banner279

Işık: Toprağı işler hale getirmeliyiz

Ziraat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Engin Işık, tarım alanlarının işler hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Işık: Toprağı işler hale getirmeliyiz

Ziraat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı Engin Işık, Tarımsal Öğretimin 175. Yılı nedeniyle şube binasında açıklama yaptı.
Ziraat alanında verilen eğitime dair bilgi veren Işık, “Ülkemizde 46 ziraat fakültesi her yıl 5 bin yeni mezun vermektedir. Türkiye’de yaklaşık olarak 120 bin ziraat mühendisi bulunmaktadır ve yaklaşık olarak 30 bin meslektaşımızın da işsiz olduğu tahmin edilmektedir.” dedi. 
Tarım alanında gereken verimin elde edilemediğini bunun da yerel ve küresel nedenlerinin bulunduğunu ifade eden Işık, şunları söyledi:
“Tarımsal eğitimin ve üretimin çok uzun yıllara dayanan geçmişine rağmen, yaşanan tüm teknolojik ilerlemelere ve üretim tekniklerindeki gelişmelerle ne yazık ki, insanlık hala açlık ve kıtlıkla boğuşmaktadır. Dünyada ve Ülkemizde tarımsal alanlar ve su kaynaklarımız gittikçe azalmakta buna paralel olarak insan nüfusu hızla artmaktadır. Küresel ısınmanın etkileri, değişen çevre ve iklim koşulları, 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunun, giderek güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşımı zorlaşmaktadır. Aynı zamanda son bir yıldır yaşadığımız COVID-19 Pandemi süreci de tarımın ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunu çok açık ve net olarak bir kez daha gözler önüne sermiştir.”
Tarım alanında daha verimli çalışmaların yürütülmesi ve daha fazla mühendis görevlendirilmesi gerektiğini belirten Işık, “Bu nedenledir ki Ülkemizin tarım topraklarını biran önce işler hale getirmeliyiz ki hem insanlık aç kalmasın hem de Ziraat Mühendislerine daha fazla çalışma alanları açılsın.” diye kaydetti.
Haber: Adil HARMANCI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241