banner279

Sabırlı: “12 Eylül darbesinin olumsuz tabloları yeni nesillere aktarılmalı”

Ak Parti Bahçesaray İlçe Başkanı Cumali Sabırlı, 12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “12 Eylül Askeri Darbesi´nin ve yarattığı olumsuz tablonun ve acı tecrübelerin, yeni nesillere mutlaka aktarılması gerekir” dedi.

Sabırlı: “12 Eylül darbesinin olumsuz tabloları yeni nesillere aktarılmalı”

  Sabırlı, yaptığı açıklamada, “Darbeler, gelişmekte olan ülkeleri, hedeflerinden alıkoymak için iç ve dış mihraklar tarafından tertiplenen kirli tezgahlardır. Geçmişte askeri darbelerle sık sık demokrasisi  sekteye uğrayan ülkemiz, AK Parti dönemiyle liderimiz Recep Tayyip Erdoğan cesur adımlarıyla bu makus talihini yenmiş ve tarihin seyrini değiştirmiştir. Şiddetle kınıyorum. 39 yıl önce bugün, kendilerinden menkul ekonomik kaos, sosyal ve siyasal kaos çıkarılarak Türk demokrasi tarihimize kara bir leke olarak olarak geçen 12 Eylül Askeri Darbesi yaşanmıştır” şeklinde konuştu.

        Başkan Sabırlı; Darbe sürecinde, yaklaşık 650 bin kişinin gözaltına alındığını belirterek, “Bu süreçte, 1 milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 14 kişi cezaevlerindeki açlık grevlerinde ölmüş, 171 kişi sorgularda ve cezaevi işkencelerinde can vermiş, 49 kişi idam edilmişti. 12 Eylül sabahı ülkemiz postal sesleriyle uyanmış, o güne kadar edindiği tüm demokratik kazanımlarını kaybetmişti. Yıllarca evlatlarını arayan onları yaşlı gözlerle bekleyen karanlığın başlangıcı olan 12 Eylül 1980 darbesini şehit ailesi olarak şiddetle kınıyorum. 12 Eylül Askeri Darbesi´nin ve yarattığı olumsuz tablonun ve acı tecrübelerin, yeni nesillere mutlaka aktarılması gerekliliğinin de önemine vurgu yapan Başkan SABIRLI sözlerini;  Seyyit Ahmed Arvasi´nin dediği gibi Emperyalizmin ülkemizi din ve mezhep kılığındaki sızma faaliyetlerine karşı uyanık olunmalıdır. Allah bir daha bu millete; 27 Mayısları, 12 Eylülleri, 28 Şubatları, 15 Temmuzları bu millete yaşatmasın. Demokrasimiz ve Ülkemiz uğruna şehit olanları saygı ve rahmetle anıyor 39 yıl önceki karanlık geceyi sergileyenleri şiddetle kınıyorum rabbim bu ülkenin başına Bir daha o karanlık günleri yaşatmasın yaşasın Demokrasi yaşasın kardeşlik.” İfadelerini kulandı.Van Bölge Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241