banner207

MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ

MADEM ADAYLARDAN HABERİNİZ YOK O KOLTUKTA NE DİYE OTURUYORSUNUZ?!

MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ

MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ

Dün sosyal medya ve kulislerde Ak Partinin Van ilçe belediye başkan adaylarının kimler olacağına yönelik isimler bir anda herkesin gündemini meşgul etti.

Bende bahse konu olan isimleri görmek için birkaç görüşme yapıp, sosyal medya da listeleri gördüğümde acaba yanlış mı duydum veya okudum diye tekrar tekrar sordum ve okudum. Ama sonrasında çok güvenilir isimlerin vermiş olduğu bu bilgilerin pazar günü Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Van’a gelerek açıklayacağı liste olduğunu gördüm.

İşte o an nutkum tutuldu, ruhumu, bedenimi saran tarifi imkânsız olumsuz duygular yaşadım.

Nasıl olurda bu kadar önemli bir süreçte böyle bir liste kabul görür, bu listenin altında kimlerin imzası var? diye derin düşüncelere daldım.

Özellikle seçimin kaderini belirleme özelliğine sahip 4 büyük ilçenin belediye başkan adayı olduğu söylenen isimlere şöyle bir baktığımda şu soruyu kendime sormaktan edemedim;

Neler oluyor, madalyonun öteki yüzünde nasıl bir hesap var?

Hani halkın görüşlerin önemliydi?

Hani teşkilat temayül yoklamaları, kamuoyu araştırmaları, etkili ve güvenilir kişilerle yapılan istişareler sonrası bu süreci yönetecek doğru isimler halkın karşısına çıkarılacaktı?

Hani bu şehri yönetme iddiasında bulunan, kendilerine iktidarın tüm makam ve güçleri emanet edilen kişiler her türlü şahsi hesaptan uzak bir şekilde istişare ve samimiyetle bu halka hizmet edecek, aday olduğu yükü kaldırabilecek donanım, liyakat, tecrübe sahibi kişileri bulup aday yapacaklardı?

Bu kadar zaman harcamanın, işi bu hale getirmenin ne anlamı vardı?

Bu millete yazık değil mi?

Yazının başlığında ifade ettiğim gibi tüm bunlar sonrasında kulislerde konuşulan bazı bileğilerin doru olduğunu düşünmeye başladım.

Neler mi konuşuluyor? Özetle paylaşmış olayım sizlerle dostlar.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı belirleme sürecinde İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu’nun milletvekilliği sürecinde olduğu gibi;

“İstemiyorum, yan cebime koy” tavrı sonuç vermemiş ve Necdet Takva ismi Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı tarafından ilan edilmişti. İşte bu süreçlerin kırılma noktası burada başladı.

Sonrasında İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu’nun istemeye istemeye Necdet Takva ile birkaç fotoğraf karesinde görünüp, bir iki programda boy göstermesini devam eden günlerde Necdet Takva’nın Ankara’ya gidip 3 milletvekili ile bir araya gelmesiyle tüm süreç tepe taklak olmuştu.

İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu Necdet Takva’nın Ankara’ya gidişini öğrendiğinde ciddi anlama rahatsız olmuş ve o günlerde gerçekleşen İl Yürütme Kurulu toplantısında keskin, net ve öfkeli bir üslupla bunu kabullenemeyeceği yönünde ifadeler kullandığı toplantı sonrasında konuşulmaya başlamıştı.

İşte bu kırılma ve kendi içinde aynı hedefe koşması gereken tarafları ötekileştirip, güç mücadelesinin parti içinde derinleştiği günlerin de habercisi olmuş oldu.

İl Başkanı ve milletvekilleri arasında güç ve denge siyasetinin yürütüldüğü, aslında tarafların bir birinden ciddi ciddi rahatsız olduğu, süreci doğru ve sağlıklı bir şekilde yönetebilecekken içte verilen bu gizli kavga sonrası hiç istişare edilmediği, hiç bir araya gelinmediği gibi bilgilerde siyasi kulisleri meşgul ve rahatsız etmeye başladı.

İl adına, dava adına, millet adına hayırlı karar almak varken, şahsi hesaplar, öfke ve hırsla yönetilen bu süreç ateş çemberi misali içindekileri yakarken çevrede bulunan herkese de zarar verecek bir özelliğe sahipken böyle bir şeyin tercih edilmiş olmasını anlamak mümkün değil!

Akla zarar böyle bir tutum neden tercih edilir acaba?

Kazananın olmadığı, herkesin kaybetmeye mahkûm olduğu böyle bir süreç niye kabul edilir anlamak mümkün değil!

Daha önceki seçim süreçlerinden bildiğimiz gibi genel merkez yerel aktörlerin, adayların tespit konusunda mutlaka başta il başkanı olmak üzere il milletvekillerine kanaat sorar ve onlardan gelecek bilgiler, referanslar sonrası listeleri oluşturup açıklardı.

Bu süreçte ise ne hikmetse başta İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve milletvekilleri ısrarla şunu söyleyip durdu;

-Bize genel merkez hiçbir şey sormadı, isim istemedi. Her şeyi kendisi yönetiyor.

Şimdi gelinde buna inanın!

Buna inanmak için hiç siyaset yapmamış, okumamış ve yapılan işe tamamen yabancı olmak gerek.

Tabi bu süreçte belki de süreçte yaşananları anlamaya ve tepkisiz kalmaya çalışan kişi Necdet Takva oldu.

Teşkilata ve Ak Partinin yereldeki iç dinamiklerine yabancı olmanın beraberinde getirmiş olduğu bu durum eminim ki Necdet Takva’yı yüklendiği sorumluluğun hakkını vermek ve 31 Mart tarihinde beklenen seçim başarısını elde etmek isterken çok zorlamış olmalı.

Eğer Pazar günü bahse konu listedeki adaylar ilan edilirse yeşermeye başlayan umutlar solmaya mahkûm olacak demektir.

Daha zaman varken akl-ı selim düşünen, bu millete ve davaya hizmet edecek kişileri bu sürece müdahil olmaya davet ediyoruz. Listeyi tekrar gözden geçirin derim.

31 Mart seçimlerinin kazananı Van olsun derken kimseden elinde sihirli değnek olduğu ve mucizelerle bizleri buluşturacağı düşünülmemeli. Bu süreçte Necdet Takva’nın tek başına yapabileceği bir şey yok. Güçlü bir ekiple, güçlü ilçe belediye başkan adayları ve yine nitelikli, halkta karşılığı olan yük alacak belediye meclis üye adayları ile bir bütün halinde başarı elde edilebileceği gerçeği yok sayılmamalı.

“-Benim istediğim olmadıysa, ben olmadımsa gerisi tufan” anlayışının bu güne kadar bizlere hep zarar verdiğini tekrar hatırlatmak isterim.

Mesele kimsenin şahsi ikbal kavgası değil, Van olmalı artık.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 20:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdal Özşener
Erdal Özşener - 4 ay Önce

Bu seçim çok zor geçecek. Çok

Vahap çalışkan
Vahap çalışkan - 4 ay Önce

Yazınızı zevkle okudum elinize sağlık ...tamamen anlattığınız tüm konularda size katılmamak elimde değil. Üzülerek belirtmek isterim ki bi ak partili olarak şu an içinde bulunduğumuz ortamı hiç bir vatandaşın haketmediğini seçimden sonra çıkacak sonuçlarında hiç iç açıcı olacağına inanmıyorum..... neden mi diyeceksiniz gelen yönetimin gideni aratacağına inanıyorum kayahan bey gelmeden önceki hali gibi herşeye ilgisiz .... neden mi zengin adam iş adamı acaba vatandaşlara baktığı insanları nasıl görüyor minnetsiz zengin bir müslüman ....gülücükleri bile sahte gel böyle hizmet et ... mehmet yaşar beyin face sinde bir toplum neye layıksa öyle yöneticiler gelir ayetini yayınlamıştı onada sormak istiyorum murat bey zamanında o da yöneticilik yaptı acaba biz vatandaşlara bu memlekete laik midiler ne oldu da işin başındayken dokunmayan yılan bin yıl yaşasın derler iş elden gittikten sonra müsluman nutuklarında bulunurlar bilmezler adil yöneticiler alimlerle haşrolunacak...yada źülmün karşısında susan dilsiz şeytandır bilmiyorlar mı ..iyi biliyorlar belediyenin sadece onların ailelerinin şirketi olduklarınımı sanıyorlar bence yanılmıyorlar şu an öyle fazıl bey de medeni bey aynen tepe tepe kullansınlar.... hdp. 'yi beğenmez dik ama kirli dahi olsalar tek yüzleri var dı bunların hangi misyona hangi dine hizmet ettikleri belli idi ama Baaki bey bunların kendilerinden başkasına faydaları yok neden mi hem müslüman hem iş adamları bunlara daha oy yok......

Uğur hasar
Uğur hasar - 4 ay Önce

İşte buna siyaset yapıyoruz diyorlarya ona şaşırıyorum siyaset değil işine geleni yapmak denir buna .

burhan Ates
burhan Ates - 4 ay Önce

gercekten basinda ismi gecen adaylar hic bir zaman Vanda basarili olmayacaklar tam tersine husrana ugrayacaklar

Mahmut diren
Mahmut diren - 4 ay Önce

Helal olsun tüm duygu ve düşüncelerime tercüman oldun. Ben ak partili olarak bu seçim de oy vermeyi düşünmüyorum. Kuruluşundan beri oyum şaşmadı ama böyle yönetim olduğu sürece oy vermem artık.

Feritmelen mah.muhtari:Saran Şaran
Feritmelen mah.muhtari:Saran Şaran - 4 ay Önce

Kusura bakmasınlar suanki yapilan siyaset çirkef bir siyaset olmuştur. Neden mi ayrıştırma adamcilık asiretcilik vurgunculuk ıhalecilik olmuştur. Para si vardır diye adamı siyasetin nerde ise duayeni yaptirılmaya çalışılan insan vardır. Oysaki bu tür insanlar vasıfsız kalifiye li donanımlı değillerdir. Değişik bir proje den bahset in inanın bilmiyecek aday adayları, adayları vardır. Yazık günah degilmi güzelim şehrimize .bir aday adayının ,adayın öz geçmişini inca hassa sekilde araştırılıp kalitesine bakılır,halkın bakış açısında toplum nezdinde ne kadar sevilip saygı duyulup partiye ne kadar fayda sağlamış bunlara bakılır. MaşAllah hepside Van Buyuk Şehir dahil 14 ilçede kesin kazanılacak diye sahaya çıkıyor inanın hepside yalan konusuyur.o diyo bununla yürürsen kesin kazanır, o diyeti der bununla yürürsek kesin kazanırız. Hepsi yalan hepsi seneryo. Bir il ve ilçeyi kazandiracaksan önce yunetimi duzelteceksin.düzgün yönetim başarı yi kendisi ile getirir.ben şuan bir muhtarım halkin isteği ile geldim.ilçe merkezde köylerinde yani mahlelerinden sevilen sayılan saygı duyulan biriyimdir.ne hikmetse Akparti ilçe başkanlığı icin Aday oldum. Bana verilmiş ilçe başkanlığıni bir gün içerisinde değiştirilip 1 arkadaşa verildi.ilcemize ve mahlelerinden ismim bir mutluluk havasını yansitirken.bir anda hüsran ı yaşadı. Bedeni bana verilmedi diye.şuanda grevinin başındayım çalışmalarıma aynı şevkle devam ediyor um.hakkım celindi küsmedimi. Dahada hirslandim partimi tek başına ilçede de olsam tanıtımını hizmetlerini Saygı değer kayumumuzla birlikte halkımıza götüreceğiz anlatacağız. Halkımızın eli kolu ayağı sesi olacağız. Sevgi saygı ile kaliniz

Kadir Kòsem
Kadir Kòsem - 3 ay Önce

Van için Kim ne yaptI karaca koltuk sI cake ve rahat

ŞEVKET KESKİN
ŞEVKET KESKİN - 3 ay Önce

Kayahan beyi severdim yanlız kendi başına aldığı kararlarla olsun kendi yandaşları galiba ona sormadan aldığı kararlar tamamen kendisini ve teşkilatı bitirdiler söylenecek çok şey var ne yazık ki zamanım yok

SIRADAKİ HABER

banner241

banner248

banner141

banner140

banner247

banner203