banner279

Akil adamlar listesi için kim ne dedi?

Çözüme katkı sağlamak için açıklanan akil adamlar listesi siyaset camiasında büyük yankı uyandırdı.

Akil adamlar listesi için kim ne dedi?

Sürece herkes angaje olursa çözüm kolay olur

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Büyük sorunların çözümünde herkes; bütün siyasi kurumlar, ülkenin önemli kurumları bu işe angaje olursa o kadar kolay olabilir. Büyük sorunları halletmenin önemli yollarından birisidir. Şüphesiz ki siyasetteki aktörler siyasi partiler ve hükümet... Onların bileceği iş. Bir cumhurbaşkanı olarak Türkiye’nin çok büyük bir sorunuyla uğraşırken o sorunu halletmek için çok büyük gayretler sarf edilirken herkesin yapıcı bir şekilde işin içinde olmasının büyük bir katkı olacağını düşündüm, bunu da samimiyetle paylaşmış oldum. Nasıl kabul görür, onu bilemem.

Akil insanlar, halka çözümü anlatacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Bu isimler Türkiye’de sevilen, tanınan, diyaloğa açık arkadaşlarımız. Bugün yapılacak olan toplantıda, Türkiye’nin geldiği noktayı, çözüm sürecini, başını, ortasını, sonunu ve kendilerinden beklediğimiz katkıları Sayın Başbakan’ımız bu değerli insanlara sunmuş olacak. Ondan sonra da mümkünse bir aylık bir çalışmayla Türkiye’nin tüm bölgelerinde süreci tanıtıcı ve halkımızın bu süreç konusunda bilgilendirilmesini amaçlayan bir çalışmayı yapacaklar.

Listedeki bazı isimler bu görevi hak etmiyor

CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç: Başbakan, bir kuyuya taş attı. Şimdi 49 akıllı adam onu çıkarmaya çalışacak. Listede adı geçen bazı isimler bu görev tanımını hak etmiyor. Bu, halkın barış umuduyla dalga geçmektir. Başbakan’ın seçtiği bu yöntem, belirlenen bu insanların saygınlığıyla da ne yazık ki bağdaşmamaktadır.

İsimler AKP ve PKK kontenjanından seçilmiş

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural: Akil adamların yarısı AKP, yarısı PKK kontenjanından seçilmiş. Ortak noktaları Türk’ün adıyla, tarihiyle, cumhuriyetle sorunlu olmaları. Bunlar, ‘böl de bölelim’, ‘kur de kuralım’, ‘vur PKK vur, Kürdistan’ı kur’ propagandası yapmakla görevlendirilenler. Bu akil adamların işlevi ne olacak biliyor musunuz? Mondros Mütarekesi sonrası kurulan heyet-i nasiha ne yaptıysa, bunlar da onu yapacak. Heyet-i nasiha, Damat Ferit Hükümeti tarafından halka, ‘Direniş göstermeyin, teslimiyeti kabul edin’ şeklinde nasihatler vermek üzere görevlendirilmişti.

Heyet, objektif olma kriteri taşımıyor

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik: Çözüm sürecine yönelik oluşturulan akil insanlar heyeti, objektif olma kriterlerini çok taşımıyor. Taraflar bir masanın etrafına oturarak, ‘akil insanlar kimlerden oluşmalıdır, akil insanlardan beklenti nedir, akil insanlar hangi görevleri üstlenecek, hangi bütçeyle ne zamana kadar görevini yürütecek’, bu konuda ortaklaşma olmalıydı. Bu insanlar uzun soluklu bir süreci yönetecekler. Dolayısıyla barışta ısrarlı olan, barışa dair siyasal birikime, söyleme, inisiyatif ve iradeye sahip kişilerden oluşmalıydı.

Listede, akademisyen ve kadınların sayısı az

BDP Genel Başkan YArdımcısı Gültan Kışanak: Barışa, demokrasiye, özgürlüğe inanmış, herkes katkı yapabilir. Hükümet süreci bir toplumsal uzlaşı mantığıyla yürütme yaklaşımından uzak. Listenin hazırlanması aşamasında da böyle bir yaklaşım var. Bu da nihayetinde listeye yansımıştır. Ne yazık ki listede kadınların sayısı tatmin edici bir düzeyde değildir. Yine listede çatışma çözümleri konusunda çalışılmış, bu konuda akademik deneyimlerini katabilecek akademisyen sayısı yetersizdir.’’ 

Başbakan’ın davetine katılacağım

Sanatçı Hülya Koçyiğit: Başbakan’ımız bir davet yaptı. Bu davete katılacağım. Elbette ki ben de fikirlerimi söyleme imkanı bulursam söylemeye çalışacağım. Türkiye’de toplum olarak her şeyden önce huzur, güven, demokrasi, adalet, eşitlik taleplerimiz var. Demokrasiyi hayatımızda ne kadar etkili şekilde gerçekleştirebilirsek, o kadar huzurlu ve bir arada yaşamaya gönüllü oluruz.

Zaman

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2013, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140