banner279

Van'da o derneğin başkanı uyuşturucu ile yakalandı

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada, ilde geçtiğimiz yıl kurulan Van Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği'nin (DİSA-DER) Başkanı C.A'nın aracında 1990 gram metamfetamin maddesi ele geçirildi.

Van'da o derneğin başkanı uyuşturucu ile yakalandı

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Van İl Jandarma Komutanlığınca 04 Haziran 2020 günü uyuşturucu ile mücadele faaliyetleri kapsamında ilimiz Gevaş İlçesi Balaban Jandarma Asayiş ve Yol Kontrol noktasında şüpheli C.A'nın aracında yapılan aramada, motor aksamında zulalanmış şekilde 1990 gram metamfetamin maddesi ele geçirilmiştir.

Yapılan araştırmada; C.A‘nın 25.09.2019 tarihinde HDP’li belediye başkanları, HDP ve DBP yöneticileri, DTK üyelerinin katıldığı kongrede, Van Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (DİSA-DER) birinci olağanüstü kongresinde yönetim kurulu başkanlığına seçildiği, C.A'nın dernek tüzel kişiliğini ve başkanlığını uyuşturucu ticaretini gizlemek için kullandığı belirlenmiştir.

C.A'nın ayrıca hakkında 9 ayrı suçtan kaydının olduğu, terör örgütüne üyelik ve uyuşturucu suçlarından hakkında işlem yapıldığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda C.A‘nın dernek başkanlığını yaptığı DİSA-DER isimli dernekte adli  makamlardan alınan karara istinaden 05.06.2020 tarihinde arama yapılmış, bölücü terör örgütünü öven mahiyette (8) adet kitap ele geçirilmiştir. C.A. tutuklanarak cezaevine gönderilirken olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır" denildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241