banner259

Hibeli düve alım desteği başvuruları başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından TÜRKVET'e kayıtlı işletmesi olan yetiştiricilere yönelik gerçekleştirilen yüzde 40 hibe destekli düve başvuruları başladı.

Hibeli düve alım desteği başvuruları başladı

Bakanlık tarafından Genel Müdürlüğe gönderilen tebligata göre, desteklemeye esas 2019 yılı damızlık gebe düve fiyatı 12.500 TL/baş ve 8-15 aylık damızlık boş dişi sığır fiyatı 7.500 TL/baş, damızlık gebe manda fiyatı 10.000 TL/baş ve 8-15 aylık damızlık boş dişi manda fiyatı 6.000 TL/baş olarak belirlendi. 

Dün başlayan başvurular 14 Ocak 2020 tarihinde sona erecek.

Başvurular, bağlı il ve ilçe Tarım Orman Müdürlüklerine yazılacak dilekçe ile yapılacak. 

Hibe destek miktarı ise, düve alım bedelinin yüzde 40’ı kadar olacak. 

BAŞVURU ŞARTLARI:

Bakanlık tarafından, başvuru şartları da şöyle belirlendi:
 

a) Yetiştiricinin işletmesinin, 01.01.2019 tarihinden önce TÜRKVET'e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir.

b) Bir işletme; kapasitesini 10 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır.

c) Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler; Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Bleu Kombine Irklar; Simental (Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard Sütçü Irklar; Jersey (Karadeniz Bölgesindeki İller), Holstein Manda.

d) Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin 40'ı kadar olup düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen desteklemeye esas 2019 yılı gebe düve fiyatı 12.500 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 7.500 TL/baş, gebe manda fiyatı 10.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 6.000 TL/baş olarak belirlenmiştir.

e) Düveler/mandalar; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilir. Hayvanlar, Kararın yayımı tarihi itibarıyla TÜRKVET'te kayıtlı ve yurt içinden temin edilmiş olmalıdır.

g) Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamaz. Ölüm ve mecburi kesim sebepleriyle işletmeden ayrılan hayvanların yerine en geç 90 gün içerisinde, Teknik ve Sağlık Şartnamesindeki şartları sağlayan aynı sayıdaki hayvanlar işletmeye konulur. 

Düvelerin/mandaların iki yıl süreyle satılmama şartı, HAYGEM'den izin alınması koşuluyla işletmenin devri halinde de geçerlidir. İl/ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere olmak üzere düvelerin/mandaların işletmede bulunduğuna ilişkin yerinde kontrol yapılır ve tutanağa bağlanır.

h) Gerek görülmesi halinde düve/manda temini ve ilgili düzenlemeler HAYGEM'ce yapılır.

NERELERDEN ALINAN HAYVANLAR DESTEKLENECEK?

Düve alım desteklerinden yararlanacak illerden biri de Van. 

Yetkililer; TİGEM Tarım İşletmeleri, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilen hayvanların destekleneceğini söyledi.

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner247

banner140

banner255

banner141