banner307

2020’DE BİZ KAZANALIM!..

2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!

2020’DE BİZ KAZANALIM!..

2020’DE BİZ KAZANALIM!..

2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!

Geçenlerde basın mensuplarının davet edildiği ve 2019’un değerlendirilmesinin yapıldığı bir toplantı gerçekleşti.

Toplantıya Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkanlık etti.

Toplantının ana maddesi Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme toplantısıydı…

Vali Bilmez bir yılda Van’da yaşanan olaylar, polis ve jandarma ekiplerince yapılan operasyonlar ile kentin daha huzurlu olması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantıya İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İpekyolu Kaymakamı ve İpekyolu Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, Edremit Kaymakamı Fuat Türkman, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar Arpa katıldı.

Özellikle konseptin asayiş üzerine vurgulanmasını kanaatimce hem çok düşündürücü hem de üzerinde sorgulama ve yorum yapmayı gerektiren nitelikte görmek lazım.

Bir kere altı çizilmesi gereken konu şudur ki Van halkı şiddetten, karmaşadan, gerilimden, çok çekti.

Bu garip halk o kadar huzursuz edildi ki, kimi bu kenti terk etmek zorunda kaldı kimisi sineye çekti. Kimisini şartlar beklemek zorunda bıraktı ve kendince çevresiyle birlikte bir çıkar yol aramaya çalıştı.

Değerli dostlar geçmişini doğru okumayanlar geleceğe ışık tutamaz ve de yaşamında doğru kararlar veremez.

Bu şansız şehirde ne bombalar patlatıldı nice insanlar katledildi ve faili meçhuller yaşandı.

Yol kesmeler, haraç almalar, gasplar, yağmalar yaşadı bu acılı şehir ve şansız insanları.

6-8 Ekim olaylarında Van’da hayat felç oldu. Ortada halkına devletine sahip çıkacak çok az insan kalmıştı.

Aslında devletin içine sızmış ihanet şebekelerinin desteği ile 17-25- Aralık 2013 kumpası ve 15 Temmuz 2016-darbe girişiminde yaşanan alçak girişimden FETÖ-PKK ortaklığı ile yaşanan ve bölgeyi esaret altına alan 6-8 Ekim 2014 olayları bölge halkının üzerinde en çok hasar bırakan olaylardı.

Biri iş yeri kepenkleri indirdiğinde yüzlerce esnafın bir anda talimat ile iş yerlerini kapatmasını ve her gün esnafın camlarının indirilmesi olaylarını herhalde geriye dönüp kimse hatırlamak istemez sanırım.

Çok huzursuz edildi Van şehri çoook.

O günleri çok doğru okuyan bugünün Van’daki devlet adamları, ısrarla asayiş üzerinde durarak açıklamalar yaptılar.

Öyle ki Vali bilmez konuşurken sözlerinin arasına sıkıştırdığı hala bu halka gidin şehirleri yıkın yakın diye talimat veren terör örgütleri var diyerek, güvenliğin ne kadar önemli olduğunun altını çiziyordu.

Ve üstüne basarak şu cümleleri ifade ediyordu Vali Bilmez, "2019'da Vanlıların huzur ve rahatı için çalıştık’’

Şimdi Türkiye’nin neredeyse en huzurlu şehri Van ve eskisi gibi büyük karışıklıklar yok.

Gece yarısına kadar Van caddeleri insanlarla dolu ve esnaf iş yapıyor.

Van esnafı, yatırımcısı, tüccarı, sanayicisi artık güvenlikten dolayı öldük bittik demiyor.

Aksine huzur ortamının getirdiği güven ile ekonomiyi nasıl kalkındırabiliriz, gençliğimize nasıl iş, istihdam alanları oluşturabilirizin açıklamalarını yapıyorlar…

Refah düzeyi düzelirse Van dünyanın en yaşanılır muhteşem güzellikleri olan bir yaşam merkezi olur.

Sayın Bilmez ’in değindiği diğer bir konu da güven ve huzur ortamının sağladığı Van’da turizmde bu yıl önemli bir ivme kazandığı yönündeki açıklamasıydı.

Özellikle İranlı turistlerin asayiş konusundan memnun olmaları Van için çok önemlidir bu durumun kıymetini herkesin bilmesi lazım.

Otel fiyatları ve ulaşım konusunda şikâyetleri aldıklarını ve bunun derhal ilgililer tarafından düzeltilmesi gerektiğini bildiren Bilmez bu yılın en acı olaylarının trafik kazalarında göçmenlerin yaşadığı acının bizimde acımızdır ifadesi oldu.

Türkiye’nin ve doğal olarak Van’ın en büyük sorunlarından biri olan göçmen konusu hakkında önemli çalışmalar ve işler yaptıklarını dile getirdi.

2019 yılında terörle mücadelede olumlu geçtiğini vurgulayan Vali Bilmez, Van halkının ve özellikle çocukları dağda olan ailelerin büyük desteğini aldıklarını söyledi. “Mağdur annelerin gözyaşlarına engel olacağız inşallah.” diye konuştu. Ve basınla önemli rakamlar paylaştı…

Vali Bey, Jandarmanın iyi işler çıkardığını, trafik kazaları konusunda da Van halkını dikkatli olmaları konusunda uyardı..

Vali Bilmez, uyuşturucu ile mücadelede baronların yakalanması içinde çalışmaların olduğunu belirti..

Vali bilmezin kent güvenliği için üzerinde özellikle durduğu konulardan biri de seyyar satıcılar konusuydu.

Bu çirkin görüntüler Büyükşehir’e yakışmıyor Yemen’deki görüntüleri Van’da görmek istemiyoruz.

Ayrıca seyyara tesis konusunda yardımcı olacaklarını dile getirdi.

Vali Bilmez konuşmasının devamında, Kanunlar ve mevzuatlar hepimizi bağlıyor, buna hep birlikte de uyacağız amacımız kentimizin huzurunu, refahını artırmak, amacımız hiç kimseyi cezalandırmak değildir. Yasal işlemleri eksik olanlar varsa eğer onları tamamlama imkânınız varsa onlara kesinlikle yardımcı olacağız ama kimse bizden bu kentte kanunları uygulamamayı talep etmesin dedi..

Van’ı Vanlılarla birlikte yöneteceklerinin altını çizen Vali Bilmez, teşekkürü de ihmal etmedi.

Van halkının 2019 yılında milletimizin huzuru güveni için bize verdiği destekten dolayı ben tüm Van halkına, tüm kamu görevlileri ve güvenlik görevlileri adına teşekkürlerimi sunuyorum dedi…

Vali Bilmez ’den sonra kısa bir konuşma yapan İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, bizim asıl vazifemiz suç öncesi olaylara müdahale etmektir.” dedi.

İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit ise halkımızın yoğun bir şekilde desteği var. Vatan haini istatistikleri bir kıymet arz etmeyecek sayıdan azdır. Çekinen vatandaşlarımız vardı, halkımızla omuz omuza bu yolu yürüyoruz. İnşallah 2020, 2019 yılından daha güzel olacak.” diye konuştu.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı!

Ve o sorulara verdiği cevapların kısaca başlıkları şöyleydi…

“Çevre Yolu Üzerinden Menfaat Elde Etmek İstiyorlar”

“Kimsenin Bu Kente Zarar Vermeye Hakkı Yok”

“Van’da Uyuşturucu Kullanımı Türkiye Ortalamalarının Altında”

“Ruhsatsız otel Ve kafelere Denetimler Devam Edecek”

“Amacımız Bu Kentte Asayişi Huzuru Sağlamak”

“Benim Dönemimde İş Ve İşlemler Karşılığı Bağış Ve Hibe Asla Olmayacak”

“Van Spor Üzerinden Kirli İlişkilere Bulaşmayacağız”

“Van Spor Tüm Vanlıların Takımı” gibi içeriği dolu dolu konuşulacak ve tartışılacak başlıklar ön plana çıktı.

Konuşmasının sonunda bizi eleştirin, Van ilimizin ve insanımızın en güzeli yaşaması için bizi eleştirin ki daha doğrusunu yapalım diyen Sayın Bilmez ‘in alçak gönüllülüğü ve özellikle makamın verdiği güç ve yetkiden ziyade insanı duyguları ile insanlara ve kent yönetimine yaklaşması takdire şayan bir durumdur.

Umarım bu insani yaklaşımı bütün kesimler tarafından doğru anlaşılır ve suiistimal edilmez.

Edenlerde kendisi kaybeder ya…!!!

Hatta Vali Sayın Bilmez’ in gitmesi için çabalayanların olduğunu duydum. Bu konu için tek kelimeyle söylemeliyim ki Vali Bilmez Van’da hırsızların önüne geçmiştir. Vali beyi göndermek isteyenlerin rant için, hırsızlıklarının önünün açılması için göndermek istedikleri şüphe götürmez bir gerçektir.

Van için bana göre kurumsal anlamda halisane duygulara sahip yönetim ekibi oluşmuş, siyaseten de doğru ve yerinde desteklenirse iyi bir ekip çalışması ile ortaya çıkacak sonuç Van ve insanı için faydalı olabilir.

Sosyal, kültürel, ekonomi ve manevi olarak her konuda asayişin sağlanması için Van birlikteliği şart dostlar.

Şu parti şu fikir demeden kalkınmamız için Van’ın ortak değerlerinde buluşmalıyız…

Kazanan Van yani biz olacağız..

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 23:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal baba
Kemal baba - 1 yıl Önce

Canım kardeşim yazını okudum ellerine emeklerine sağlık tek uzunum sivil toplum örgütleri nerde canımız için ne yapıyorlar her şeyi sayın valimizden emniyet müdürümüzden jandarma komutanımızdan beklememiz lazım canımız yıllarca terörden çok çekti şimdi Allaha şükürler olsun devletimizin sayesinde canımızdaki yetkililerin sayesinde huzur ortamı sağlanmıştır demem suki el ele verip güzel canımızı dahada ileriye goturelim

Umut Gülsoy
Umut Gülsoy - 1 yıl Önce

Sayın valimizinde dediği gibi kimsenin bu kente zarar vermeye hakkı yok ben yatırım yapmak istiyorum ama nedendir bilinmez sayın valim izin vermiyor gerekçe güvenlik asayiş deniyor oysaki kuracağımız işletmede yaklaşık 150 kişi istihdam edecek ama maalesef bürokrasik engeller iş yapmamıza engel oluyor sonra Vanlılar neden vana yatırım yapmıyor lar diye konuşup duruyoruz

Kemal baba
Kemal baba - 1 yıl Önce

güzel kardeşim kalemine sağlık her zaman güzel vanımız için mücadele ediyorsun toplantının verimli geçmesine sevindim vanımız için değerli çabalarından dolayı başta sayın valimize emniyet mudürümüze ve jandarma konutanımıza teşekkür ediyorum onların sayesinde van huzurlu bir kente kavuştu artık kapekler kapatılmıyor ortalık savaş alanına dönmüyor ilimizde huzur var artık tek isteğim tüm sivil topium örgütleri bir araya gelerek vanımız için mücadele etsinler sayın valimizin gayretli çalışmalarını yakından takip ediyorum rabbim yolunu açık etsin siz değerli basın mensupları değeli kalemlerinizle ilimize hizmet edenlerin yanında olunuz bakicin senin nezninde tüm basın mensubu arkadaşlarımı lutluyorum hepiniz sağ olun var olun her şey güzel vanımız için

seracettin karaca
seracettin karaca - 1 yıl Önce

DEYERLİ BASIN ÇALIŞANI VANIN GURURU ABDUL BAKİ KARACA BEY KIYMETLİ VE KALİTE DOLU YAZINIZI DİKKATLE OKUDUM VE ÖZET OLARAK ŞU KANIYA VARDIM BENDENİZDE PARELEL OLARAK HEMEN HEMEN AYNI KONUDA MUZDARİBİM VANIN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ NEREDE NE YAPAR BİLMEK İSTERİZ BAŞTA VALİMİZ OLMAK ÜZERE EMNİYET MÜDÜRÜMÜZ ALAY KOMUTANIMIZADA BURADAN TEŞEKKÜR EDİYORUM AMA YALNIZ İŞ ONLARLADA BİTMİYOR PARTİ YÖNETİCİLERİ VEKİLLERİMİZ VE DİYER İLGİLİLERİDE BU GİBİ ÖNEMLİ KONULAR İLGİLENDİRİR SABUNA SUYA DOKUNMAYAYIM BANA KARIŞMAYAN YILAN BİN YAŞASIN MANTIĞI TAMDA YERİ GELMİŞKEN DEMEK GEREKİYOR BİRGÜNDE O YILAN BİZİ DE ONLARIDA SOKAR OZAMAN AKLIMIZ BAŞIMIZA GELİR DİYORUM SELAMLAR TEŞEKKÜRLER

SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner312

banner140

banner306