banner279

7 mahalleye güneş panelleri kuruluyor

Van Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelerde hayvan içme suyunun sağlandığı sondajların kullanımı için 7 mahallede güneş panelleri kuruyor.

7 mahalleye güneş panelleri kuruluyor

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresinin (DAP) destekleri ile Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal alanlarda tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilere yönelik yatırım hizmetleri devam ediyor. Birçok kırsal mahallede bulunan arazilerde Hayvan İçme Suyu(HİS) projeleri kapsamında sondaj çalışması yürüten Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiftçilerin mağduriyet yaşamaması adına projelerini geliştirdiğini duyurdu. Bu bağlamda arazide hayvanların su ihtiyacının sağlaması için açılan sondajlarda elektriğin sağlanamamasından ötürü sondaj yapılan yerlere güneş panelleri ile terfi merkezleri kuruluyor. Ekipler, Özalp ilçesi Yavuzlar, Çavuşlar Mahalleleri ile Gürpınar ilçesine bağlı Günbaşı, Mollahüseyin, Çaldıran ilçesine bağlı Avcıbaşı ve Yukarı Kuyucak mahallerinde güneş panelleri kurdu.

Su deposu ve 5.5 Kv enerji kapasiteli güneş enerji sistemini barındıran proje kapsamında kanal çevresine 32 metre uzunluğunda 6 bölmeli sıvat yapılarak koruma çit ile çevrilecek. Projelerin ihale aşamasında olduğu ve kısa süre içerisinde tamamlanarak çiftçinin hizmetine sunulmasının hedeflendiği bildirildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241