banner279

Turist için Van hediyesi: Otlu peynir!

Yaz ayları ile birlikte Van otlu peynirinin fiyatlarının yükselmesi dikkat çekerken, peynirci esnaflarından Rüstem Apaydın, artan iç turizm nedeniyle gelen turistlerin otlu peyniri hediyelik olarak aldıklarını ve yakınlarına gönderdiklerini, bu nedenle de peynirde fiyat artışı olduğunu söyledi.

Turist için Van hediyesi: Otlu peynir!

Van’da, sofralardan eksik olmayan temel yiyecek maddelerinden biri olan otlu peynirin fiyatı sezon başında 15 TL iken, daha sonra aralıklarla arttı. Son bir ay içinde, en son 25 TL olan peynirin fiyatı, 35 TL’ye çıktı. Yükselen bu fiyat ise, müşteri için hem külfet, hem de merak konusu oldu.

PEYNİRCİLER ÇARŞISI ETKİSİ

Peynirci esnafı, peynire olan rağbetten dolayı fiyatın yükseldiğini, rağbete yol açan en büyük etkenin de Peynirciler Çarşısı olduğunu düşünüyor.
Daha önce çarşıda et ürünleri ile süt ürünlerinin bir arada satıldığını, bunun da kötü kokuya ve görüntüye neden olduğunu belirten esnaflar, sadece süt ürünlerinin bulundurulduğu çarşının şimdiki durumunun ise daha hijyenik ve nezih olduğunu, bu nedenle müşterinin tercih ettiği bir adres olmaya başladığını söylüyor.

OTLU PEYNİR HEDİYESİ

Van Peynirciler Çarşısı esnaflarından Rüstem Apaydın da, rağbetin fiyat artışına neden olduğunu söyledi.
Peynirciler çarşısına daha önce turistlerin uğramadığını ancak yeni düzenlemeden sonra şimdi en fazla turistlerin geldiğini belirten Apaydın, “Bu kültür turları nedeniyle Van’a gelen turistler bizim buraya da çok geliyor, otlu peyniri hediye diye akrabalarına, tanıdıklarına sipariş ediyorlar. Fiyat yükselmesi ondandır, yoksa peynir az olduğu için değil” diye konuştu.

MÜŞTERİLER MEMNUN

Peynirciler Çarşısı’nda alışveriş yapan bazı müşteriler artan fiyattan yakınsa da, ortamın hijyenik olması, ürünlerin de soğutma sistemi sayesinde bozulmaması nedeniyle memnun gözüküyor.
Bir müşteri, “5 kuruş fazla olsun, ama sağlıklı ve temiz olsun. Ben daha önce gelirdim, kokudan 2 dakika bekleyemezdim, ama şimdi gelip o rahatsızlığı hmiyorum, rahatlıkla alacağımı alıyorum, sonra da çıkıyorum” diye konuştu.
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241