banner279

Akıbeti ne olacak?

1948 yılından bu yana Van'da hizmet veren Van Atatürk Lisesi'nin hasarlı olduğu gerekçesiyle depremde yıkılmasının ardından okul arazisi üzerine ne yapılacağı merak konusu.

Akıbeti ne olacak?
Van´da onlarca kuşak yetiştirmiş olan bu okulun aynı isimle aynı yere yapılması için "Okulumu istiyorum, aynı yerde, aynı isimle" kampanyasını başlatan Kent Kırtasiye sahibi Haluk Bekiroğlu, "Depremde okulun eski binası değil ek olarak sonradan eklenen bina hasar gördü. Ancak depremi fırsata çevirmek isteyenler okulu tamamen yıktılar. Okulun yerine AVM yada yeşil alan yapılacağı şeklinde duyumlar alıyoruz. Atatürk Lisesi Van´ın geçmişi, ruhu, hafızasıdır. Kampanyamıza büyük destek var. Talebimiz okulun aynı isimle aynı yerde yeniden yapılmasıdır" dedi.
Kuruluşu Cumhuriyet öncesi döneme dayanan o dönem idari mektep, Cumhuriyet sonrası bir süre ortaokul ve 1948 yılından bu yana lise olarak hizmet veren ve Van´ın ilk lisesi olması nedeniyle sembol okulu olan Atatürk Lisesi 2011 yılında yaşanan depremlerin ardından ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle yıkıldı. Tarihi mimarisi, konferans salonu, laboratuvarı, kütüphanesi, spor salonu ile Van´da onlarca kuşak yetiştiren Van Atatürk Lisesi´nın yıkılmasının ardından bu okulda okumuş olan, Van dışında ve Van´da yaşayan yüzlerce insan harekete geçti. Okulun yeniden eski ismiyle aynı yerinde ve eski mimarisine uygun olarak yapılmasını isteyenlerin başında Van´da 40 yıldır kırtasiyecilik yapan ve aynı zamanda Atatürk Lisesi mezunlarından Haluk Bekiroğlu geliyor. Bu amaçla STÖ ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile görüşen, Atatürk Lisesi mezunlarını bir araya getirmeye çalışan Bekiroğlu tek hedeflerinin Van´ın ruhu olan okulun yeniden aynı yerine yapılması olduğunu söyledi.
"OKULLARI ŞEHİR DIŞINA ÇIKARMAYIN"
Van Atatürk Lisesi´nin sadece bir okul yada bir bina olmadığını söyleyen Bekiroğlu, "Onlarca kuşak bu okulun koridorlarında dolaşmış, sıralarında oturmuştur. O  okulun duvarlarında 10´larca neslin sesleri, anıları, hayalleri var. Atatürk Lisesinde bulunanların bir çoğu bugün yapılan ve modern olarak ifade edilen okulda yoktur. Okulların şehrin içinde, şehirle olması, çocukların, gençlerin şehirle iç içe olması gerekir. Bu çocukların seslerini, yüreklerini şehrin dışına çıkaramazsınız. Çocuklarımızın, gençlerimizin sesleri ve temiz yürekleri çarşımızda, pazarımızda olsun istiyoruz. Atatürk Lisesinin spor salonu, kütüphanesi, müzik ve resim odaları vardı. En güzeli ise tiyatro/konferans salonumuz vardı. Anfi tarzında, açılır kapanır koltukları, sahnesi, kulisi suflör yeriyle yıllarca Van´a, Vanlılara hizmet veren bir okuldan söz ediyoruz. Arşivi 1927´lere dayanan bir okuldur Atatürk Lisesi. Atatürk Lisesi bir tarihtir. Van´ın, Vanlının geçmişidir, anılarıdır." şeklinde konuştu.

"KALKINMA AVM İLE DEĞİL EĞİTİM İLE OLUR"
Van depreminden önce şehir içindeki okulların şehir dışına çıkarılması yönünde çalışmalar olduğunu ve Atatürk Lisesinin de bu okullardan biri olduğunu belirten Bekiroğlu, "Biz depremden önce bunun duyumunu aldık ve harekete geçmiştik zaten. Atatürk Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi bu okullar içinde yer alıyordu. Depremde olunca grup bunu fırsata çevirmek için harekete geçtiler. Son 20-30 yıldır iş başına gelen siyasi iktidarlar kalkınmayı betonlaşma olarak görüyorlar. Oysa kalkınma eğitimle, bilimle, sanatla, kültürle olur. Eğer bina yapmakla olsaydı Dubai bugün dünyanın en büyük ve en güçlü ülkesi olurdu. Şimdi zihniyet bu olunca tabi deprem büyük fırsat oldu. Atatürk Lisesi´nin bulunduğu arazi çok büyük ve değerli bir arazi. ´Kır şişeyi, dön köşeyi´ felsefesi ile kendilerine rant alanları yaratan gruplar bu araziyi şimdi çeşitli yollarla ele geçirmek istiyor." dedi.
"HASAR GÖREN EK BİNAYDI"
Bekiroğlu şöyle konuştu : "Atatürk Lisesi´ne 80´lı yıllarda ek bir bina yapıldı. Eski bina ile yeni bina arasında bir çok fark vardı. Depremde hasar gören aslında ek binaydı. İşte fırsat bekleyenler bunu fırsat bilip okulun tamamının yıkılmasını sağladılar. Atatürk Lisesinin Van için önemini bildiğimden hemen harekete geçtim. Şu anda da mücadelemiz sürüyor. Atatürk Lisesi´nin Seyrantepe´ye sürgün edilmesi ihtimali var. Türkiye Odalar Birliği (TOB) aynı yerde okul yapmak istiyordu ama başka bir isimle bunu yapmak istiyor. Bu yüzden okul öğrencileri ve öğretmenleri şuana kadar 10 bin imza topladı. Yürüttüğümüz mücadele sonucunda aldığımız duyumlar olumlu ve okulun aynı isimle aynı yerde yapılacağı şekilde. Ama yine de bu kesin değil ve kaygılarımız sürüyor. Mücadelemiz devam edecek, bakalım okulumuzu kurtarabilecek miyiz? Bizim tek isteğimiz okulun aynı yerde aynı isimle yapılması ve hizmet vermeye devam etmesidir."

"ATATÜRK LİSESİ VAN´IN RUHUDUR"
Kendisinin de 1976 yılında Atatürk Lisesinden mezun olduğunu kaydeden Bekiroğlu, "Atatürk Lisesi Van´ın hafızası ve ruhudur. Van´ın eğitim tarihidir. 1948 yılından beri onlarca kuşak yetiştirdi bu okul. Benim kızım da bu okuldan mezun oldu. Van´ı uzun yıllar önce terketmiş insanlar yeniden geri döndüklerinde hemen okudukları okulu arıyorlar. Atatürk Lisesine bakış açımız aynı zamanda duygusaldır. Van halkı okulunu geri istiyor. Tüm mesele budur" diye konuştu.
Haber: Oktay CANDEMİR

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2013, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140