "din alimleri böyle şeylerle ilgilenir" diyen Ali Bulaç, Gülen'in dönme ihtimaliyle ilgili soruya da "başına iş açılır, dönmemeli" dedi.

Cemaatçi olmadığını, sadece Zaman yazarı olduğunu söyleyen Ali Bulaç, Cemaat'in son 12 yılda iki büyük hata yaptığını belirtti. Bulaç'a göre Cemaat'in siyasallaşması büyük hatalardan biri.

İşte Ali Bulaç'ın açıklamalarından ilgili bazı bölümler:

Enver Aysever'in sorusu: Mesela Fethullah Hoca'nın telefon konuşmalarında Türkiye'deki ticaret hayatının neredeyse tamamını düzenlediği görülüyor. Yani Koç'la konuşmuş, Ciner'le konuşmuş, onunla konuşmuş, bununla konuşmuş. Bilmiyorum başka kimlerle konuşmuş.

Bu konuşmaların sonucunda ananaslar, gelenler, gidenler falan. Bir din alimi bu kadar ticaretle ilgilenir mi?

Ali Bulaç'ın cevabı: İlgilenmesi lazım tabi ki. Bir din aliminin ticaretle, siyasetle, toplumsal hayatla, iktisat politikalarıyla, sosyal politikalarla, aile politikalarıyla ilgilenmesi lazım.

Din alimi dediğimiz sadece bir köşede çekilmiş, gece gündüz dua okuyan bir insan değil. Elverir ki doğru bir konumda olsun, doğru şeyler söylesin, toplumu doğru yöne yöneltsin.

Enver Aysever: Ama, o işi ona alın, bu işi buna bırakın, o doğrudur, bu eğridir gibi gibi şeyler diyebilir mi?

Ali Bulaç: Bir mahsuru yok ki. Bu alın, verin filan diyebilir yani. Sadece gayri meşru bir iş olmasın, hukuk dışı bir şey olmasın.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2014, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241