banner279

Katı atık tesisi, enerji üretimine başlayacak

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Özalp yolunda ilk aşaması tamamlanan katı atık tesisinin enerji üretim binasını gezerek yetkililerinden bilgi aldı.

Katı atık tesisi, enerji üretimine başlayacak

Van Büyükşehir Belediyesi'nin vizyon projelerinden olan entegre katı atık projesinin birinci aşaması tamamlandı. Özalp yolu üzerinde bulunan eski çöp alanında enerji elde edilecek kısım Enerji Bakanlığı’nın kabul işlemlerinin ardından elektrik üretimine başlayacak.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yapımı tamamlanan enerji üretim binasında incelemelerde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi olarak kentim çöp sıkıntısını ortadan kaldırdıklarını belirten Vali Bilmez, yapı kullanım izni için gerekli çalışmaların başlatıldığını ifade ederek, “Ayrıca işletme ruhsatı için gerekli başvurular yapılmıştır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan üretim lisansını aldık. Yine bu ay içerisinde kabul işlemlerinden hemen sonra enerji üretimine başlayacağız. Bu arada enerji üretim bağlantı anlaşmaları tamamlanmış ve vahşi depolama alanından gaz çekme blowerleri de yerleştirildi. Her biri 1,415 megawattlık enerji üretecek şekilde toplamda 3 adet motorun kurulumu tamamlanmıştır. Şuan için yüklenici firmamızın hedefi 2,5 ile 3 megawatt arası enerji üretmektir. Ayrıca vahşi depolama sahasının üzeri kapatıldı. Proje kapsamındaki diğer tesisler için ise zemin etüd çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Tesis binasını gezen Vali Bilmez daha sonra buradan ayrıldı. 

Katı atık tesisi, enerji üretimine başlayacak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241