banner279

AİLE DESTEK MERKEZLERİ KADINLARIN UMUDU OLDU

Van’ın Edremit Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından kurulan Aile Destek Merkezleri (ADEM) kadınların umudu oldu.

AİLE DESTEK MERKEZLERİ KADINLARIN UMUDU OLDU
 


Edremit’e bağlı Şabaniye Mahallesi’nde ilk defa kurulan merkeze gelen kadınlar, çeşitli branşlarda hem eğitim, hem de gelecekte iş kurmak için gördükleri kurs sonunda sertifika alıyorlar.
Dikiş-nakıştan Kur’an-ı Kerim öğrenmeye, bilgisayardan el sanatlarına kadar birçok alanda hizmet veren ADEM, aynı zamanda kreş hizmeti de veriyor. 
Kurslara katılan kadınlar eğitim alırken, çocukları ise kreşte eğitmenler gözetiminde eğlenerek zaman geçiriyor. 
ADEM sayesinde ilk defa kıymetli olduklarını hissettiklerini ifade eden Gözde Nida Gündoğdu, “Bizim için çok güzel oldu. Evde boş boş duruyorduk. Şimdi katıldığımız kurslarda eğitim alırken, çocuklarımız ise kreşte zaman geçiriyorlar. Çok mutluyuz” dedi.
İlçede ilk kurulan Şabaniye Aile Destek Merkezine günlük 250 kursiyerin geldiği öğrenildi.
Edremit Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, kadınların sosyal hayata daha çok dâhil olmalarını amaçladıklarını söyleyerek, “Bu merkezler sayesinde kadınlara kurs vererek hem istihdam oluşturmak hem de meslek sahibi olmalarını arzuluyoruz. Hem sosyal hayata adapte oluyorlar, hem de aile bütçelerine yapmış oldukları çalışmalarla destek oluyorlar. İlçemizin tüm mahallelerine bu merkezlerin kazandırılması için elimizden geleni yapacağız inşallah” dedi.
Süphan Mahallesi’nde kurulan 2’nci Aile Destek Merkezi de büyük ilgi görüyor. Malzemeleri merkez tarafından karşılanan kursta yapılan el emeği göz nuru ürünlerden elde edilen gelirler ise kursiyerlere veriliyor. 
243 bayan kursiyerin katıldığı Kur’an-ı Kerim, dikiş, el sanatları, bilgisayar, resim, müzik, kreş ve okuma yazma kursu sonunda sertifikalar dağıtılıyor. 
Merkezde görevli öğreticilerden Emine Taşkulak, tüm kadınları ADEM’e beklediklerini söyleyerek, “Belediyemizin sağladığı imkânlarla burada mesleki kurslar düzenliyoruz. Tüm kadınlarımızın bu kurslara katılmasını istiyoruz. Burada meslek öğrenirken, aynı zamanda ikramlarımız eşliğinde sohbetler yaparak yeni arkadaşlıklar ediniyorlar. Sıkıntısı olan kadınlarımızla birebir ilgilenerek, devletimizin sunduğu imkânlardan faydalanmalarını sağlıyoruz. Burası o
nların evi, istedikleri zaman bize ulaşabilirler. Her zaman vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“HİZMET AYAĞIMIZA GELDİ”

Kursiyer kadınlardan Nazlı Gezer ise, eğitim almanın yanında katıldıkları sosyal aktiviteler sayesinde yeni arkadaşlıklar edindiklerini söyleyerek, “Önceki belediye döneminde böyle bir hizmet yoktu. Şimdi hizmet ayağımıza geldi. Bu hizmet sayesinde kimimiz Kur’an-ı Kerim ve okuma-yazma kurslarına, kimimiz ise mesleki kurslara katılıyoruz. Öğreticilerle burada aynı zamanda bir aile ortamı oluşturmuşuz. Bizler gibi evde zamanının büyük çoğunluğunu boş geçiren kadınların bu merkezlerden faydalanmasını tavsiye ediyoruz. Vatandaş odaklı yapılan bu hizmetlerden dolayı emeği geçenlere teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

“Dinimizi ehil kişilerden öğreniyoruz”

Açılan Kur’an-ı Kerim okuma kursuna katılan Yıldız Kaplan ise, “Dinimizi ehil kişilerden öğreniyoruz. Artık ne biz ne de çocuklarımız, başkalarının kendi amaçları doğrultusunda öğrettiği dini bilgilere itibar etmiyoruz. Belediyemiz tarafından açılan ve müftülüğümüzün görevlendirdiği kişiler bize Kur’an-ı Kerim’in yanında Peygamber Efendimizin hayatını ve diğer dini bilgileri doğru ve detaylı bir şekilde öğretiyorlar. Ümmet olarak dinimizin etrafında birleşerek kardeşliğimize sahip çıkmamız gerekir. Herkesi dinimizi en doğru şekilde öğrenmeleri için ADEM bünyesindeki kursa bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241