banner279

‘Çiftçi için Bağ-Kur primi düşürülmeli’

Van Başkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Aşkan, 2021 yılı için açıklanan Tarım/Çiftçi Bağ-Kur Priminin yüksek olduğunu belirterek, “Bu rakamları çiftçimiz ödemekte zorlanacaktır. Köyünde duran, üretim yapan çiftçilerimizin Bağ-Kur primlerinde indirim yapılmalıdır" dedi.

‘Çiftçi için Bağ-Kur primi düşürülmeli’

2021 yılı için geçtiğimiz günlerde çiftçinin Bağ-Kur primi, yüzde 11,86 oranında artırıldı.

NASIL BİR İŞLEM GERÇEKLEŞECEK?

Başkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Aşkan, 2020 ile 2021 
yılı karşılaştırması yaparak, bu yıl çiftçinin ödeyeceği prim miktarını, şöyle açıkladı:
“2021 yılı Tarım/Çiftçi Bağ-Kur’unda primler yüzde 11,86 oranında artışla geldi. Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kaydı bulunan ve Bağ-Kur primini düzenli ödeyen çiftçiler, yüzde 5’lik indirimle beraber bu yıl ayda 985,01 lira ödeyecekler. Bu rakam geçen yıl 781,36 liraydı.” 

DÜZENLİ ÖDEMEYENLER

Düzenli ödeme yapmayanların daha ağır bir yükün altına gireceklerini ifade eden Aşkan, “Düzenli ödeyemeyen çiftçiler ise 2021 yılında Bağ-Kur primi olarak, gecikme zammı hariç, 1.036,85 lira ödeyecek. Düzenli ödeyemeyen çiftçi geçen sene ayda 913,80 lira prim ödüyordu.” diye konuştu.

“İNDİRİM YAPILMALI”

Çiftçinin zaten zor koşullarda çalıştığını ve çoğu çiftçinin hacizli durumda olduğunu belirten Aşkan, “Bu rakamları çiftçimiz ödemekte zorlanacaktır. Köyünde duran, üretim yapan çiftçilerimizin Bağ-Kur primlerinde indirim yapılmalıdır" talebinde bulundu.
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241