banner279

Ak Parti Van Teşkilatı'dan, 27 Mayıs açıklaması...

Ak Parti Van İl Teşkilatı, 27 Mayıs 1960 Demokrasi Darbesi’nin yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Ak Parti Van Teşkilatı'dan, 27 Mayıs açıklaması...

Ülkede eş zamanlı yapılan ortak açıklamayı Van’da da parti binası önünde Ak Parti İnsan Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. Hatice Özmen okudu.
 Ak Parti Van İl Başkanlığı önünde yapılan basın açıklamasına Ak Parti İl Başkan Vekili Abdullah Çalım, Ak Parti İnsan Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. Hatice Özmen, Ak Parti Kadın Kolları İnsan Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. Nurseda Yörük, Ak Parti İl Gençlik Kolları İnsan Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Cansu Emin ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.
 27 Mayıs 1960 Demokrasi Darbesi’nin yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen basın açıklamasını yapan Ak Parti İnsan Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. Hatice Özmen, “Medeniyet geleneği denildiğinde ilk akıllara gelen Türkiye'de Aziz milletimiz demokrasi ve insan hakları adına birçok fedakarlığı göze almış bu uğurda çok sayıda bedel ödemiştir her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen hamuru vatan sevgisi ile yoğurulan milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş ve idam sehpalarında şehit edilmişlerdir vesayet ve beraberinde getirdiği darbeler milletimize fayda getirmemiş milletimizden demokrasisini ekonomisini moral ve motivasyonunu koparıp götürmüştür.
 Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne hukukun askıya alındığı toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe 27 Mayıs 1960'ta başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesi ile gerçekleştirildi milli irade ile arasına perde çekenlerin insanla demokrasi ve vicdanları yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımıza kazındı. 1950 yılında milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları kısa zamanda ortaya koydukları projeler ile Türkiye'ye çağ atlattı lar milletimizin milli ve manevi değerlerine Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes bilhassa din ve vicdan özgürlüğü konusunda attığı adımlarla milletimizin gönlünde yer edinmiştir tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek Anadolu'nun ezanı Muhammediye olan özlemini gidermiştir ancak vatanın yararına olan bu gidişatın önünü tıkamak isteyenler türlü yalan ve iftiralarla algı oluşturarak 1960 yılında asgari namlusunu Çankaya Köşkü'ne çevirmişlerdir. Millet iradesine Savaş açan milli ve manevi değerleri yok etmeye odaklı zihniyet demokratik yönetime anti demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış mizansen yargılamalar ile hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir hayatlarına son verilen yalnızca milletin vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk milleti olmuştur.
 Milletimizin feraseti ile ülkemize en kara günleri yaşatanlar tarihin tozlu raflarına en karanlık günlere tanık olan Yassıada ise tarihe gömülerek bugün demokrasi ve özgürlükler Adası olarak mührüne tarihi tercih etmiştir Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının Aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir. Bu vesile ile 27 Mayısların 12 Eylüllerin 28 Şubatların 15 Temmuzların tekrar etmeyeceğini her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğim izi belirtiyor demokratik ve Özgür bir ülkede yaşayabilmeniz için canlarını feda eden Adnan Menderes Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140