banner279

Ağrı'daki sabotaj Van'ı gazsız bıraktı

Ağrı'da İran'dan Türkiye'ye gelen boru hattına yönelik sabotajla doğalgaz akışının kesilmesi, Van'da gaz kesintisine neden oldu.

Ağrı'daki sabotaj Van'ı gazsız bıraktı
 Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, İran'dan Türkiye'ye doğalgaz akımını sağlayan ana iletim hattında meydana gelen patlama, Van'da doğalgaz kesintisine neden oldu.

Aksa Van Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Müdürü Salim Çekici, Doğubayazıt ilçesindeki sabotajdan dolayı Van'da gaz kesintisi yaşandığını bildirdi. 

"ÇARŞAMBA'YA KADAR DEVAM EDEBİLİR"

Önceki gün BOTAŞ'a ait boru hattında patlama yaşandığını anımsatan Çekici,"BOTAŞ ekipleri ilgili vanaları kapatarak gaz akışını kesmişlerdir. Şu anda ekipler aralıksız olarak arızanın giderilmesi için çaba gösteriyor. Aldığımız bilgilere göre en kötü ihtimalle çarşamba gününe onarım devam edebilir ancak daha erken tamamlanması için tüm imkanlar kullanılıyor" diye konuştu. 

Sabotajın Van'a gelen boru hattı üzerine yapıldığı için kente gaz verilemediğini ifade eden Çekici, şunları kaydetti:

"Şebekemizdeki stok gazın da tükenmesi nedeniyle bu günden itibaren kent genelinde kesinti yaşandı. Onarım çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz biz lisans alanımızdaki abonelerimize kademeli olarak gaz vermeye çalışacağız. Şu anda onarım çalışmalarının devam ettiğini biliyoruz.

En kısa zamanda bu çalışmaların tamamlanarak gaz akışının sağlanmasını ümit ediyoruz. Kesinti nedeniyle vatandaşların yakıcı cihazlarını kapalı konuma getirmesi gerekiyor"

Doğalgaz dağıtım şirketi, kentteki abonelerine, "BOTAŞ iletim hattına düzenlenen sabotaj nedeniyle gaz arzında kesintiler yaşanacaktır" yazılı mesaj göndererek kesinti konusunda bilgilendirdi.

"EVDE ÇOCUKLARIMIZ ÜŞÜYOR"

Kentteki esnaftan Yavuz Bilmez, bir ay önce doğalgaz kullanmaya başladıklarını belirterek, kesinti nedeniyle mağdur olduklarını dile getirdi. 

Evde kaloriferlerinin yanmaması nedeniyle çocuklarının üşüdüğünü anlatan Bilmez, "Şu anda iş yapamıyoruz doğalgaz olmadığı için. Evde de çocuklar banyo yapamıyor. Mağdur durumdayız. Bunun önleminin önceden alınması gerekirdi. Stokta doğalgaz bulundurulmalıydı. Bunlar yapılmadığı için şu anda sıkıntı yaşıyoruz. Yetkililerden sıkıntıların giderilmesini istiyoruz" diye konuştu. 

"MİSAFİRLER EVDE YEMEK BEKLİYOR"

Doğalgazı kesildiği için tüp almak için bayiye gelen vatandaşlardan Rifkat Ahi ise şunları söyledi:

"Dogalgazlı evde oturuyorum. Gazımız kesildiği için mağdur olduk. Şu anda evde misafirlerim var ve yemek yapmamı bekliyorlar. Gaz olmadığı için yapamadım. Tüp almaya geldim ancak burada da tüp kalmamış. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Önceden böyle bir sıkıntımız yoktu.

Doğalgazlı olduğu için tüpümüz de ocağımız da yok. Çarşamba gününe kadar gaz gelmese çok mağdur olacağız. Çocuklarımız okula gidecek. Derdimizi kime anlatacağız"

"KESİNTİYE HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK"

Kentte tüp bayiliği yapan esnaftan Huzeyfe Bakan, kesinti nedeniyle vatandaşların büyük mağduriyet yaşadığını dile getirdi. 

Evde gazı olmayan vatandaşların tüp almak için bayilere akın ettiğini aktaran Bakan, "Kesinti nedeniyle tüpe büyük bir ilgi var. Maalesef biz de hazırlıksız yakalandığımız için vatandaşlar mağdur durumda. Gelip boş gidenler oluyor. Şu anda elimizde yeteri kadar tüp yok. İmkanlar dahilinde talepleri karşılamaya çalışıyoruz. İnşallah sıkıntı kısa zamanda giderilir" ifadelerini kullandı. 
Ağrı'daki sabotaj Van'ı gazsız bıraktı
KAYNAK AJANSLAR

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306