banner279

AGD Van Şubesi’nden ezan yasağına sert tepki…

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Van Şube Başkanı Şeref Akbulut, İsrail’in, Kudüs’te ezan okunmasını yasaklamaya çalıştığını belirterek, Avrupa’da da başörtüsüne yönelik kısıtlamaların olduğunu ifade etti.

AGD Van Şubesi’nden ezan yasağına sert tepki…
 Birçok İslam ülkesinde, bizzat Batı ve İsrail tarafından silahlandırılmış grupların Müslüman kanı dökmeyi sürdürdüğünü söyleyen AGD Van Şube Başkanı Şeref Akbulut, “Sözde insan hakları, özgürlükler ve demokrasinin beşiği olan Avrupa Birliği’nin üst mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, işverenlerin, Müslüman kadınların işyerinde başörtüsü takmalarına engel olma haklarının olduğuna karar verdi. Adalet Divanı’nın Müslüman kadınların başörtüsü takmalarının engellenmesinin bir ayrımcılık olmadığını belirtmesi de Batı zihniyetinin özgürlükten ne anladığını bir kez daha gösterdi.

     Dünyaya insan hakları dersi vermeye kalkan Batı’nın, insanların kılık kıyafetiyle uğraşması, insan hakları noktasında ne seviyede olduğunu aşikâr etmiştir. İşverene tanınan, kadınların başörtülü çalışmasını engellenme kararı, Avrupa Birliği’ni kuran zihniyetin Müslümanların yaşam tarzlarına yönelik tahammülsüzlüğünü yeniden gün yüzüne çıkarmıştır. Avrupa Birliği’ni kuran zihniyetin, kendilerinden olmayanların inançlarına, kültürlerine ve yaşam tarzlarına dair en ufak bir saygısı yoktur. Avrupa’nın çifte standartçı, yukarıdan bakan, kendini seçilmiş addeden düşünce yapısı, insanların özgürleşerek birlikte yaşama imkânına dönük bir tehdittir. Yaşananlar gösteriyor ki Avrupa, insan hakları ve özgürlüklerin beşiği değil, farklı kültürler ve inançlar için inkâr ve asimilasyon politikalarının merkez üssüdür” ifadelerini kullandı.

 

   “EZAN SESİNE ‘GÜRÜLTÜ’ DİYORLAR”
    
Ezan sesine gürültü yakıştırmasını sert dille eleştiren Akbulut, “İsrail’in sözde parlamentosu Knesset, bu günlerde Kudüs’te ezan okunmasına yasak getirmenin peşindedir. İsrail parlamentosu ezan sesine gürültü deme küstahlığında bulunmuştur. Kudüs, Mekke ve Medine’den sonra tüm Müslümanlar için en önemli kutsal mekândır. Ezan Müslümanlar için bir coğrafyadaki varlığın ve bağımsızlığın göstergesidir. Ezanı yasaklamak İslam’ın ve Müslümanların bir coğrafyadaki tüm varlığını inkâr etmek ve yok saymaktır. Elbette bu küstahlığa başta Müslüman Kudüs halkı olmak üzere tüm Müslümanlar en sert cevabı verecektir. Müslümanlar bir araya gelemediği müddetçe İsrail’in ve Avrupa Birliği’nin Müslümanlara yönelik zorbalıkları, aşağılayıcı tutumları, direkt ya da dolaylı olarak imhaya yönelik politikaları devam edecektir. Her bir İslam ülkesinin ve her bir Müslüman’ın bu aşağılanmalara, zorbalıklara, tahammülsüzlüklere vereceği en iyi cevap İslam Birliği’ni istemeleri, bunun için adım atmaları ve yeni bir dünyayı kurabilmek için gayret etmeleridir. Biz, ne İsrail ile normalleşmeye onay veriyoruz ne de Avrupa Birliği kapılarında beklemeye. Çözüm, D-8’in canlandırılması, D-60 ve D-160’a giden sürecin hızlandırılmasıdır. Hakkın üstün tutulduğu, adalet ve barış ekseninde yeni bir dünya ancak bu şekilde kurulabilir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241