banner279

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsünde su sporları

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kampüsü, Van Gölü kıyı sahilinde bulunan yerleşimi sayesinde birçok su sporuna da imkan sağlıyor. 1995 yılından bu yana yelken ve su sporu yapan İsmet Akbulut, gençlere yelken ve sörf sporlarını aşılamak amacıyla kursuna katılıp; antrenörlük belgesini alarak o günden bu yana 15 yıldır yelken ve sörf antrenörü olarak çalıştığını; Şu anda da Van İl Yelken temsilcisi olduğunu belirtti.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsünde su sporları

İsmet Akbulut, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ)’nde yelken ve sörf antrenörü olarak verdiği eğitimlerden dolayı kimseden ücret almadığını belirterek bu işi severek ve gönüllülükle yaptığının altını çizdi. Akbulut, “Zaten burada eğitim görevlisiyim. Bu benim hobim mesleğimi çok seviyorum. Gölü, denizi, suyu çok seviyorum.” diye konuştu.

Yaklaşık 15 yıldır yelken ve sörf antrenörlüğü yaptığını belirten Akbulut, “7 ile 15 yaş arası yelken sporu eğitimi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca gençler için yaş sınırı olmaksızın rüzgar sörfü yapıyoruz. Genellikle Kasım ayının sonuna doğru tüm faaliyetleri sonlandırıyoruz. Çünkü havaların soğuması nedeniyle faaliyetlerimizi sürdüremiyoruz. Yani faaliyetlerimizi sonlandırmamızda iklim şartları etkili oluyor” dedi.


“YETİŞTİRDİĞİMİZ SPORCULAR VAN’I TEMSİL EDİYOR”
Gençlik Spor İl Müdürü ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ortaklığında çalıştıklarını belirten İsmet Akbulut, “Burada yetiştirdiğimiz sporcular Van’ı temsil ediyor. Türkiye şampiyonasında gümüş grupta kalan çok öğrencim oldu. Tabi bu biraz malzemeyle alakalı, çünkü zengin sporu deniliyor. Malzemeniz ne kadar iyi olursa o kadar başarı elde edersiniz.” dedi. Benim hedefim var Türkiye de derece yapacak sporcular yetiştirmek istiyorum. İnşallah bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu sporun okullarda da yaygınlaştırılmasını istiyorum. Van Gölünde bu sporu yapmak çok eşsiz bir zevktir. Gençleri bu alanlara çekebilirsek ne mutlu bize.” diyerek hedeflerini anlattı.


“VAN GÖLÜ EMNİYETLİ”
Van Gölü’nün su sporları açısından emniyetli olduğuna dikkat çeken İsmet Akbulut, “Van da bu spor çok emniyetli burada suda yabani hayvan yok, zehirli balıklar yok sadece inci kefali balığımız var oda kimseye dokunmuyor.” dedi.

HABER: Nursel ALDEMİR / 11 GZT A
FOTOĞRAF: Songül KAYA / 11 GZTA
Kaynak: Van Postası Gazetesi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140