banner279

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplandı: Gündem kuraklık!

Van Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, “Van’daki kuraklık ve biçer-döver fiyatları” gündemi ile bir toplantı gerçekleştirdi. Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, toplantı ardından kuraklık konusunda bazı girişimlerde bulunduklarını, biçer-döver fiyatlarına ilişkin olarak da büyük çiftçilerle bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi. Van'da sulanabilir arazinin dışında kalan ekim alanlarında önemli oranda bir kuraklık yaşandığını ve bunun da çiftciyi vurduğunu belirten Özgökçe, sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Kentte sulu tarıma geçilmedikten sonra kuraklık sorununun çözülemeyeceğine işaret eden Özgökçe; "Öyle ki; önceki gün tarlaları gezdik, ekinleri yerinde gördük. Sulama alanının dışında kalan ürünler biçilemeyecek durumda. Böyle devam etmesi durumunda bir çok çiftci, çiftciliği bırakacağını söyledi. Buna önlem almak durumundayız" ifadelerini kullandı

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplandı: Gündem kuraklık!

Van Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, önceki gün Tuşba Ziraat Odası’nda gerçekleştirildi.  
Toplantıya, Tuşba, Gürpınar, Çaldıran, Gevaş, Başkale, Erciş, Çatak, Muradiye, Özalp ve Saray Ziraat Odası başkanları katıldı.

KURAKLIK KONUSU

Toplantı ile ilgili olarak gazetemize bilgi veren Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, kuraklıkla ilgili olarak Meteoroloji Müdürlüğü ile görüştüklerini belirterek, şu bilgileri verdi:
“İl Koordinasyon Kurulu toplantısının gündemi kuraklık ve biçer-döver sorunuydu. Kuraklıkla ilgili Meteoroloji Müdürlüğüyle görüştük. Van’da Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında şiddetli bir kuraklık yaşandığını, son altı ayda orta kuraklık, son dokuz ayda da bu da kışa denk geliyor, normal bir kuraklık olduğunu söylediler. Aldığımız veriler de ilçe bazlı verilerdir. Bu nedenle ilçeler arası küçük değişkenlikler var. Mesela Başkale’ye yağmur yağdığı bazı durumlarda Tuşba’ya yağmıyordu. İpekyolu, ya da Edremit’e yağmıyordu.”

TARLADA İNCELEME

Daha sonra mühendisler ve uzman ekiple birlikte mahallelerde tarlaları dolaştıklarını belirten Özgökçe, şöyle devam etti:
“Dün de mahallelerde tarlaları dolaştık, ziraat mühendislerimizle beraber. Sulama alanı dışında kalan yerlerde kuraklık nedeniyle yüzde 80-90 oranında ekinler biçilemeyecek durumda. Çiftçi zaten gübre, mazot, ilaç gibi büyük bir masraf yapmış, zarar etmiş ve bunun üzerine biçer-döver masrafı da geliyor. Konuştuğumuz birçok çiftçi artık bu işi yapmayacağını, bırakacağını söyledi, çünkü zarar ediyor.”

BÜYÜK ÇİFTÇİLERLE TOPLANTI

İl Koordinasyon Kurulunda çıkan kararlar doğrultusunda bir gün sonra da büyük çiftçilerle bir toplantı gerçekleştirdiklerimi anlatan Özgökçe, şunları söyledi: 
“Burada başka bir sorunumuz, biçer-döver fiyatları. Diyarbakır’da, Batman’da dönüm başına 19 TL, 17 TL alınırken, bizim burada fiyatlar çok yüksek. En büyük şanssızlığımız burada Biçer-Döver Derneği’nin olmaması, Diyarbakır’da bu var, Ziraat Odasıyla oturup anlaşıyorlar. Bizde de dernek olmadığı için büyük çiftçilerle konuşuyoruz. Bu nedenle biz de dün Ziraat Odası olarak büyük çiftçilerimizle bir toplantı yaptık. Yüzde 80’i katıldı. Bir kısmı gelemedi, mazeret bildirdiler. Farklı farklı fiyatlar olmayacak, herkes bir fiyat üzerinden anlaşacak. Bizim belirlediğimiz bedeller de şöyledir; 1 dekar samanlı kuru buğday ve arpa biçim bedeli 32 TL, samansız sulu buğday ve arpa biçim bedeli de 20 TL olacak. Ayrıca biçer-döver arkası saman toplama bedeli de ton başına 140 TL. Fiyat istikrarsızlığına karşı bütün odalar birleşerek bu önümüzdeki sezonda daha düzenli olması için bu toplantıyı yaptık. Ve bu fiyatları uygun gördük. Bu fiyatlara uyulmasını istedik. Dışarıdan gelen biçer-dövercilerle bu fiyatlar üzerinden ekinler biçilecek. Geçen sene çok fahiş bir fiyatla biçmişler; 50-65-70 TL gibi. Biz de bunun önüne geçmek için bu toplantıyı yaptık ve bu kararları aldık.”

BAKANLIKTAN GENELGE BEKLENİYOR

Kuraklık için ayrıca girişimlerde bulunduklarını da ifade eden Özgökçe, şöyle dedi:

“Kuraklık için bazı girişimlerde bulunduk. Bakanlıktan bir genelgenin gelmesi gerekiyor. Genelge geldikten sonra biz de çiftçilerimizi kuraklıkla ilgili dilekçe vermeye yönlendireceğiz. Sulu alanda sıkıntı yok, ama gittik, gezdik gördük, sulu alan dışındaki tarlalarda çoğu yerde ürün bir karışı bulmuyordu. Biçer-döver parasına bile yetmeyeceği için çiftçiler tekrar seneye ekebilmek için tarlayı tekrar kaldırmışlardı. Çiftçi bu konuda son derece sıkıntılı, zaten artık bu işi bırakacaklarını ve yapmayacaklarını söylüyorlardı. Tabi böyle olunca bu da ilimizde tarım sektörünün bitmesi demektir. Tarım sektörünün bitmesi hayvancılığı da vuracaktır. Çünkü birbirini besleyen, destekleyen iki sektördür.”

ÇÖZÜM… 

Oda olarak kuraklıkla ilgili çözüm önerilerini de dile getiren Özgökçe, şunları kaydetti:
“Bizim çözüm önerimiz şudur; ilimiz sulu tarıma geçmedikten sonra bu iş yürümez. DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Mazhar Çalış ile görüştük, durumu izah ettik. ‘Kuraklık var, insanlar tarımı bırakıyor’ dedik. ‘Sulama alanı dışında kalan yerlerin kanala, gölete ihtiyacı var’ dedik. Notunu aldı, ilgileneceğini söyledi. Hatta Gevaş’ta incelemelerde bulunacaklarını söyledi. Gevaş’ta bir çiftçimizle görüştük, dedi ki, ‘bizim suyumuz var, birkaç değirmeni döndürecek kadar, ama kanal olmadığı için tarlamızı sulayamıyoruz, cevizler, elmalar hepsi bitmek üzeredir.’ Ben Edremit’te de gördüm, orada da su var ama tahliye kanalları ile Van Gölü’ne bırakılıyor. Hâlbuki bir fizibilite raporu ile bu su arazide değerlendirilebilir.”
Özel Haber: Adil HARMANCI 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241