banner279

Akılcı ilaç ile israfa son!

Sağlık Bakanlığı, gereksiz ilaç kullanımı ve ilaç israfını en aza indirgemek için halkı akıllı ilaç uygulamasıyla bilgilendiriyor.

Akılcı ilaç ile israfa son!
Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun akilciilac.gov.tr adlı sitesiyle halkı ilaç kullanımı hakkında bilgilendiriyor. Site uygulamasında ilaç kullanımı, antibiyotik kullanımı gibi birçok faktörde bilgilendirme yapılıyor.


Sağlık Bakanlığı'nın halkın hizmetine açtığı sitede akılcı ilaç kullanımının, öncelikli olarak halkın sağlığını ve toplumun çıkarını gözettiği ifade ediliyor.


Dikkat edilmesi gerekenler
-Hastanın hekim tarafından doğru teşhisin konulması gerekmektedir.

- İlaçların nasıl, hangi dozda, hangi sıklıkta, ne kadar süre kullanılacağı ve hangi koşullarda saklanacağı hastaya tam olarak anlatılmalı ve hasta/hasta yakını tarafından eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

-Kullanılmakta olan ve en son kullanılan ilaçlar, hastanın alerjik durumları sorgulanmalı ve hasta tarafından belirtilmelidir.

-Hasta/hasta yakını ilacın olası yan etkileri, ilacın besin ve ilaç etkileşimleri konusunda bilgilendirilmelidir. Bu durum hasta/hasta yakını tarafından da sorgulanmalıdır.

-İlaçlar çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde, ışıktan nemden korunarak ve ambalajında, kullanma talimatında belirtilen şekilde saklanmalıdır. Buzdolabında saklanması gereken ilaçlar ise kesinlikle buzlukta saklanmamalı ve dondurulmamalıdır.

- Hamilelik ve emzirme döneminde, çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç alerjisi öyküsü olanlarda ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli olunmalıdır.

- İlaç; hekimin veya eczacının önerisi dışında; çiğnenerek, kırılarak, bölünerek veya suda çözülerek kullanılmamalıdır. Unutmayınız ki her ilaç buna uygun olarak üretilmemiştir.

- İlaç, hekiminiz tarafından önerilen süre boyunca kullanılmalıdır. İlaç kullanımı yarıda kesilmemeli, hekime danışmadan doz değişikliğine gidilmemelidir.

- Doz atlamamaya ve ilacı hekimin önerdiği şekilde almaya özen gösterilmelidir.

- İlaç dışı gıda takviyesi, bitkisel ürün gibi tedaviye yönelik diğer ürünlerin bilinçsiz kullanımından kaçınılmalıdır.

- Kesilmiş veya açılmış ambalajlar satın alınmamalı, son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. (İLKHA)
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241