banner279

Futbolda üç kural devrimi

Hayata geçirilmesi planlanan kural değişiklikleri BAE’deki 2018 Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda deneniyor. Buna göre, kalecinin kullandığı aut atışında futbolcular top ceza sahasını terk etmeden müdahale edebilecek. Oyundan çıkan oyuncu orta saha yerine kendine en yakın yerden sahayı terk edecek. Daha önce bir maçta kırmızı kart gören futbolcu farklı bir turnuva da olsa bir sonraki mücadelede yer alamayacak.

Futbolda üç kural devrimi

Dünya futbolunda yeni bir dönem başlıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen 2018 Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda denemesi yapılan kırmızı kart, aut atışı ve oyuncu değişikliğiyle ilgili yeni kurallar tam puan aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen 2018 Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda bir ilk yaşanıyor. Kalecinin kullandığı aut atışında top ceza sahasını terk etmeden futbolcuların dokunmadığı kural değiştiriliyor. Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda denenen yeni kurala göre futbolcular aut atışı sırasında yine ceza sahasında durabiliyor ancak artık ceza sahasını terk etmeden topa müdahale edebiliyor. Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda ayrıca oyundan çıkan futbolcunun orta sahaya kadar geleceği kuralında da değişikliğe gidiliyor. Bunda sonra oyundan çıkan futbolcular, kendilerine en yakın yerden sahayı terk edecek. Böylece oyuncu değişikliği ile zaman geçirmenin önüne geçilmesi hedefleniyor. Turnuvada denenecek bir başka değişiklik de disiplin yönetmeliğinde… Daha önce bir maçta kırmızı kart gören futbolcu, aynı organizasyon maçlarında cezasını çekiyordu. Artık, hangi turnuva olduğuna bakılmaksızın, kırmızı kart gören bir futbolcu, takımının bir sonraki maçında oynayamayacak. FIFA’nın yeni kuralları denediği Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda daha önce de Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi denenmiş, yararlı bulunmasının ardından sisten Dünya Kupası’nda ve Avrupa’nın birçok liginde kullanılmaya başlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140

banner306