banner279

Son dakika! CHP ve İYİ Parti ittifakta anlaştı

CHP ve İYİ Parti seçimde ittifak yapmak için anlaştı... Buna göre Ankara, İzmir ve İstanbul adayı CHP'li olacak. Kayseri, Konya, Kocaeli, Samsun, Gaziantep Kahramanmaraş, Denizli, Balıkesir, Trabzon, Samsun ve Erzurum ise İYİ Parti'de olacak. İki lider görüşme sonrası yaptıkları ortak açıklamada detaylara girmedi.

Son dakika! CHP ve İYİ Parti ittifakta anlaştı

CHP ve İYİ Parti arasında yerel seçimde ittifak için yapılan görüşmeler anlaşma ile sonuçlandı.

İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı ve Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın CHP Genel Merkezi’nde Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı'nın da yer aldığı CHP heyeti, İYİ Parti Genel Merkezi’ne geldi.

Burada gerçekleşen heyetler arası görüşmenin ardından Salıcı ve Torun soruları yanıtlamadan genel merkezden ayrıldı. Torun ve Salıcı’nın ilettiği son teklif kabul edilirse İYİ Parti Lideri Meral Akşener ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir araya geleceği açıklandı. Gözler görüşmeye çevrilirken, CHP heyeti 18.30’da tekrar İYİ Parti'ye gitti. 

CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Müsavat Dervişoğlu ve Koray Aydın ile Genel Sekreter Cihan Paçacı'dan oluşan heyetle görüştü.

CHP'NİN DESTEK VERECEĞİ İLLER

Az önce gelen son dakika haberine göre CHP ve İYİ Parti ittifak için anlaştı. Buna göre İstanbul, Ankara ve İzmir, adayları CHP'den olacak. 

Kayseri, Konya, Kocaeli, Samsun, Gaziantep Kahramanmaraş, Denizli, Balıkesir, Trabzon, Samsun ve Erzurum ise İYİ Parti'de olacak. İki lider görüşme sonrası açıklama yapacak.

Balıkesir’de İYİ Parti’nin adayının desteklenmesi kararı sonrası CHP, adayı Ahmet Akın’ı geri çekecek.

GÖRÜŞMEDEN SONRA AÇIKLAMA

Dervişoğlu, görüşmenin ardından heyeti uğurlarken gazetecilere yaptığı açıklamada, "Her iki partinin genel başkanı, saat 20.00'de sayın Genel Başkanımızın CHP Genel Merkezi'ne ziyaretiyle bir araya gelecekler. O görüşmenin sonunda da kapsamlı bir açıklama yapacaklar." dedi.

MERSİN KARARI LİDERLERDE

Dervişoğlu, görüşmenin ardından gazetecilerin, "Olumlu sonuçlandığını söyleyebiliriz miyiz?" sorusuna, "İnşallah iyi olacak" yanıtını verdi.

Öte yandan gelen kulis bilgilerine göre İYİ Parti CHP’den Mersin’de aday gösterilmemesini de istedi. Daha önce Mersin’de her iki partinin de aday çıkarılmasına karar verilmişti. Mersin’de ilgili son kararı Kılıçdaroğlu - Akşener’le yapacağı görüşmede bildirecek.

"GENEL MERKEZLERİN TAKDİRİDİR"

Bu arada İYİ Parti'nin Balıkesir Milletvekili ve aynı zamanda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı İsmail Ok da gazetecilerin, "Adaylığınızı çekmeniz söz konusu mu?" sorusu üzerine, "Genel merkezlerin takdiridir. Genel merkezler ne derse o olur." ifadelerini kullandı.

18-12/12/resimid_11076525.jpg

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER GÖRÜŞTÜ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, saat 20.00'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezi'de görüştü. Kısa süren görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Akşenir ve Kılıçdaroğlu ittifak anlaşmasıyla ilgili detaya girmedi. 

BUGÜN NELER YAŞANDI

İYİ Parti Başkanlık Divanı toplantısı sürerken, Aydın ve Paçacı, CHP Genel Merkezi'ne geldi. İki isim burada Kılıçdaroğlu ile özel bir görüşme gerçekleştirdi. Basına kapalı görüşme, yaklaşık 20 dakika sürdü.

'BU AKŞAM GÖRÜŞECEKLER'

Koray Aydın, parti genel merkezinden ayrılırken basın mensuplarının ittifak görüşmelerine ilişkin sorusu üzerine, "Aramızda olan birtakım pürüzlerle ilgili bir görüşme yaptık. Akşam da Genel Başkanımız gelip Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşecek. Biz, ön görüşme yaptık." yanıtını verdi.

Bir süredir yürütülen ittifak çalışmaları kapsamında, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'nın dünkü görüşmede İYİ Parti'ye CHP'nin son teklifini sunduğu, İYİ Parti'nin de bugün gerçekleştirilen Başkanlık Divanı toplantısında bu öneriyi değerlendirdiği öğrenildi.

Bu kapsamda, bu akşam bir araya gelecek Kılıçdaroğlu ve Akşener'in, ittifaka ilişkin görüşmelerin devam edip etmeyeceğini netleştirmesi bekleniyor.

ANKARA CHP'DE KALDI

NTV Muhabiri Celal Çamur'un aktardığı Ankara kulisine göre, ittifak görüşmelerinde Ankaraartık CHP'de kaldı. Mansur Yavaş ismi ön plana çıktı.

İYİ PARTİ HANGİ İLLERİ İSTİYOR?

İYİ Parti bunun karşılığı olarak Balıkesir, Denizli, Mersin veya Manisa'dan en az iki tanesini istediği belirtiliyor.

AJANSLAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140