banner279

12'YE 2

VAN KARARINI VERDİ

12'YE 2
Uzun ve yorucu seçim süreci dün halkın sandığa gitmesinin ardından sona erdi. Van'da sabah 07.00'de başlayan oy kullanma işlemleri 16.00'da tamamlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını BDP adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban kazanırken, AK Parti Van'da sadece 2 ilçeyi kazanabildi. Resmi olmayan sonuçlara göre 11 ilçe ve Büyükşehir'i BDP, 2 ilçeyi de AKP kazandı.Merakla beklenen yerel seçimler dün yapıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti Türkiye genelinde istediği orana ulaşırken ana muhalefet partisi CHP istediği sonucu alamadı. Van’da da BDP halkın büyük bir teveccühünü alarak 12 Belediyeyi kazandı. Van’da çok büyük bir hayal kırıklığı yaşayan AK Parti ise resmi olmayan sonuçlara göre sadece 2 ilçede belediye başkanlığını kazanabildi.
Zaman zaman gergin bir seçim atmosferi yaşayan Van’da son sözü halk söyledi. Resmi olmayan sonuçlara göre BDP büyükşehir ve 11 ilçede kazanan parti oldu.

BEKİR KAYA OYUNU EŞİ İLE BİRLİKTE KULLANDI

BDP Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan AdayıBekir Kaya, beraberindeki eşi Aslı Kaya ve BDP Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Hatice Çoban ile birlikte oyunu Telia Sonera Lisesi’nde 2103 Nolu sandıkta kullandı. Kaya seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diledi.

GÜLAÇAR HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar, eşi Necla Gülaçar ile birlikte oyunu ´Mehmet Erdemoğlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi´nde, 2234 No’lu sandıkta kullandı. Van’da yüzde 70 oy oranı ile kazanacaklarını iddia eden Gülaçar, resmi olmayan seçim sonuçlarından sonra hayal kırıklığı yaşadı.

TARİHTE BİR İLK

Van’da daha önce hiçbir parti iki seçim üst üste belediye başkanlığını kazanamamıştı. Ancak BDP tarihte ilk kez Van’da üst üste 2 kez belediye seçimlerini kazanmış oldu.

Haber: Umut TARHAN -
Adil HARMANCI -
Fazıl ERÜŞGüncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241