banner279

Acar'ın tutuklanması kınandı

HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva, HDP Van İl Yöneticisi Herdem Acar'ın tutuklanmasının savaşa karşı barışı savunan tüm kadınlara verilen bir mesaj olduğunu ancak bu mesajın hiçbir şekilde karşılığını bulamayacağını belirterek, "Aksine barış mücadelesini daha da yükseltmeye devam edeceğiz" dedi.

Acar'ın tutuklanması kınandı
 Haber: Fazıl ERÜŞ

HDP, DBP Kadın Meclisi ile KJA bileşenleri öncülüğünde HDP İl Yöneticisi Herdem Acar'ın tutuklanmasını kınamak amacıyla HDP İl binasında düzenlenen basın toplantısına HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva, DBP Van İl Eş Başkanı Hamiyet Şahin ile HDP-DBP Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Basın açıklamasını okuyan HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva, "AKP hükümeti yine ülkeyi 90'lı yıllara geri döndürmek ve yaratacağı yeni bir savaştan oy devşirmek amacıyla halklarımızın geleceğini karartmak için yeni bir savaş konseptini devreye koydu. Rojava Kadın devrimi ve bu devrimin 7 Haziran seçimlerinde HDP bünyesinde aday olan onlarca kadının halkın iradesiyle meclise taşınmasını hazmedemeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümeti kendisine hedef olarak ilk olarak kadınları seçti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM'de çok açık bir biçimde 'Bir kadın olarak sus' diyerek AKP'nin kadına olan bakış açısını ve zihniyetini ortaya koydu." dedi.

Ülkeyi yeniden savaşa sürükleyen AKP iktidarının savaşta en çok canı yanan ve savaşa karşı barışı savunan en önemli toplumsal kesim olan kadınlara yönelik operasyonlara hız verdiğini kaydeden Hayva, "Bülent Arınç'ın dediği gibi kadınları susturmak için harekete geçen AKP gladiosu HDP Van İl Yöneticimiz Herdem Acar'ı hukuksuz bir şekilde gözaltına aldıktan sonra tutukladı. Uzun yıllardır Kürt siyasetinde çalışan ve halkın takdirini kazanmış bir siyasetçi olan Herdem Acar'ın tutuklanması aslında bütün kadınlara verilmek istenen bir uyarı mesajıdır. Ancak bu mesaj hiçbir şekilde karşılığını bulmayacaktır. Kadınlar olarak barış ve özgürlük mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar nasıl susmadıysak Bülent Arınç'ın 'Sus' demesiyle de susacak değiliz. Aksine mücadelemize daha fazla sarılacağız. Bizler Beritanların, Zilanların, Arin Mirxanların, Sakine Cansızların yoldaşlarıyız. Biz kadınlar sizin o karanlık zihniyetinizi yıkmak için mücadele ediyoruz. Rojava'da, 7 Haziran seçimlerinde nasıl başardıysak bundan sonra ki süreçte de başaracağız." diye konuştu.
Hayva, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz kadınlardan korkuyorsunuz, korkmakta da haklısınız. Siz orada savaş planları yaparken biz barışın mücadelesini veriyoruz. Biz kadınlar size savaş yaptırmayacağız. Korkunuz bu yüzden, bu yüzden 'Sen kadınsın sus' diyorsunuz. Biz susmadık, susmayacağız. Asıl susması gereken sizin karanlık zihniyetinizdir. Buradan tekrar sesleniyoruz… Herdem arkadaşımızı ve siyasi soykırım operasyonları kapsamında aldığınız tüm Kürt siyasetçileri derhal serbest bırakın. Eğer bunu yapmazsanız tüm demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız."

Kaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi - Fazıl Erüş
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241