banner279

Özgökçe: Yağmur ve dolu ürün kaybına neden oldu

Van Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, iki gün boyunca yağan yağmur ile kısa süreli etkili olan dolunun İpekyolu ve Tuşba ilçelerinde, yüzde 50 oranında ürün kaybına neden olduğunu söyledi.

Özgökçe: Yağmur ve dolu ürün kaybına neden oldu

Edinilen bilgilere göre, Tuşba ilçesine bağlı Alabayır mahallesi ile İpekyolu ilçesine bağlı Gövelek, Ortanca, Yalınağaç ve Köşebaşı mahallelerinde önceki gün ikindi saatlerinde etkili olan yağmur ve dolu, bazı tarım alanları ile sebze bahçelerinde tahribata neden oldu. 

Bunun üzerine Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe ile odaya bağlı Tarım Danışmanları, zarar oluşan tarla, bağ ve sebze bahçelerinde incelemelerde bulundu. 
Açıklama yapan, Oda Başkanı Özgökçe, yağıştan dolayı tarım alanlarında yüzde 50 gibi bir ürün kaybı yaşandığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Son iki gün içerisinde ilimizdeki yağışlardan dolayı Tuşba ve İpekyolu ilçelerinde tarım alanlarıyla, sebze ve meyve bahçelerinde zarar meydana geldi. Tuşba ilçemizin Alabayır Mahallesi’nde kısa süreli dolu yağışı sebze ve meyve bahçeleri ile buğday, arpa tarlalarında büyük hasara sebep olmuş. Yine İpekyolu ilçesine bağlı Ortanca, Karakoç mahallelerinde sel suları nedeniyle ürün kayıpları yaşanmış. Yalınağaç’da ise 2 bin bağ ot sel suları nedeniyle zayi olmuş. Çiftçilerimiz maalesef mağdur durumdadırlar. Bu mahallelerimizde ürün kaybı yaklaşık yüzde 50’nin üzerindedir.” 

Yaşanan afetlerde ürün sigortası olan çiftçi sayısının az olduğuna dikkat çeken Özgökçe, şöyle dedi:

“Çiftçilerimiz bu doğal afetlere karşı hayvanlarını, bağ, bahçelerini ve tarlalarını TARSİM’de sigortalayarak güvence altına alabilirler. Sigorta yaptırıldığı zaman bu şekilde oluşacak doğal afetlerde zararlar sigorta tarafından karşılanır. Ayrıca tarım ürünleri sigorta primlerinin yarısı devlet tarafından karşılanıyor. Bu da çiftçilerimiz için avantajlıdır. Ama buna rağmen maalesef tarım sigortası yapan çiftçi sayımız çok azdır. Çiftçilerimiz ürünlerini sigortalamayı bir alışkanlık haline getirmelidir.” / Haber: Adil Harmancı

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241