banner279

50 Müslüman kadın için gıyabi cenaze namazı kılınacak

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, Akdamar Adası`nda Ermeni çetelerince katledilen 50 Müslüman kadın için gıyabi cenaze namazı kılacaklarını ve göle karanfil bırakacaklarını bildirdi.

50 Müslüman kadın için gıyabi cenaze namazı kılınacak
 Yapılacak anma programı öncesi İLKHA`yı ziyaret eden Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş ve Tahran`dan gelen ASİMDER İran destekçisi Oruç Necefi, program hakkında bilgi verdi.

Akdamar Adası`nda Pazar günü saat 11.30`da ezan okuyup gıyabi cenaze namazı kılacaklarını söyleyen Ermiş, "Van`da 1915 yılında 50 Müslüman kadın, Ermeni ve Rus saldırısında Akdamar Kilisesi`ne götürülürken iffetlerini korumak için kendilerini göle atarak şehit olmuştur. Bunların anısına ezan okuyup Akdamar adasında gıyabi cenaze namazı kılacağız. Ardından Van gölüne 50 karanfil bırakacağız. Türkiye`den, Azerbaycan`dan, İran`dan ve Nahçıvan`dan misafirlerimiz de bu anma programına katılacak. Şunu da hatırlatalım, Biz hiç kimsenin ibadetine karşı değil; bilakis onların ibadethanelerini açıp restore ediyoruz." dedi.

Ermiş, son olarak tüm Van halkını düzenleyecekleri anma programına davet etti.
(Fırat Arslan-İLKHA)
Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241