banner279

Misafirlerimiz gelmeye başladı!

İran’da uygulanan Nevruz Bayramı tatili nedeniyle, tatilini başka bir ülkede geçirmek isteyen İranlılar, kentimize de gelmeye başladı. Dün itibari ile yoğun bir İranlı girişi olduğu belirtilirken, asıl yoğun girişlerin bugün olmasının beklendiği kaydedildi. Van Otelciler Derneği (VANODER) Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Yeşilağaç; “İranlı misafirlerimizin bugün itibari ile yoğun bir giriş yapmasını bekliyoruz ve yaklaşık 1 hafta misafirlerimizin burada kalmasını bekliyoruz. Bu süre içerisinde otellerdeki doluluk oranımız yüzde 90 civarında olacaktır" dedi.

Misafirlerimiz gelmeye başladı!

Nevruz Bayramı tatillerini Van’da geçirecek olan İranlı turistler, bir kaç günlüğüne de olsa otellerdeki doluluk oranını yüzde 90'lara dayarken, konaklama sektörü, turizmciler ve esnaflar du bu durumdan memnuniyet duyuyor. 
İranda uygulanan ve yaklaşık 20 gün süren Nevruz Bayramı tatili sebebiyle farklı ülkelere giden İranların en çok tercih ettiği ülke Türkiye oluyor. Yakın il olması nedeniyle de Van'a da yoğun bir İranlı turist geliyor. Bu anlamda İranlıların nevruz tatillerinden dolayı Van'a gelecek olmalarını iyi değerlendirmek isteyen Vanlı esnaflar, Shopping Fest kapsamında uygulanacak olan İndirimli alışveriş kampanyasına yüksek bir oranda katılım sağladı. Esnaflar, gelen İranlı misafirlere indirimli alışveriş imkanı tanıyarak hem onları mutlu etmek, hem de ekonomik anlamda sıkıntılı geçen süreci tersine çevirmek istiyor.
 

“DOLULUK ORANLARIMIZ YÜZDE 90 DOLAYLARINDA OLACAK”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Otelciler Derneği (VANODER) Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Yeşilağaç  İran'da uygulanan Nevruz Bayramı tatili nedeniyle İranlı misafirleri Van'a beklediklerini söyledi. Yeşilağaç; “İrandaki Nevruz 21 Martta başlıyor, yani bugün. Bizde de yoğunluk bu tarihten itibaren başlar. Bu yoğunluğumuz bir hafta kadar devam eder gibi görünüyor. Şunu da belirteyim, geçen yıllara göre yoğunlukta azalma var. Çünkü malum çıkış harçları çok yüksek İran'da. 220 bin Tümen’e çıkardılar harçları. Durum böyle olunca gelecek olan İranlı misafirlerimiz de azaldı. Ancak bugün itibari ile yoğun bir giriş bekliyoruz. Tahminen bir hafta kadar kalırlar ve bu süre içerisinde de otellerimizde yüzde 90 dolayında bir doluluk söz konusu olur. Bugünden itibaren yoğunluk bekliyoruz. Umarım misafirlerimiz umdukları gibi bir tatil yaparlar ve hem esnaflarımız, hem turizmcilerimizin de yüzü güler" diye konuştu.

“FARKLI PAZARLARA AÇILMAK GEREKİYOR”
2019 turizm sezonunda sadece İranlıların gelişlerine bağlı kalmamak gerektiğini de dile getiren Yeşilağaç, farklı pazarlara açılma önerisinde bulundu.
VANODER Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Yeşilağaç, şunları söyledi; “Turizimde farklı pazarlara açılmamız lazım. Yani sadece Nevruz geliyor, oteller doldu, alışverişler olacak, Van’a sıcak para aktarımı oldu deyip de sadece Mart ayına bağlı kalmamamız lazım. Gerçekten çok ciddi anlamda sıkıntılarımız var. Yıl geneline baktığımız zaman otellerimizde yüzde 30-40 civarında doluluk oranımız var. Mart’ın 21 ile Nisan’ın ilk haftasına kadar yüzde 60-70 doluluğumuz olsa da faydası olmuyor çünkü yıl bazında değerlendirdiğimiz zaman giderlerimizi karşılayamıyoruz. Yani artık bir şekilde farklı pazarlara girmemiz gerekiyor. Şu sıkıntımızı da her zaman dile getiriyoruz; İranlı yetkililerin ülkeden çıkış harçlarına yönelik bir iyileştirme yapmalarını istiyoruz. Bu anlamda ciddi bir bürokrasiye ihtiyaç var. Ankara ve Tahran arasındaki bürokrasi bu işi çözer. Bu sorun aşılmadıkça sıkıntılarımız devam edecek."

VALİ BİLMEZ'E TEŞEKKÜR

Kapıköy Gümrük Kapısı açılışına katıldıklarını ve burada Vali Mehmet Emin Bilmez'in konuşmasında İranlı yetkililere harç konusunu değerlendirmeleri yönündeki talebine çok sevindiklerini belirten Yeşilağaç, "Kapıköy Sınır Kapımızın açılışında hepimiz vardık, orada en çok hoşumuza giden şey Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez'in Hoy Valisine Vanlı esnaflar adına söylediği çıkış harçlarının tekrar değerlendirilmesi ve aşağı çekilmesi konusu oldu. Vali beyin bu talebini dillendirmesine, İranlı yetkililere iletmesine çok sevindik. Sizin vasıtanızla kendisine teşekkür ediyoruz. Keşke katılmcı olarak oraya gelen bütün misafirlerimiz bunu dile getirseydi. Sadece Sayın Valimiz bunu dile getirdi ve bizi mutlu etti. Umarım İran tarafı da olumlu bir cevap verir. Çünkü bu gerçekten çok ciddi bir sorun. Bazı otellerimiz kapandı, bazıları kapanma aşamasında ve bu şekilde devam ederse çoğu da kapanabilir. Çünkü biz gözümüzü sadece İran pazarına çevirdiğimiz için kültür turlarımız yeteri kadar yok, Ermenistan, Azerbaycan ve Irak gibi farklı pazarlara yönelmiyoruz. İran'daki harç meselesinin çözülmesini elbette ki çok arzuluyoruz ancak bununla birlikte farklı pazarlara da açılmamız gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
Özel Haber: M. Selim Kurt

Misafirlerimiz gelmeye başladı!

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241