banner259

AK Parti Heyetinden VESOB'a Ziyaret

AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk ve Mustafa Bilici, beraberlerindeki İl Başkanı Zahir Soğanda ile Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni (VESOB) ziyaret etti.

AK Parti Heyetinden VESOB'a Ziyaret
 Van milletvekilleri Burhan Kayatürk ve Mustafa Bilici, İl Başkanı Av. Zahir Soğanda, başkan yardımcıları Adnan Yörük, Erkan Alpaslan ve Abdullah Arvas ile birlikte Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (VESOB) Başkanı Faruk Alpaslan’ı ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren VESOB Başkanı Faruk Alpaslan, zor günde yanlarında olduklarından dolayı milletvekillerine ve partililere teşekkür etti. Alpaslan, ‘‘Çıkan olaylar esnaflarımızı derinden etkilemiştir. Bir günlük dükkânı kapatmak bile esnaflarımızı çok büyük maddi zararlara uğratıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve valiliğimizin burada esnafımızın zararlarını gidereceğine dair komisyon kurması bizleri çok mutlu etmiştir. Burada yakıp yıkmak ile sadece Van halkı zarar görmektedir. Bölgemizi yakmak yıkmak yerine ilimizi en iyi yere getirmek için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Elbette ki IŞİD zulmüne sessiz kalmayacağız. Orada ki zulmü kınayacağız. Fakat bu destek esnafa taş atarak, camını kırarak olmaz’’ dedi.

İl Başkanı Av Zahir Soğanda ise, çıkan olaylarla birlikte tüm Van halkını sağduyuya davet etti. Soğanda, ‘‘IŞİD bir terör örgütüdür. Hükümetimiz olarak her zaman Kobani’nin yanındayız. Ancak bölgemizde esnafımızı, halkımıza ve partimize gerçekleşen bu şiddet olaylarının kabul edilmesi mümkün değildir. İlimizi savaş alanına çevirenlerin bir an önce bu vandalizme son vermeleri gerekmektedir. Hükümetimiz, mağdur olan esnaflarımızın yanındadır. Biz de, esnaflarımız ile bir arada olmaya devam edeceğiz. Başbakanımızın talimatı ile zarar tespitler devam etmektedir. Van’da 4, Erciş’te ise 1 zarar tespit komisyonu kurulmuştur. Bu komisyon Van ve ilçelerinde zararları tespit ederken, hükümetimiz tarafından da bu zararlar karşılanacaktır. Bu konuda tüm Van halkımızı sağduyuya davet ediyoruz’’ diye konuştu.

Milletvekili Mustafa Bilici de, 12 yıldır AK Parti iktidarı ile ülkede çok önemli adımlar atıldığını ve 2 yıldır da çözüm süreci ile birlikte şehit haberlerinin gelmediğini ifade ederek, çıkan olayların ardından ortaya çıkan bilançonun kendilerini derinden yaraladığını söyledi. Bilici, ‘‘Çıkan olaylarda onlarca insanımız yaşamını yitirirken, yüzlercesi yaralanmıştır. Halkımızın Kobani ile ilgili hassasiyetlerini anlıyoruz. Orada bir insanlık vahşeti yaşanıyor. Maalesef eli kanlı terör örgütü IŞİD insanlarımızı öldürüyor. Halkımızın da buna demokratik tepki göstermesini de saygı ile karşılıyoruz. Fakat Kobani’yi gerekçe göstererek esnafa zarar vermeleri doğru bir davranış değildir. Başbakanımız, Van Valiliği’ne gerekli talimatı vererek esnaflarımızın zararı karşılanacağı belirtilmiştir. Van, bölgede önemli bir konumdadır. Turizm zenginlikleri olan bir ildeyiz. Bu olayların ardından, görsel veya yazılı medya bunu bütün Türkiye’ye ve dünyaya gösterdiğinde ilimize gelecek olan turistler endişe duyacaklardır. Bu çıkan olaylar ilimizin ekonomisine, istihdamına ciddi zararlar verdi. İnşallah bundan sonra herkes çok daha duyarlı davranır ve bu tür olaylar yaşanmaz’’ ifadelerini kullandı.

Burhan Kayatürk ise, herkesi sağduyuya davet ederek, ‘‘Kobani’nin bir katliama maruz kalması, terörist IŞİD’in saldırısına uğraması, oradaki Kürtlere zulüm yapılmasına karşılık buradaki Kürtlere de zulüm yapılması anlamına gelmiyor. Biz hükümet olarak Kobani’nin yanındayız. Fakat Kobanili Kürtler bir saldırı altındadır diye buradaki Kürt esnafların dükkânlarını yakıp yıkamazsınız. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Siz Kürtlerin özgürlüğü için mücadele ettiğinizi söylüyorsunuz. Fakat AK Partili Kürt bir siyasetçi özgür bir şekilde siyasetini yapamıyorsa, halkla bir araya gelemiyorsa, siz hangi özgürlükten bahsediyorsunuz? AK Parti hükümeti depremde olduğu gibi bu felakette de Van halkının yanındadır. Bizler esnafımızın yanındayız. Bu olayları yapanların bir an önce bu yoldan vazgeçmeleri gerekmektedir. Bizler tekstil kent bir an önce hayata geçsin diye çabalarken, bir yandan da bazı gruplarca Van’ı yakıp yıkmak ne demektir? Bizler Van’a hizmet etmeye çalışırken; ihracatı, refahı yükseltmek adına çalışırken, bu insanların böyle yapması bizleri derinden üzüyor. Tüm Vanlı hemşehrilerimize Van ve ilçelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz’’ şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından ziyaret sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner247

banner140

banner255

banner141