banner279

Van Ekonomi Konseyi Bileşenlerinden açıklama; 'Van şehri, ortak paydadır'

Van Ekonomi Konseyi Bileşenleri tarafından yapılan ortak açıklamada, geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun Van ziyaretinde kentteki sivil toplum örgütleri ve mesleki temsiliyetin görmezden gelindiği belirtilerek, durum eleştirildi.

Van Ekonomi Konseyi Bileşenlerinden açıklama; 'Van şehri, ortak paydadır'

Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Van Ekonomi Konseyi Başkanı Memet Aslan başkanlığında biraraya gelen, Van Ekonomi Konseyi Bileşenlenleri, ortak açıklama yayımladı. Açıklamada; "Kentimizin en sorunlu alanlarının başında gelen ulaşım/ulaştırma konusunda var olan sorunlarımızın direkt muhatabına aktaracak imkan ve olanağın ilimizdeki siyaset kurumu tarafından perdelenmesi anlaşılır bir durum değildir. Sayın bakan bir partinin veya belediyenin değil bütün Van halkının bakanıdır." denildi. Açıklamada, ayrıca; "Van, her kesimin ortak paydasıdır." ifadelerine yer verildi.
Van OSB Başkanı ve Dönem Başkanı Memet Aslan başkanlığında toplanan Ekonomi Konseyi Bileşenleri adına yapılan ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı, "Van; tarihin en kadim uygarlıklarına başkentlik etmiş, stratejik konumu, coğrafyası, doğası, denizi, ticareti ,tarımı, hayvancılığı ve diğer tüm zenginlikleriyle önemli bir şehir olmanın ötesindedir. Yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük 5’inci, nüfus yoğunluğu bakımından ise en büyük 19’uncu kenti olan ilimiz, Doğu’nun Batı’ya, Batı’nın da Doğu’ya açılan en önemli kapısıdır. Geçmişiyle geleceğe ışık tutan Van için, Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar alınan yatırım kararları ve yapılan yatırımlar çok da iç açıcı değildir. Bir çok konuda dezavantajlı olan ilimizin, bu dezavantajlı durumunu avantaja çevirecek, ilimizi büyütecek, kalkındıracak ve iller arası kalkınmışlık farklılıklarını giderecek yatırımlar sınırlı yapılmıştır. Kara, deniz ve havayolu ulaşımı bakımından her ne kadar önemli potansiyelleri olan şehrimizin kentsel alan, ulaşım, haberleşme ve altyapı bakımından büyük eksiklikleri bulunmaktadır. Gerek yerel yönetimler gerekse de merkezi hükümet tarafından var olan eksikliklerin giderilmemesi, hayata geçirilmesi gereken projelerin bir türlü vücut bulmaması nedeniyle bu sorunlar günden güne hissedilir ve yaşam şartlarını zorlaştırır hale gelmiştir. İlimizde var olan sorunların konuşulması adına 17 Ağustos 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu kentimizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında ne yazık ki ilimizdeki Sivil Toplum Örgütleri ve mesleki temsiliyet görmezden gelinmiştir. Bu uygulama ilk defa olmadığı gibi son olmayacağı da daha önceki tecrübelerden anlaşılmaktadır."

"STÖ VE MESLEKİ TEMSİLİYET, HALKIN SESİDİR"

Açıklamada; "İlimizde bulunan Sivil Toplum Örgütleri ve mesleki temsiliyet bu kentte yaşayan esnafın, tüccarın, sanayicinin ve halkın sesidir. Dolayısıyla yaşanan sorunları dile getirmekle yükümlüdür. Durum bu kadar açık iken yaşanan sorunların birinci derece muhatabına iletilmesine engel olacak davranışlar sergilemek sorunları çözmeyecek, aksine büyümesine neden olacaktır. Kentimizin en sorunlu alanlarının başında gelen ulaşım/ulaştırma konusunda var olan sorunlarımızın direkt muhatabına aktaracak imkan ve olanağın ilimizdeki siyaset kurumu tarafından perdelenmesi anlaşılır bir durum değildir. Sayın bakan bir partinin veya belediyenin değil bütün Van halkının bakanıdır. Sayın Bakanın ilimize gelmesinin sebebi sorunları yerinde dinlemektir. Ama görünen o ki Sayın Bakana yapılması gerekenler değil, yapılanlar anlatılmaktadır. Unutulmamalıdır ki, Van şehri kimsenin tekelinde değildir. Her kesimin ortak paydasıdır. Sayın Bakanı halktan izole etmek, sorunları/beklentileri görmezden gelmek bu şehre verilen en büyük cezadır. Sayın Bakanın programını düzenleyen yetkililere buradan seslenmek istiyoruz. Başka illerde Bakanlar halk ile iç içeyken, ilimizde neden halktan ve bu halkın temsilcilerinden uzak tutulmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız her konuşmasında halkla iç içe olun, halktan kopmayın derken, kentimizde aksine tavır sergilenmesinin amacı nedir? İlimizde yaşanan sorunları en derinden hisseden kesim halk, sivil toplum ve mesleki temsiliyettir. Yani üst yönetim dışında kalan, görüşülmeyen ve görüştürülmeyen kesimdir. STK’ların varlığı o şehre güç katar. STK’lar ile diyaloğun geliştirilmesi, ortak çalışmaların yapılması önemlidir. Çünkü STK’lar halkla iç içe yaşayan, faaliyet alanlarında yer alan, sorunlara vakıf olan ve çözüm önerisi sunabilecek yeterliliğe sahiptir. Halktan uzak kişi ve kurumların ne şehirlerine ne de sorunlarının çözümüne sunabileceği hiçbir şey yoktur. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz." denildi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241