banner279

Van SDİ’den Diyarbakır’daki annelere destek…

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, Diyarbakır’da oturma eylemi yapan annelere destek verdi.

Van SDİ’den Diyarbakır’daki annelere destek…

  Çocuklarının, HDP'liler tarafından kandırılarak dağa kaçırıldığı gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemini sürdüren ailelere, STK ve kurumlar tarafından destek devam ediyor.
Eyleme destek amaçlı Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi Tarafından basın açıklaması yapıldı. Van SDİ adına açıklamayı Dnem Sözcüsü HAKSİAD Van İl Başkanı Cevdet Arvas okudu.


            Çocukları için oturma eylemi yapan annelere destek çıkılması gerektiğini ifade eden Arvas, “Bildiğiniz üzere Diyarbakır'da anne Hacire Akar, dağa kaçırılan oğlu için 22 Ağustos'ta sorumlu olarak gördüğü ve HDP'nin aracı olduğunu iddia ederek, partinin il binası binası önünde oturma eylemi başlatmıştı. Oğlunu teröre kurban vermemek için başlattığı oturma eylemi sonuç veren anne Akar, kararlı mücadelesiyle 24 Ağustos'ta oğluna kavuşmuştu. Hacire annenin oğlu için gösterdiği mücadele, benzer acıyı yaşayan, yüreği evladına duyduğu özlemle yanan diğer annelere de örnek oldu. Bugün itibariyle çocuklarını geri isteyen aile sayısı 24 e yükselmiş durumda ve bu dalga artarak devam edecektir. Bizler Van Sivil Dayanışma inisiyatifi olarak annelerin acısını anlıyor ve bu annelerin acısına ortak oluyoruz. Annelerin bu acısı hiçbir siyasi hesaba karıştırılmaksızın desteklenmeli,  sahip çıkılmalı” dedi.


           ANNELERİN AĞITLARI ÜZERİNE ZAFER KAZANILAMAZ
Anne ağıtları üzerine bir zaferin kurulamayacağının altını çizen Arvas, “Bölgemizde uzun zamandan beridir örgütün başvurduğu silahlı çatışma yöntemi nedeniyle, örgüt saflarında çatışmalarda veya iç infazlarda bugüne kadar ölen, öldürülen, kaybolup haber alınamayan gençlerin sayısı on binlerle ifade edilmektedir. Bunların önemli bir kısmı çocuk denecek yaştadır. Dünyanın tarifi mümkün olmayan en büyük acısı olan evlat acısını yıllardan beri Anne ve babalara reva gören bu işi organize eden kişi ve kurumlara çağrımız şudur; Ateş düştüğü yeri yakmaktadır. Unutmamalıyız ki annelerin ağıtları üzerinden bir zafer, bir düzen kurulamaz. Anadolu da yaşamak bir nimet olduğu gibi bir külfetinin de olduğunu hep beraber görüyoruz. Kadim geçmişi ve kültürü olan bu topraklar da imtihanımızı zorlaştırmamalı tersine kolaylaştırmalıyız. Bu anlamda analar ağlamamalıdır. Sorunlarımızı, beklentilerimizi meşru zeminlerde aramanın dışında bir seçeneğe sahip değiliz. Siz çocuklarınızın sizden ayrılmasını ister misiniz? Bile bile evladınızın  aynı yaşam koşullarına gitmesine, ölüme yürümesine göz yumar mısınız? Hangi çocuk anne ve babasının izni ve kabulü ile dağa çıkabilir, henüz 13-14 yaşındaki hangi çocuğa anne ve babası dağa çıksın diye izin verir. Bu çocukları Emperyalistlere kurban vermekten artık vazgeçin” diye konuştu.


         Türkiye için tek vücut olma hareket etme vaktinin geldiğini anımsatan Arvas, “Silahların gölgesindeki durum her kesime zarar vermektedir. Tüm bu acıları dindirmenin ve bölgenin sorunlarının çözülmesinin yolu başta PKK terör örgütünün  tasfiye edilmesi ve çözümler için ortak zeminler oluşturulmasıdır. Dağa türlü yalan, dolan ve zorla götürülen çocukların annelerinin de ve asker annelerinin de taşıdığı kaygıların son bulacağı günlere kavuşmamızı umuyor. Annelerin bu direnişinin terörün bölgemizde oluşturduğu karanlığı bitirmesine bir meşale olmasını diliyor, bu direnişin ortak paydamız olan inancımız ekseninde Kürdüyle Türküyle bu ülke için tek vücut olarak hareket etmemize vesile olmasını Yüce Yaratıcımızdan niyaz ediyoruz.” İfadelerini kullandı.


         LANETLİYORUZ
Açıklamanın sonunda; “Dün Diyarbakır Kulp ilçesinde odun taşıyan köylüleri taşıyan minibüsün yoldan geçişi esnasında el yapımı patlayıcı tuzaklayarak ve patlatarak 7 köylünün şehit olmasına sebep olanları ve menfur olayı lanetliyoruz. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara Allahtan şifalar diliyoruz.” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241