banner279

Terzioğlu: Memleket Partisi, uygarlık hikâyesi yazacak

Muharrem İnce tarafından kurulan Memleket Partisi Van İl Başkanlığı'na atanan 27. Dönem CHP Van Milletvekili adayı Haluk Terzioğlu kentteki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Terzioğlu, Memleket Partisi'nin, el birliğiyle, yürek birliğiyle, akıl birliğiyle bir uygarlık hikâyesi yazmak üzere siyaset sahnesinde yerini aldığını vurguladı.

Terzioğlu: Memleket Partisi, uygarlık hikâyesi yazacak

İkinisan Caddesi üzerindeki bir kafede düzenlenen basın toplantısına Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, İpekyolu İlçe Başkanı Yusuf Sevimli, Tuşba İlçe Başkanı Mehmet Emin Karabuğa, Erciş İlçe Başkanı Halil Kızılkaya ve Çaldıran İlçe Başkanı Bişar Biliciler katıldı.

Van'da 5 ilçede teşkilatlandıklarını belirten Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, bugün Genel Başkanları Muharrem İnce'nin katılımıyla ilçe başkanlıklarının açılışlarını yapacaklarını vurguladı.

"5 İLÇEMİZDE TEŞKİLATLARIMIZI KURDUK"

Memleket Partisi 'halk için halkla birlikte siyaset' diyerek yola çıktığın belirten Terzioğlu, "Öncelikle geçtiğimiz birkaç gün içinde İzmir'de HDP İl Binasına düzenlenen silahlı saldırı sonucu 6 kurşunla öldürülen Deniz Poyraz yurttaşımıza Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Terörün her türlüsüne karşı çıktığımızı söylemek ve İçişleri Bakanlığına bu terör olayının daha fazla araştırılmasını arkasında hangi güçlerin olduğu konusunda hassasiyet göstermesini buradan talep ediyoruz. Bildiğiniz gibi 18 Mayıs 2021 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce önderliğinde kurulmuş olan Memleket partisi Van İl Başkanlığı görevine atanmış bulunmaktayım. 18 Mayıs 2021 tarihinden bu yana 5 ilçemiz olan İpekyolu, Tuşba, Edremit, Erciş, Çaldıran ilçelerimizi kurmuş bulunmaktayız. 22 Haziran 2021 Salı günü Genel Başkanımız muharrem ince katılımlarıyla saat 13:00'da Ferit Melen havalimanından aldıktan sonra Van il Başkanlığı, İpekyolu İlçe Başkanlığı ve Tuşba İlçe Başkanlığı açılışlarını yapacağız.  Memleket Partisi oluşumu Sivas Kongresi'nin yıldönümü olan 4 Eylül 2020'de"Memleket Hareketi" olarak "halk için halkla birlikte siyaset" diyerek yola çıktı" ifadelerini kullandı.

"GÖVDEMİZİ ÇAĞDAŞ, DEMOKRATİK VE BİLİMSEL DÜNYANIN EVRENSEL DEĞERLERİ OLUŞTURUYOR"

Partilerinin siyasete inancını yitirmiş, siyasetten dışlanan herkes için bir umut olduğunu belirten Terzioğlu, "Memleket Partisi, ülkenin her yanında gönüllü olarak harekete geçen kitlelerin inancı, isteği ve güveni sonucunda doğdu. Siyasete inancını yitirmiş, siyasetten dışlanan herkes için bir umut oldu. Ülkemizde Türkçe dışında konuşulan, ulusal birliğimizin ve kültürel zenginliğimizin önemli parçaları olan diğer dillerin korunması, geliştirilmesi ve öğrenilmesi olanaklarını yaratacağız. Partimiz, toplumsal sorunları çözme kapasitesine sahip, doğru politikaları kararlılıkla ve cesaretle uygulayacak bir iradenin vücut bulmuş halidir. Layık olmadığı şekilde dar bir alana hapsedilen halk iradesinin kendisiyle birlikte akacak bir mecra bulmasıdır. Kurumaya yüz tutmuş farklı nehirleri yeniden coşturacak ve maviliklerde buluşturacak bir hayata geçirme kudretidir. Köklerimizi Cumhuriyetimizin anti-emperyalist, kamucu, halkçı, devrimci ve laik dünya görüşünden alıyoruz. Gövdemizi çağdaş, demokratik ve bilimsel dünyanın evrensel değerleri oluşturuyor. Dallarımızdaki çiçekler ise Anadolu'nun hümanist ve kadim aşk bilgeliğiyle hayata kucak açıyor" dedi.

"PARTİMİZ UYGARLIK HİKÂYESİ YAZMAK ÜZERE SİYASET SAHNESİNDE YERİNİ ALMIŞTIR"

Partilerinin siyaset sahnesindeki yerini aldığını ifade eden Terzioğlu, "Ebedi yol göstericimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyet hedefi ile yol almak; Terörün her türlüsünü reddetmek; Dil, din, ırk, mezhep başta her türlü ayrımcılığa karşı çıkmak; Doğaya ve çevreye saygılı olmak; Siyasetten rant elde etmeye dur demek; Kadına şiddete ve çocuk istismarına tavizsiz olmak duruşumuzu belirliyor ve bu altı ilke yolumuzu aydınlatıyor. Hayalimiz toplumsal barış ve mutluluğumuzun gökyüzü enginliğinde, toplumsal adaletimizin deniz duruluğunda MAVİ olduğu bir Türkiye'dir. Partimiz, büyük Türk Milleti'nin zorlukları ve engelleri her zaman aşmasını bilmiş çelikten iradesinin yansımasıdır. Vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlara MEMLEKET-ADALET- VİCDAN-İŞ ("MAVİ") ekseninde verilen aydınlık yanıttır. Memleket Partisi, el birliğiyle, yürek birliğiyle, akıl birliğiyle bir uygarlık hikâyesi yazmak üzere siyaset sahnesinde yerini almıştır. Bizler yürekli, onurlu insanların yaşadığı, mutlu, barış içinde ve adil bir memleketin hayalini canlandıracağız; o hayal için hep birlikte çalışacağız ve halkımızla birlikte; Geleceğimizi geri alacağız!" diye konuştu.

"BUGÜN SEÇİM OLSA NE YAZIK Kİ SEÇİME GİREMİYORUZ"

Parti kurmanın çok basit olduğunu fakat seçimlerde barajı aşmanın çok zor olduğunu belirten Terzioğlu, "Türkiye gibi bir yerde, yeni partilerin seçime katılma şartlarının gözden geçirilmesi ve biraz daha esnetilmesi gerekiyor. Gerçekten bugün ülkemizde demokrasinin tam anlamıyla yer bulabilmesi için, ülkemizdeki partilerin fazlalaşması gerekiyor. Demokrasiye katkıda bulunması gerekiyor. Buda çok zor. Bugün parti kurmak için en az 40 ilde örgütleşmen gerekiyor. Kurultayı yapman gerekiyor. Kurultaydan sonra 6 ay beklemen gerekiyor ki bir sonraki seçime girebilesiniz. Bundan dolayı çok zor, bugün seçim olsa ne yazık ki seçime giremiyoruz. Bizim Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılmamızın nedenleri var. Bunlardan birisi bazı kesimlere ulaşamamısıdır. Çizgisinden biraz daha farklı bir yöne gittiğinden dolayı genel başkanımız yeni bir parti kurma kararı aldı. Bundan dolayı kucaklayıcı, birleştirici bir partimiz oluştu. Muhafazakâr, sol görüş, tüm görüşlere saygılı bir parti olacağız.  Ülke ne yazık ki birkaç partiye sıkışmış. Her görüşe saygılıyız. Şuanda herhangi bir partiyle de ittifak halinde değiliz" dedi.

Haluk Terzioğlu başkanlığındaki Memleket Partisi Van İl Yönetimi ise Uygar Çalışır, Mustafa Güven, Şaner Güloğlu, Enver Özkaçmaz, Gülbin Tüfekci, Ahmet Eraslan, Burhanettin Tarhan, Menduh Durgun, Mehtap Beyde, Salih Ercan, Halil Paydaş, Nevzat Koç, Ufuk Canlı, Cüneyt Kocer, Halime Kamiloğlu, Nedim Sevimli, Şaban Kızıltaş, İbrahim Terzioğlu, Volkan Baz, Saniye İlgin, Azim Çağlar Ertek, Meltem Selçuk ve A.Rezzak Yılmaz'dan oluşuyor.

Toplantı soru-cevap kısmından sonra sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140