banner279

Takva ailesinden HDP'ye tepki, Necdet Takva'ya destek açıklaması

Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva'nın kardeşlerinden birisinin geçtiğimiz günlerde HDP'ye destek verdiği sözlerinden hareketle başlatılan tartışmaya Takva ailesi de dahil oldu. Takva ailesi Takva'nın adaylığına tam destek verdiklerini duyurdu.

Takva ailesinden HDP'ye tepki, Necdet Takva'ya destek açıklaması

Ak Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva'nın ailesi, Necdet Takva ile ilgili destek açıklaması yaptı. Geçtiğimiz günlerde, Necdet Takva'nın kardeşi Şemsettin Takva'nın evini ziyaret ettikten sonra yapılan haberler üzerine tepki gösteren Takva ailesi, ziyaret haberinin çarpıtıldığını ve HDP'nin Van'da aileler arasına nifak sokan bir politika uygulamaya çalıştığını söyledi.

Takva'nın Cumhuriyet Caddesi üzerindeki seçim ofisinde açıklama yapan Takva ailesi adına Takva'nın küçük kardeşi Necip Takva bir açıklamaya yer verdi. Takva ailesine yapılan açıklamada o tartışmalarla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: 

Son günlerde gerek sosyal medya, gerekse de yazılı ve görsel basında halkların demokrasi partisi tarafından servis edilen ve direkt olarak ailemizi ilgilendiren bir hususta açıklama ihtiyacı duyduk. Takdir edersiniz ki bu önemli ve kıymetli görev bizzatihi ülkemizin cumhurbaşkanı sayın recep Tayyip Erdoğan tarafından Necdet Takva’nın şahsında tüm ailemize de verilmiş olan bir onur ve gurur kaynağıdır. Bizler de bu görevin ve sorumluluğun farkında olarak yaklaşık 80 gündür liderimiz sayın Necdet Takva’nın yanında olduk, onunla beraberiz, yanındayız, sahadayız, köydeyiz. Hasılı, her yerdeyiz ve kendisiyle beraberiz."

HDP'NİN TAVRI TAVSİP EDİLEN BİR TAVIR DEĞİL!

"Siyaset insanları birbirine düşürme, aileler arasına nifak tohumu ekme ve insanları ötekileştirme mecrası değildir. Aksine kardeşlik hukukunu geliştiren, insanların pekişmesini sağlayan ve hizmet odaklı bir sanattır. Bu vesileyle şunu belirtmek isteriz ki, ailemizin mensubu olan sayın Şemsettin Takva’nın basında yer alan ve ellerinde halka hizmet, proje, argümanı olmayan siyasi parti tarafından büyük bir başarı kazanıldığı edasıyla servis edilen sözleri ile ilgili tutumu son derece üzücüdür. Kendisine, HDP’li siyasetçiler tarafından yapılan ziyaretin, tüm ailenin karşı duruşu varmış gibi lanse edilmesi ve bu şekliyle kamuoyuna servis edilmesi tasvip edilen bir davranış değildir. Bilinmesi gerekiyor ki, hdp’nin bu seçim arifesinde oluşturmaya çalıştığı bu algı, ayrıştırıcı bir dil kullanması, aileler arasında küskünlükler, kırgınlıklar ve malesef üzücü neticeler doğurmasına zemin hazırlamaktadır. Oysa ki, bu durum söylemlerinde barış, kardeşlik, demokrasiyi eksik etmeyen HDP’nin söylemleriyle eylemleri arasındaki çelişkiyi net bir şekilde ortaya koymaktadır."

BU HALKIN İDEOLOJİYE DEĞİL, HİZMETE İHTİYACI VAR!

"Bir bireyin istediği siyasi partiden yana kullandığı tercihe saygı duymak, insan olmanın bir gereğidir. Şunu çok açık ve net bir dille ifade etmek istiyoruz ki: biz asla kardeşi kardeşe vurduran bir anlayışın yanında ve tarafında olmayacağız. Sayın necdet takva’nın sürekli dile getirdiği gibi siyasette rakip olmak asla düşmanlık değildir. Bizler de kürdüz ve van’da yaşayan nüfusun büyük bölümü kürt halkından oluşmaktadır. Bilinmesi gerekiyor ki, bu kentte yaşayan kürtlerin, halkın iradesi tek bir siyasi partinin tekelinde değildir. Bu noktada sayın Takva’nın da dile getirdiği gibi bu kentin gri alanlara da ihtiyacı vardır. İnsanların tek bir ideolojiyi körü körüne bağlanmaya çalışılması demokrasiye ve özgür iradeye aykırı bir tutumdur. Bu kentin de ideolojiye değil, hizmete ihtiyacı vardır. Bu düşünceden hareketle, bizler necdet takvanın yanında olduğumuzu, şemsettin takva’nın siyasi tercihlerine saygı duyduğumuzu ve de hdp’nin bu ayrıştırıcı ve toplumsal barışı zedeleyen tavrını kabul etmediğimizi belirtmek isteriz."

VAN HDP'NİN SİYASİ OYUNLARINA ALET OLMAMALIDIR

"Geçmişte de kentte, bölgede bu tür hadiselerin yaşandığını çok iyi biliyoruz. HDP ve bu gelenekten gelen partiler sürekli olarak bu tür ayrıştırmalara sebebiyet vererek insanlar, aileler, akrabalar, kentte yaşayanlar arasında büyük kırgınlıklar yaşatan bir politika sergiledi. Bu siyasi gelenek birleştirici değil, ayrıştırıcı oldu. Bizlere de düşen hdp’nin bu ayrıştırıcı, aileleri parçalayan politikasının karşısında durmaktır. Fakat bu sorumluluk sadece takva ailesinin değil tüm van halkının farkında olması gereken bir sorumluluktur. Van halkı bu durum karşısında uyanık olmalı ve HDP’nun bu siyasi oyunlarına alet olmamalıdır. Ancak biz takva ailesi olarak bu oyuna gelmeyeceğiz. Aksine bu tür ayrılıkçı düşünceler ve söylemler karşısında güçlenerek, aile bütünlüğümüzü koruyarak bu süreçte sayın necdet takva’ya tüm desteğimizi sunacağımızı belirtmek isteriz."

AİLE MAHREMİYETİ SİYASETE ALET EDİLMEMELİYDİ!

Ardından konuşan Takva'nın büyük ağabeyi Reşit Tavka ise şu ifadelere yer verdi:  "Açıklamanın ardından konuşan takva’nın en büyük ağabeyi reşit takva da kısa bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı: bizler takva ailesi olarak necdet takva’nın yanında olduğumuzu vurgulamak istiyoruz. Sayın cumhurbaşkanımız tarafından takva’ya tevdi edilen bu görev hepimize verilmiştir, van’a verilmiştir. Bu noktada desteğimizden yana hiç bir şüphe yoktur. Şemsettin takva da bizim kardeşimizdir. Biz 13 kardeşiz. Ben tüm kardeşlerimi de seviyorum. Onun siyasi görüşüne de kendisine de saygımız var. Fakat, bir aile ziyaretinin paylaşılması, bunun siyasete konu edilmesi doğru değildir. Aile mahremiyeti önemlidir, siyasete malzeme edilmesi doğru değildir. Orada bir fikir beyanı olmuş olabilir ama hdp tarafından söylemler çarpıtılmış ve bir ziyaret haberinden öteye taşınmıştır. Bu doğru değil. Bunu kabul etmiyoruz. Bir kez daha takva’nın yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 17:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgut  Çaşurluk
Turgut Çaşurluk - 1 yıl Önce

Kardeşi kardeşe düşüren hdp e ona oy vermeyeni hor gören küfürü kendine bir hak sayan insanlarin ne vana nede memlekete hizmet aşki olamaz sadece kendi çikar ve menfaetini savanunan malum parti hiç bir zaman kürtlerin temsilcisi olamaz bu son olayda olduğu gibi kardeşi kardeşe vurdurmaya çalışmıyor lütfen dikkat......

SIRADAKİ HABER

banner241

banner141

banner140

banner280