banner279

Van'da meralar canlanıyor

Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Van'da Tarım ve Orman Bakanlığı'nın projelere sağladığı finansman desteği sayesinde meralar yeniden canlanıyor.

Van'da meralar canlanıyor

Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 11 mahallede uygulanacak 'Mera Islah ve Amenajman' projeleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygun görülerek uygulamaya konuldu. Proje kapsamında Van'da 520 bin dekar mera alanı ıslah edilecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, 'Mera Islah ve Amenajman' projesi kapsamında her bir projenin 2-3 yıllık olduğunu ve toplamda 520 bin dekar mera alanının ıslah edilmesini hedeflediklerini vurguladı

. "KABA YEM İHTİYACININ KARŞILANMASINDA ÇİFTÇİLERİMİZE ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLANMIŞTIR"

Bu kapsamda zayıf mera alanlarına gübre atılması, hayvan içme suyu tesisatı (SIVAT) ve çiftçilere yem bitkileri tohumu dağıtımı yapıldığını da dile getiren Müdür Görentaş, "Bilindiği üzere çayır ve meralar muhtelif çevre ve kullanım faktörlerine bağlı olarak çoğunlukla özgün bitki örtülerini çeşitli seviyelerde kaybederek daha düşük kalitede ve daha az yem üretir duruma gelmiştir. Bu kapsamda ilimiz genelinde bulunan düşük verimli meraların durumunun düzeltilmesi, düzensiz yapılan otlatmanın sisteme kavuşturulması, meraya olan aşırı baskının kaldırılması, kaba yem üretimini artırmak üzere tarla tarımı içerisinde yem bitkileri alanını ve birim alana olan verimi yükselterek hayvanların kaba yem açığını  gidermek, bitki örtüsünün yeniden temini suretiyle hayvan başına olan verim düşüklüğünü gidermek ve kaba yem üretimine paralel bir şekilde hayvansal ürün miktarını artırmak sureti ile çiftçilerimizin ekonomik gelirlerini yükseltmek üzere, çiftçilerimize 25 ton sertifikalı yonca tohumu, 4 ton sertifikalı korunga tohumu ve 120 torba (50.000 danelik) mısır tohumu dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca zayıf mera alanlarına da 36 ton Amonyum Sülfat (AS %21) gübresi uygulanmıştır. Böylece hayvancılık yetiştiriciliğinde en büyük girdiyi ve masrafı oluşturan kaba yem ihtiyacının karşılanmasında çiftçilerimize önemli bir katkı sağlanmıştır" ifadelerini yer verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140