banner279

Adaylığı veto edilen İtah, gazetemize konuştu

YSK, HDP Van Milletvekili adayı Musa İtah’ın adaylığını, daha önce almış olduğu cezaları gerekçe göstererek veto etti. Veto üzerine İhah’ın yerine Selami Özyaşar, 6. sıradan milletvekili adayı oldu. YSK tarafından 2017’ye kadar aday olamayacağı belirtilen İtah, gazetemize konuştu. İtah” Demokratik siyasetin dışında kalmamız için yasalar istenilen tarafa çekiliyor. Ancak adaylar kim olursa olsun bizim için önemli olan bu onurlu mücadeleyi bir adım daha ileriye götürmektir” dedi.

Adaylığı veto edilen İtah, gazetemize konuştu
 Haber: Fazıl ERÜŞ/ÖZEL

HDP Van Milletvekili adayı Musa İtah’ın adaylığı YSK, tarafından veto edildi. 2017 yılına kadar aday olamayacağı belirtilen İtah’ın yerine, Selami Özyaşar, 6. sıradan milletvekili adayı oldu.  YSK, tarafından akşam saatlerinde adaylığı iptal edilen İtah, gazetemize konuştu.

“ANTİDEMOKRATİK BİR KARARDIR”

YSK tarafından verilen kararın antidemokratik olduğunu ifade eden İtah, “Buradaki yerel mahkemeden karar almamıza rağmen YSK bu kararı iptal etti. Partimizin bütün hukuki girişimlerine rağmen olumlu bir sonuç alınamadı. YSK tarafından 2017’ye kadar aday olamayacağım belirtildi. Bu kesin bir karar olmasının yanı sıra antidemokratik bir karardır. Demokratik siyasetin önüne konulan bir engeldir. Demokratik siyasetin dışında kalmamız için yasalar istenilen tarafa çekiliyor. Normalde infazın bitmesi ile birlikte memnu hakların iade edilmiş olması gerekiyor. Ama artık devlete karşı işlenen suçlarda infaz süresinin bitmesinin üzerinden 3 yılı geçmesi şartı getirilmiş. 2012 yılında tahliye oldum. İnfazım 2014 yılında bitti. Ancak YSK 2017’ye kadar aday olamayacağım kararını verdi.Bunun güçlü hukuki bir dayanağı yoktur. Bu kararı anlamakta zorlanıyoruz”dedi.

“PARTİM İÇİN ÇALIŞMALARIMI SÜRDÜRECEĞİM”

İtah, “Van halkı son günlerde başarıya kenetlenmişti. Belki de YSK adaylarımızı ret ederek bu heyecanı kırmaya ve bu coşkunun önüne geçmeye çalışılıyor. Bundan sonraki süreçte de partim için çalışmalarımı sürdüreceğim. Bizi bu göreve laik gören bütün kurumlarımıza, halkımıza ve partimize şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonraki süreçte daha çok çalışacağım. Partimizin ihtiyaç duyduğu her alanda çalışmaya ve katkı sunmaya her zaman hazırım. Adaylar kim olursa olsun bizim için önemli olan bu onurlu mücadeleyi bir adım daha ileriye götürmektir” şeklinde konuştu.

HDP VAN İL EŞBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

YSK’nın İtah’ın adaylığını veto etmesine ilişkin açıklama yapan HDP Van İl Eşbaşkanlığı da şunları kaydetti:

 “6. sıra milletvekili adayımız Sayın Musa İtah’ın adaylığı daha önce almış olduğu cezalardan kaynaklı memnu hakları iade edilmesine rağmen ne yazık ki YSK tarafından veto edilmiştir. Bütün hukuki girişimlerimize rağmen sonuç alınamayınca yerine Selami Özyaşar arkadaşımız 6. sıra milletvekili adayımız olarak getirilmiştir. 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2015, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241