banner279

Adada yangın incelemesi

Tuşba Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz hafta sonu yangın çıkan tarihi Çarpanak Adası'nda incelemelerde bulundu.

Adada yangın incelemesi
 Çarpanak adasında meydana gelen yangını zor şartlara rağmen Bademliklere ve Çarpanak Kilisesine ulaşmadan söndüren Tuşba Belediyesi'nde, Başkan Özgökçe'nin talimatı ile adada bir de inceleme yapıldı. 

Van Müze Müdür vekili Erol Uslu ile birlikte yangın sonrası adaya giden Tuşba Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, incelemelerde bulunarak geniş çaplı bir çalışma başlattı.
Vangölü'nde bulunan ve başta martı olmak üzere birçok kuş türünün yaşam alanı olan Çarpanak Adası çıkan yangın sonucu büyük ölçüde zarar gördü. Kilise ve badem ağaçların bulunduğu bölgeden uzak bir alanda çıkan yangın sonucu, kendine özgü bitki örtüsü yanında, çok sayıda martı, tavşan, yılan, kaplumbağa, kirpi başta olmak üzere birçok canlı türlerinin telef olduğunu tespit ettiklerini kaydeden Temizlik İşleri Müdürü Hakan Gündoğdu, "Yangın sonrası adanın büyük ölçüde zarar gördüğünü gözlemledik. Bu tür yangın vakalarının çıkmaması için vatandaşlarımız daha duyarlı davranarak, ilçe belediyelerini arayarak zaman kaybı yaşamanın yerine Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın 110 nolu telefonunu arayarak haber vermelidir. Büyükşehir Yasası ile Van Büyükşehir statüsüne kavuşmuş, yangınlara müdahale için de İtfaiye Daire Başkanlığı kurulmuştur. Yangınlara tek ve yetkili bu birim müdahale ediyor" dedi. 
Bu güne kadar adada herhangi bir temizlik yapılmadığı ve ciddi anlamda bakımsız bir şekilde olduğunu söyleyen Gündoğdu, en kısa zamanda Van Müze Müdürlüğü ile ortaklaşa bir temizlik çalışması düzenleyeceklerini söyledi. Gündoğdu, "Öncelikle Çarpanak Adası ve ardından da Tuşba İlçesi sınırlarında bulunan diğer adaların temizliğini de yapacağız. İlçemizin daha yaşanılabilir bir hale gelmesi adına Tuşba Belediyesi olarak tüm imkanlarımızı temiz ve sağlıklı bir ilçe meydana getirebilmek için seferberlik ilan ettik." ifadelerini kullandı.

/ Haber Merkezi

Kaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi -
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140