banner279

“ABD, KÜRT DEVLETİNİN ALT YAPISINI HAZIRLIYOR”

PKK’NIN SIZMA RİSKİ ARTTI:

“ABD, KÜRT DEVLETİNİN ALT YAPISINI HAZIRLIYOR”
 Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında pazartesi toplanan Bakanlar Kurulu’nda, Suriyeli sığınmacıların durumu ele alınırken olası senaryoların da değerlendirildiği öğrenildi. Buna göre ABD’nin PYD’ye destek vererek bir Kürt devletinin altyapısını hazırladığına ve PKK’nın Türkiye içine yönelme ihtimaline dikkat çekildi.
 Sputnik
PKK bağlantılı Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri’nin (YPG) Suriye’nın Tel Abyad kentini Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elinden alması sonrası Akçakale’ye akın eden Suriyeli sığınmacıların değerlendirildiği Bakanlar Kurulu’nda, güvenlik birimlerinin bölgedeki gelişmelerin geleceği ile ilgili kritik bir dosyayı açıp ilginç değerlendirmelerde bulunduğu öğrenildi.
Hürriyet’in haberine göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve bazı kuvvet komutanları ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da katıldığı toplantıdaki değerlendirmelerde, ABD’nin PKK’nın Suriye kolu olan PYD’ye destek vererek bölgede bir Kürt devletinin altyapısını hazırladığı savunuldu. Türkiye’nin, Suriye ve Irak sınırı boyunca oluşturulması planlanan ‘Kuzey koridoru’nun güvenli olması için Suriye’den sonra Türkiye’ye yönelme ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı. Sivil ve askeri güvenlik birimlerinin istihbarat bilgilerine dayanarak yapılan bazı değerlendirmeler şöyleydi:
PKK’NIN SIZMA RİSKİ ARTTI: Sınır güvenliği için alınan önlemler yetersiz kalmaya başladı. Tel Abyad’ın YPG’nin eline geçmesinden sonra PKK’nın Türkiye içine sızma girişimleri artabilir.SURİYE’DEN SONRA SIRA TÜRKİYE’DE: YPG’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesine doğru yönelmeye başlaması halinde, bölgedeki bu yeni oluşumun PKK desteği ile Türkiye içine yönelme ihtimali gözardı edilmemeli. ‘Kuzey koridoru’nun yaşayabilmesi için Türkiye’de iç karışıklık yaratılabilir. Gelen istihbaratlar PKK’nın Amanos’ta (Hatay bölgesi) yeniden kümelenmeye başladığı doğrultusunda.
SIĞINMACILARA KISITLAMA: Tel Abyad’da yaşananlar nedeniyle bölgeden Türkiye’ye gelenlerin sayısı 18 bini buldu. Suriye’den kabul edilecek sığınmacılara ‘yaşlı, kadın ve çocuk’ sınırı getirilmeli. 30-40 yaşlarındaki erkekler toprakları için savaşacaklarına Türkiye’ye kaçmaya çalışıyor. Yapılan bir araştırma Türkiye’ye gelmiş mültecilerin yüzde 60’nın 30-40 yaş arası çoğunlukla erkekler olduğunu ortaya koyuyor.ABD’YE RAĞMEN GÜVENLİ BÖLGE: ABD’nin karşı çıkmasına rağmen Suriye içinde yaklaşık 50 kilometre derinliğe sahip ‘güvenli bölge’ oluşturulmalı. İnsanlar buralara kurulacak konteyner ve çadır kentlere yerleştirilmeli.
EĞİT-DONAT GÜVENLİ BÖLGEYE: Ülkeleri için savaşacaklara bu bölgede eğitim verilmeli. Kırşehir’deki Eğit-donat programı da bu güvenli bölgeye kaydırılmalı.PEŞMERGEYE DOĞRUDAN SİLAH YARDIMINA RET
Bu arada ABD Senatosu, IŞİD’e karşı savaşan Peşmerge güçlerinin doğrudan silahlandırılmasına ilişkin bir tasarıyı 54 ‘evet’e karşılık 45 ‘ret’ oyu ile geri çevirdi. Demokrat Barbara Boxer ile tasarıyı sunan isim olan Cumhuriyetçi Joni Ernst, yönetimi nu konuda zorlamadığını dile getirse de Irak’ın başkenti Bağdat üzerinden gönderilen yardımların gecikmeli gittiği konusunda uyardı.
- See more at: //www.iktibasdergisi.com/abd-kurt-devletinin-alt-yapisini-hazirliyor/#sthash.OTynKofP.dpuf
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner306

banner241