banner279

Ak Partili Keyifli: kanser eden suyu mu içiyoruz?

AK Parti’nin Van İpekyolu Belediye Başkan Adayı Abdulmenaf Keyifli, uyarılara rağmen BDP’li Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın halkın sağlığını önemsemediğini, Van’da yaşayan vatandaşa 2009’dan 2013 yılına kadar canlılarda kanser riskini artıran arseniği çok yüksek zehirli su içirdiğini söyledi.

Ak Partili Keyifli: kanser eden suyu mu içiyoruz?
AK Parti'nin Van İpekyolu Belediye Başkan Adayı Abdulmenaf Keyifli, uyarılara rağmen BDP'li Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın halkın sağlığını önemsemediğini, Van'da yaşayan vatandaşa 2009'dan 2013 yılına kadar canlılarda kanser riskini artıran arseniği çok yüksek zehirli su içirdiğini söyledi.

Abdulmenaf Keyifli, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun Van'da yaptığı su analiz raporlarını basın mensuplarıyla paylaştı. Rapor sonuçlarının ürkütücü olduğunu ifade eden Keyifli, "Halktan gizlenen raporlara baktığımızda Van Belediyesi yönetiminin halka yüksek oranlı arsenikli su içirdiğini, dört yıl boyunca bu sudan içen vatandaşların kansere yakalanma riski çok fazladır. BDP'li Belediye Başkanı Bekir Kaya döneminde açılan 25 adet sondaj su kuyularından elde edilen yüksek oranlı arsenikli suyun halka içirildiği ortaya çıktı. Kentin tamamına su vermekte zorlanan belediye, kendi döneminde 25 sondaj kuyusu açarak bu sayıyı 60'a çıkardı. Yapılan analizlerde arsenik oranının çok yüksek çıkmasına rağmen, insanların sağlığını olumsuz etkileyeceğinin bilinmesine rağmen, halka bu sudan içirilmeye devam edildi. Bu durum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da belediyeye düzenli bir şekilde bildirilmiştir. 2013 yılında belediyeye gönderilen yazı ile arsenik oranı yüksek olan 39 civarında sondaj kuyusunun kapatılması talep edilmiştir. Bu durumu Van Belediyesi hiçbir zaman Van halkı ile paylaşmamıştır. Paylaşma gereği duymamıştır. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu rapor sonuçlarına göre Van merkezinde bulunan kuyulara ait Kasım-Aralık 2013 tarihli analiz raporlarındaki rakamlar korkutucu boyutlarda. Raporlarda kuyulardan çıkan suyun arsenik oranları yüzde 10'un altında olması gerekirken, raporların sonuçlarına göre kimi kuyularda bu oranın yüzde 75, 53, 58 oranlarında seyrettiği tespit edilmiş. Elde edilen bu raporlar incelendiğinde 75 oranında yüksek arsenikli suların içirildiği görülüyor. Arsenik oranı bu kadar yüksek olmasından ötürü halkın kansere yakalanma riski artırılmış oldu. Bilim adamları, arsenikli suyun insan sağlığına zararlı olduğu, ölümcül kansere yol açtığı ve insanların sağlığı söz konusu olduğu için insan haklarına aykırı bir eylem olduğuna dikkat çekiyorlar. Birkaç yıl önce 'Vanlılara arsenikli zehirli su içiriliyor' diye açıklamalar yaparak halkı galeyana getiren, tava ve tencerelerle belediye önünde eylem yaptıranları, 'insanları zehirliyorlar' diye dava açmaya yeltenenleri insafa davet ediyorum. Van tarihinde hiçbir zaman arsenik oranı bu kadar yüksek çıkmamıştı. 2008 yılında İHD Van Şube Başkanlığı'nı ziyaret eden Van Milletvekili Özdal Üçer, vatandaşlara arsenikli su içirmenin de bir insan hakkı ihlali olduğunu ve bu konu üzerine belediye başkanlığı ve gerekli kurumlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söylüyor. Üçer'i sorumlu davranmaya davet ediyoruz. İnsan sağlığını etkileyecek oranda arsenikli su içiren belediye yönetimine dava açarak sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz" dedi. - VAN    

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241