banner279

Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu’ndan beslenme uyarısı…

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Ramazan ayının, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir ay olduğunu belirterek, yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az iki öğünün tamamlanması ve sahur öğününün atlanmaması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu’ndan beslenme uyarısı…

 Uzun süren açlıktan dolayı sahura kalkılması, gün içinde kan şekerinin daha erken düşmesine ve metabolizmanın yavaşlamasıyla beraber kilo alımına neden olacağını belirten Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, “Yeterli ve dengeli bir sahur öğününün gerçekleştirilebilmesi için 4 besin grubundan da (Tahıllar, süt ve süt ürünleri, et-yumurta-kuru baklagiller, sebze ve meyveler) faydalanılması gerekir dedi.

 

YAĞLI BESİNLERDEN KAÇINILMALI

Sünnetçioğlu sözlerine devamlaSahur öğünü kahvaltı öğünü yerine düşünülerek yağda kızartılmış besinlerden kaçınılmalıdır. Bunun için sahurda öncelikle protein kaynağı olan peynir ve yumurta olmalı, beyaz ekmek yerine daha doyurucu ve lif oranı yüksek olan tam tahıllı ekmek tercih edilmelidir.  Yöremizde tercih edilen otlu peynirin sahurda tüketilmesi aşırı tuz oranından dolayı susuzluğu artıracağından tercih edilmemelidir. Aynı zamanda mevsimine uygun sebzelerin sahur sofrasında bulundurulması gerekir. Sahurda mevsimine uygun 1 porsiyon meyve de tercih edilebilir. Sahurda kahvaltılık gıdaların yanında çorbalar da tercih edilebilir ifadelerini kullandı.

İftar sofraları için hazırlanan yiyecekler ve bunların tüketim miktarları konusunda da uyarılarda bulunan Doç. Dr. Mammut Sünnetçioğlu  "İftar sofralarında bir insana yetecek yemeğin 2-3 kat fazlası bulunabilmektedir. İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir" diye konuştu.

 

SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT
Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının artmakta ve metabolizmanın bu yeni duruma  uyum sağlamaya çalışmakta olduğunu belirten Doç. Dr. Sünnetçioğlu şöyle devam etti: “Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma,  bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Günde ortalama en az 2-2,5 litre yani 10-12 su bardağı su içmeye, bununla birlikte Ramazan ayında sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, sade soda ve benzerlerini sık sık tüketmeye özen gösterilmelidir. Ek olarak, iftar yemeklerinde lif oranı yüksek yiyecekler kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, hoşaf ve kompostolar, hurma, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edebilirsiniz."

Müdür Sünnetçioğlu, Ramazanda beslenme kadar fiziksel aktivitelerin de vücut için bir ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner141

banner140

banner280